viking mezarlarında islami figürler bulunması

isveç'te 9. yüzyıldan kalma mezarlada Allah ve ali yazılı giysi ve kumaşlar bulundu.

konuyla ilgili uppsala üniversitesi eski çağ tarihi ve arkeoloji bölümü araştırmacılarından annika larsson bir açıklama yaptı.

"ilgi çekici bir keşif oldu. vikingler, islam dininden ve ölümden sonra cennette sonsuz yaşam inanışından etkilenmiş olabilir.'

vikingler, ölülerini elbise ve mücevherleriyle gömüyordu. mezarlarda üstlerine gümüş şeritlerle Allah ve ali ifadeleri işlenmiş bazı ipek giysiler ve kumaşlar bulduk. keşif, heyecana neden oldu. bu ifadelerin işlendiği giysiler, genellikle ölünün baş ucuna konulmuş. bu ifadelere bazı yastıklarda da karşılaştık.

rusya'nın volga nehri boyunca iskandinavya ile orta asya arasında bir kültür alışverişi vardı. mezarlardan çıkan bu kumaşlar, ya ticaret yolu ile satın alınmış ya da yağma yoluyla ele geçirilmiştir. burada ilginç olan, kültür değişiminin göze çarpmazı. bazı kaynaklara göre, müslüman araplar, ticaret veya başka amaçlar için batı'ya yolculuk ediyordu."

ayrıca iki yıl önce björkö adasında yapılan bir kazıda 9. yüzyıldan kalma viking mezarında Allah yazılı bir yüzük bulunmuş.

haber

devamını gör...
simetrik desen olmasından başka bişey olduğunu düşünmüyorum. yeminlen müslümanlık konusunda full sazanız itiraf edin. michael jackson müslümanlığı mı dersin, vatikandaki papanın gizli müslümanlığı mı dersin aldı başını gitti valla kendi müslümanlığımız haricinde başkalarının müslümanlıkları hakkında konuşmayı ne çok seviyoruz.

ben niye böyle çıkış yaptım lan durdurun beni böyle zamanlarda.
devamını gör...
vikingler ve araplar arasındaki ticari ilişkilerin sonucu olması muhtemel. kapsamlı değilse de lokal olarak müslümanlığa geçen vikinglerin varlığı şaşırtıcı değil.

buradan

yukarıda bahsedilen belgesele denk gelmiştim. konumuzla bir ilgisi olmalı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar