vehn

resulullah (sav) buyurdu: ‘aç insanların yemek kabına üşüştükleri gibi, bir gün diğer milletler de sizin başınıza üşüşecektir.’

birisi sordu: “bizim azlığımızdan mı?”

rasûlulullah (sav) cevap verdi: “hayır, aksine siz o gün kalabalık, fakat selin önündeki çerçöp gibi zayıf olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın kalbinden size karşı duydukları korkuyu kaldıracak ve sizin kalbinize de ‘vehn’ atacak.”

yine birisi sordu: “ey Allah’ın rasûlü, vehn nedir?”

cevap verdi: “dünya sevgisi ve ölüme karşı isteksizlik.
devamını gör...
rasulullah’ın ümmetinin ileriki zamanlarında nasıl olacağının işaretini 1400 yıl önceden verdiği durum.

--- riyazü’s salihin---

rasulullâh *şöyle uyarıyor: “öyle bir zaman gelecek ki, aç insanların yemek kabına üşüştüğü gibi, kafirler sizin üzerinize üşüşecekler.
sahabe: “ya rasulullâh, sayımız az mı olacak?” rasulullâh *şöyle buyurur: “hayır, çok olacaksınız ama sizin çokluğunuz su üzerinde ki saman çöpünün çokluğu gibi olacak, ağırlınız olmayacak. bir de vehn hastalığına yakalanacaksınız.
sahabe: “vehn hastalığı nedir ?” diye sorar. rasulullâh *şöyle buyurur: “dünyayı seveceksiniz, ahireti unutacaksınız.”

--- alıntı ---
devamını gör...
"vehn" kelimesinin sözlük anlamı "zayıf, güçsüz olmak, gevşeklik göstermek ve dünyayı sevmek, ölümü kötü görmek ."

nitekim, hz. zekeriya (as) o yaşta nasıl çocuk sahibi olacağını belirtmek için: “ya rabbî, iyice yaşlandım, kemiklerim zayıfladı, eridi (vehene’l-azmu minni)” ifadesini kullanmıştır.


--- alıntı ---

sevban'dan (r.a) rivayet edildiğine göre rasûlullah (aleyhisselam) şöyle buyurmuştur: "yakında milletler, yemek yiyenlerin (başkalarını) çanaklarına (sofralarına) davet ettikleri gibi, size karşı (savaşmak için) biribirlerini davet edecekler." birisi: "bu o gün bizim azlığımızdan dolayı mı olacak?” dedi. rasûlullah (asm), "hayır, aksine siz o gün kalabalık, fakat selin önündeki çer çöp gibi zayıf olacaksınız. Allah düşmanlarınızın gönlünden sizden korkma hissini soyup alacak, sizin gönlünüze de vehn atacak." buyurdu. yine bir adam: "vehn nedir ya rasûlullah?" diye sorunca: "vehn, dünyayı (fazlaca sevmek ve ölümü kötü görmektir.") buyurdu. (bk. ebu davud, melahim, 5)

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar