vegan

yurtdışında vegan beslenmek için ekstra para gerekirken, burada fakir bir aile ister istemez vegan beslenmek zorunda kalır. tatlı olarak kaju sütünden yapılmış fıstık aromalı çikolatalı vegan dondurma yemek veyahut kahvaltıda soya peyniriyle avakado yemek yurtdışı veganlığı, makarna yanına pattes yemeği yurtiçi veganlığı. kahvaltıda da zeytin-domates-ekmek.
devamını gör...
o kadar duygusalım o kadar inceyim, hayvanın tüyünden bile huylanıyorum diyen insandır. bunlar 40 yumuşak şiltenin altındaki hayvansal proteinin kaç kilodalton olduğunu anlarlar.

aslında bir pozitif feedback hadisesidir. hayvansal gıda almadıkça kafaları az çalışır, inatçı olurlar. hayvanlarda zaten normalde bulunan ve başka yerden alınamayacak maddeleri kırk dereden elde etmeye çalışırlar.

1.000.000 beyaz ve mavi yakalı şahıs icabında kokoreçle, t-bone steak ile beslenip bu vegan milletinin içtiği b12 haplarından üretmese, 5 senede ölüm orucundan ölen adamlarla aynı sebepten ölürler.

bunu yapan new age'dir, taocudur.
devamını gör...
düşününce pek de haksız değiller aslında. kendi hallerinde takılan hayvanları hunharca kesip cızır cızır pişirdikten sonra afiyetle yiyoruz. yediğimiz şey bir ölünün parçaları aslında. pişmiş olması bu hakikati değiştirmiyor. et deyince de canım kavurma çekti bak gece gece. olsa da yesek.*
devamını gör...
yetiştirdikleri çocukların hakkını nasıl ödeyeceklerini bilmediğim kimseler. kendileri küçüklükten yemişler eti, sütü, yumurtayı şimdi yememek koymuyor tabi ama o minicik bebeler ot yiye yiye çelimsiz, sağlıksız büyümeye çalışıyorlar. tamam et yedirme yine de bari yoğurt, yumurta vs. yesin çocuk.
devamını gör...
iyi bir halt yediklerini zanneden sebzeler. yedikleri iyi bir halt lakin insan vücudu için gerekli gidaları tam olarak bitkiler karsilamiyor. yaratılış zaten kendisi hayvanların yenmesini iktiza ediyor. hem bitkinin canı yok mu? belki onu yerken size küfrediyor? ne güzel fotosentez getiriyordum lan ben diye.
devamını gör...
hayvan eti ölü hayvan etinden elde edildiği için ölü bir enerjiye sahiptir. bitkilerde ise canlı yaşam enerjisi mevcuttur. siz bir fasulye tanesini pamuğa ektiğinizde yeşerir, canlanır. insanın da yediği besinlere göre aurası şekillenir.

antik çağlarda yaşayan rahipler hayvan eti yemezdi, islamda tasavvufla / havas ilmiyle meşgul kişilerde hayvan eti yemez. psişik yeteneklerini geliştirmek isteyen kişiler hayvan eti yemez. çünkü hayvan eti auranızı törpüler, enerjinizi düşürür. uzun süre hayvan eti yememiş birinin yanına bedensiz varlıklar yaklaşamaz, çünkü kişinin vücut enerjisi üst seviyededir. ve bu şekilde beslenmek son derece sağlıklıdır. bu pencereden baktığımızda veganlara asla şöyle böyle diyemeyiz.

amaaaaa ben yinede bir kuzu pirzolaya hayır demem...
devamını gör...
et yiyenlerin neden saldırdığını anlayamadığım kişiler. lan sen yersin o da yemez sana ne? ne diye vatan hainiymiş gibi bir algı yaratıyorsunuz?

vegan sana bu şekilde yaklaşsa yine bir derece mantık bulurum zira adam seni cani olarak görüyordur, et yemeni istememesi gayet doğal. nefrete yer arıyorsunuz ha!
devamını gör...
yalnızca kişiyi bağlayan tercih meselesi. sen iskender gomerken o yemiyor diye burun kivirma hakkin yok. ben bunu tr ye sonradan gelen bi akim diye boyle kucumseniyor sanıyordum ama yurt disi kismi da oyle.

devamını gör...
hayvanlardan elde edilen hicbir besini tüketmeyen kişi. kabul edilmese de bu bir tercihtir.
nasıl ki biz hayvansal gıda yemeyi tercih ediyorsak onlar da yememeyi tercih ediyor. nasıl ki biz hayvansal beslenmenin dogruluğunu savunuyorsak onlarda tam tersini savunuyor. mesela uzak dogu da köpek eti yeniyor. bunu tasvip ediyor muyuz? asla! ama o insanlar yıllardır o şekilde besleniyor. onların aralarında bunu yapmayanlar da var. bu beslenme konusu ılla hayvansal gıda tüketeceksin buna mecbursun gibi bir düşünceyi sindirmez. bu bir mecburiyet değil bu yüzden de biz buna tercih diyoruz. vegan beslenmenin sağlık açısından da faydalı olduğuna dair zibilyon bilimsel makale ve görüş var.
bu beslenme şeklini herhangi bir kültüre ya da ınanca bağlamak enteresan. öyle söyleyince meşru olmuyor eleştiri ya da hakaretler.
devamını gör...
insan doğasına aykırıdır yani sapıklıktır. insan hayvansal yapıda olduğu için hayvansal proteine ihtiyaç duyar. kimse en azından canan karatay hariç bize habire et yiyin, süt için demiyor. haftada birkaç defa belli miktarlar yeterli. ne dinimiz/dini geleneğimizde ne de bilimsel olarak aşırı et yemek tasvip edilmez zaten.
devamını gör...
cahilce bir beslenme anlayışıdır. insan hayatını idame ettirebilmesi için etlerden de besin zincirleri almak zorundadır. bir sebzede 3-4 hatta bazen 1 dallı amino asit zinciri varken etlerde bu sayı 12-15 arasıdır. bu da gelişime büyük sekte vurur. nasıl ki et ile beslenen bir insanın sebzeye ihtiyacı varsa sebze ile beslenen insanın da ete ihtiyacı vardır. 3-5 vegan et yemeyecek diye duyar kasmanın sonucunda kimse et yemekten vazgeçmez. boşu boşuna et yemediğinizle kalırsınız. aranızda vegan varsa gelsin bi hafta sonu ona bi mangal yapayım bizim terasta bişeyciği kalmaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar