vergi

devletin halkı sömürme yollarından biri. benim elime geçen maaşım zaten vergilerden arındırılmış olarak geliyor ama devlet bununlada yetinmeyip yol, su vs hizmet getireceğiz diye bende para alamaz. ekmek alıyorum vergi, süt alıyorum vergi, sigara alıyorum vergi, otomobil alıyorum vergi.. sonrada millet alışveriş etmiyor diye yakınan yöneticiler.

ne kalıyor zaten arkadaşım elimde? daha neyimi vereyim devlete ? veriyorumda ne oluyor ? yine köyümde okul yok yine kasabama yol yok yine şehrime altyapı yok! nereye gitti bizim verdiğimiz 100 yıllık vergiler. her şeyimizi alıyorsunuz 100 senede hizmet getiremediniz mi?

devlet ille de vergi alacaksa para babalarından alsın, tek başına milyon dolar servetin sahibi olanlardan sorgusuz sualsizce istediği kadar alsın. globalleşen dünya, küresel ekonomi falan filan. devlet, milletini mutlu etmek için vardır
bahane üretmek için değil.
devamını gör...
ilk zamanlar oldukça tartışılmış olan kelime. devletin ihtiyaçları için ilk kez para toplanması akla geldiğinde, alınacak bu paranın algı ismiyle mi yoksa vergi ismiyle mi olacağı konusunda tartışmalar hasıl olmuştur.
tahminimce o zamanlar daha halkçı bir bakış açısıyla düşünülerek vergi denilmiş. yoksa devlet odaklı bir toplumda buna algı ismiyle hitap edilirdi sanırım.
devamını gör...
ele geçirilebilenlerden alınan devlet aidatı. kimsenin anlamadığı binlerce maddelik kalın kalın kitaplarla yazılan mevzuatlar. her yıl değiştirilen yasalar, ayda bir veya bir kaç kez yayınlanan tamimler, genelgeler. yokmu bunun insan modeli. kuran'ı kerim'i modernleştirme, zamana ayak uydurtma tartışmalarının yarısı kadar da bu işlere el atsaya bizim akıl taşması yaşayan anlı şanlı bilim adamlarımız. 40 milyarlık arabayla 15 milyarlık arabanın vergilerini eşitleyen mantığın bu işlere aklı ermemektedir heralde. hele hükümetimiz dünya meselelerini bi koşu çözüp gelsin, sonra bakarız bizim işlere.
devamını gör...
kamu hizmetlerine harcanmak için hükümetin,yerel yönetimlerin yasalara göre doğrudan doğruya veya bazı malların fiyatlarının üstüne koyarak dolaylı yoldan herkesten topladığı para.
devamını gör...
ülkemizde çok ciddi adaletsizliklere neden olan uygulamadır.

kaynakta kesinti vergi gelirlerinin yaklaşık %90'lık bir bölümünü kapsar. bunun %56'sı ithalattan alınan peşin vergilerdir. benzin aldığınızda, sigara aldığınızda cep telefonu faturası ödediğinizde direkt devlete akar para. vergi gelirlerinin %10'luk kısmı gelir üzerinden alınır.

%90 kaynakta kesinti,
%10 gelir üzerinden,

bu şu anlama gelir: bir benzinliğe gittiniz benzin alıyorsunuz, yanınıza da son model jeep'i olan kazancının iyi olduğu anlaşılan biri yanaştı benzin alıyor. 100 tl'lik siz aldınız, 100 tl'lik de zengin abi. gelirleriniz arasında ne kadar uçurum olursa olsun, o kişi sizden ne kadar çok kazanırsa kazansın, o zengin abi ile hayatın her alanında %90 oranında eşit vergi ödersiniz. hatta o zengin abi tüketmeyen biri siz ise savurgansanız ondan daha çok vergi ödersiniz.

elhasıl türkiye'de gelir üzerinden vergi alınmaz. körün tuttuğu misali ücretlilerden ve tüketim üzerinden vergi alınır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar