vietnam

arif damar'dan bir vietnam şiiri...


vietnam


vietnam için yazmadın dedi akşit
vietnam için şiir yazılmaz
vietnam için döğüşülür
vietnam için ölünüryapraktan kömür
kirpikten kül
gözlerin yandığı vietnam

dağ ol dağlarına katıl
başak ol
tüfek ol çatıl
tuz ol ekmeğini bansın
göreyim

ağlamayı bilmiyor vietnam
şiir ne ki
gözyaşı
çocuklar doğmadan öldürülüyor
git vietnam'da ana ol
devamını gör...
obezite prevalansı %0,5 dir. dünyanın en fit insanlarının yaşadığı ülkedir de diyebiliriz. ya da bardağa boş tarafından bakarız ve dünyadaki açlık problemini sorgularız.
devamını gör...
çok fazla kişi bilmez ama bu ülkenin nüfusu türkiye'den fazladır. 1992 yılında sosyalizmi ilan ettiklerinden bu yana çok hızlı bir şekilde büyüdüler. kişi başı milli gelir 1200 dolardan 2900 dolara yükseldi. sosyalizm tezinin başarısının canlı örneğidir vietnam.
devamını gör...
pek bahsedilmez ama amerika ile olan savaşında amiyane tabirler abd'yi madara edip evine yollamış güneydoğu asya ülkesidir. bu rezilliği holivud bile temizleyemedi.
devamını gör...
bilinenin aksine aslında komünist kuzey vietnam madara etmiştir amerikayı tabi sovyetler ve çin in de desteği ile, güney vietnam amerika birleşik devletlerini destekliyordu. sonuçta kuzey vietnam savaşı kazandı ve amerikanın isteğinin tersine güney ve kuzey vietnam birleşti bu arada sovyetler ve çin de avucunu yaladı.
devamını gör...
bir, iki, üç yetmez daha fazla vietnam...

savaş sırasında hoo amcanın mottosu budur...

hoo amca kim mi sam amcaya sorun anlatsın ama rambo filmlerinde bulamazsınız onu söyliyeyim...
devamını gör...
milyonlarca masum sivil insanı öldürmüş ve arkasında birleşik devletler desteği olan psikopat katil soykırımcı pol pot ve liderliğindeki kızıl kmerler'in kurduğu demokratik kamboçya'yı yıkmış ve halk cumhuriyetini kurmuştur.
birleşik devletler ve birleşmiş milletler sap gibi ortada kalmıştır.
pol pot denen hıyar ağasını ( küfür değildir hıyar tarlası vardır burada anlatmaya gerek yok.) birleşmiş milletler desteklemiştir. düşünün bir adam milyonlarca insanı öldürüyor ama birleşmiş milletlerde konuşurken ayakta alkışlanıyor.
seviyorum bu ülkeyi.
komünist diye yaftalayıp küçük düşürmelerine bakmayın vatanseverlik nedir tüm dünyaya bir kaç defa göstermişlerdir.
devamını gör...
hindistan'ın geliştirmiş olduğu akash (karadan havaya balistik füze) sistemini satın almak için görüşmelere başladı. ayrıca vietnamlı pilotların hindistan ordusu tarafından eğitilmesi konusunda anlaştılar.

güney çin denizi'nde sular ısınmaya devam ediyor.

abd geçtiğimiz yaz bölgeye ağır bombardıman uçakları göndermişti.
devamını gör...
1883 yılında fransızlar tarafınan işgale başlanması ile kaderi değişen ülke. 1939'da ikinci dünya savaşı başladı. fransa naziler tarafından işgal edildi. nazilerin savaş ortağı japonlar vietnam'a girdiler. vietnamlılar için üzen hep aynıydı. lağkin ho şi minh 1941'de halkın bütün yurtsever örgütlerini içine alan vietnam bağımsızlık cephesini kurdu. kısaca vietminh deniien bu örgüt kuzey vietnam'da gerilla savaşını başlattı. bu çarpışmalar 1945'de japonların ikinci dünya savaşını kaybetmelerine kadar sürdü.fakat fransızlar eski sömürgelerine yeniden efendi olarak dönmeyi doğal hakları sayıyorlardı. ingilizlerin desteğiyle 1945 yılında güneyde saigon'da harekete geçtiier. bao dai'yi yeniden tahta çıkardılar. güney halkı ayaklandı. ancak üstün düşman kuvveti karşısında ho şi minh başkanlığındaki hükümet dağlara çekilmek zorunda kaldı. bu sırada halkı direnmeye, son damla kanına kadar savaşmaya ve her türlü yeni köleliği kesinlikle reddetmeye çağırdı. böylece bir yanda franzlar ile imparator, bir yanda vietminh ile ho şi minh 1953' e kadar sürecek bir savaşa başladılar. ho şi minh önderliğinde bağımsızlık cephesi kuvvetleri karşısında fransızlar üstüste yenildiler. savaşın uzaması yüzünden gittikçe btağa batan fransızların imdadına abd koştu. abd ilk başta savaş giderlerinin %15' ini karşıladı, sonra % 35'e, en sonuna bu yardımı % 45' e çıkardı. şavaş gittikçe hızlandı. 55 gün 55 gece aralıksız süren bir savaştan sonra fransızlar bozguna uğradı. bu kesin yenilgiyle savaş bitti. vietnamlılar barışa kavuştuklarını sandılar.21 temmuz 1954'de cenevre antlaşması imzalandı. ülke şimdilik kaydıyla 17. parelel sınır alınarak ikiye bölünüyordu. 1956 mayısında yapılacak seçimleri ile iki vietnam'ın birleştirilmesi öngörülmekteydi. ancak bu seçim yapılmadı. cenevre antlaşmasının imzalanmasından hemen sonra amerika, güneydoğu asyanın askeri bloku seato yu kurmuş, bu bölgede ulusal kurtuluş hareketlerinin genişlemesini engellemede bu bloktan yararlanmayı planlamıştı. fransızların yerini alan abd fransız iş­ birlikçisi imparator bao dai bir darbe ile uzaklaştırıp darbeyi yapan general ngo dinh diem'i başkanlığa getirdi.


(bkz: vietnam savaşı)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar