vicdan

hemen alış, hızlıca unut!
vicdan, dünyanın bütün adalet sistemlerini yanıltsak bile kendi kendimizi mahkã»m ettiğimiz bir iç ses. vicdan belki de en yalın ifadesiyle yastığa başınızı koyduğunuzda olmadı, yanlış yaptın, yapmamalıydın" diyen bir uyarıcı. vicdan belli ki vahyin insan içinde sürekli yaşayan tek yansıması.(bkz: nurdal durmuş)
yazının tamamı için;
http://www.milligazete.com....
devamını gör...
benliğin, yapılmış her hangi bir yanlış davranış, söz gibi durumlarda kırmızı alarm vererek, kişiye hatırlatma yapmak adına devreye soktuğu görünmez sinyalidir.
devamını gör...
sigmund freud'un uygarligin huzursuzlugu kitabinda ele aldigi kavramdir.
bir nevi otokontroldür , olmazsa olmazdir.
olmadigi takdirde varin gerisini siz düsünün.
devamını gör...
fethullah gülen, sızıntı, mart 2003 yıl :25 sayı :290

--- alıntı ---
insanın özü, kendini duyuş ve bilişi de diyebileceğimiz vicdan; insan ruhunun, iyiyi kötüden tefrik edebilen irade, kalbin ayrı bir derinliğinin unvanı sayılan latîfe-i rabbâniye (fuâd), şuur vâridatıyla zihin ve ihsas televvünlü his halîtasından oluşan bir mekanizmadır; insanın, hem kendini hem de bütün varlığı, varlığın Allah’la münasebetini duyan, sezen, yorumlayan ve rükünlerinin canlılığı ölçüsünde imana, mârifete, muhabbete, aşk u iştiyaka menfezler oluşturan melekûtî bir mekanizma.
--- alıntı ---

devamını gör...
bir sıfat olarak kullanım şekli:
ibrahim tatlıses'in dillendirdiği sabuha adlı şarkıda, delikanlı kendisini çok bekleten, hatta terkeden sabuha ya vicdansız sıfatını yapıştırmaktadır. delikanlının içler acısı durumu sabuha'yı zerrece enterese etmemekte, bu duruma içerleyen delikanlı ise kıza vicdansız kitapsız vs diyebilmektedir sadece.

devamını gör...
vicdan içsel bir zorlama mıdır? nefis zorlar o nu biliyoruz da. vicdan da zorlar mı acaba. onu düşünmekteyim.
ed : zorlamak tanımına göre vicdan size o şeyi yaparken güçlük veriyor ise bir iç zorlamadır diyebilirdik lakin vicdan gergin bir yayın eski haline gelmesi gibi zorlamadan uzak bir iç çekilmedir. buradan da vicdanın özgürlüğe engel olmayacağı gibi bir sonuca geçebiliriz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar