vintage

yeni(!) moda akımı.
60'lı 70'li yıllar farketmez, eski yılların modasını günümüze uyarlamak. hatta o dönemden kalan kıyafet ve aksesuarları ikinci el satan yerlerden temin edip kullanmak.
bir nevi annenin genç kızlığŸnda giydiğŸi kıyafetleri giymek.
devamını gör...
geçmiş dönemlere ait özel parçalara denir. örnek vermek gerekirse dior'un 40'larda ki new look tarzı kıyafetleri ya da chanel'in little black dress'leri. kısaca eski olan aksesuar ve giysilere denir.
devamını gör...
ebay yahut etsy gibi siteler de satılan ürünlerin genel adıdır. bu konsepte özellikle 1940 - 1975 fransa modası ve el işi tahta oymacılığı yüksek yer tutar. her ne kadar bayanlarımız marc jacobs, coco chanel gibi abileri trend diye bilseler de bu firmaların kökenleri vintage mizansenlidir.
devamını gör...
birden fazla anlama sahip olan bir terim. bağbozumu anlamında kullanıldığı gibi, üzümlerin toplanıp şarap üretimine başlanan yıl anlamına da gelebilir. kimi zaman ise, şampanyada olduğu gibi, bir şarabın tek bir yılın ürünü olduğunu anlatır.

ayrıca (bkz: non-vintage)
devamını gör...
ikinci el ürün satan esnafın amacı elime neredeyse bedava geçen bu ürünü küçük bir karla satayım fakir fukara sevinsin idi. meraklıları da anıları olan bu ürünleri uygun fiyata alıp koleksiyonuna katar yahut kullanırdı. amma velakin "vintage" dillere pelesenk bir kelime haline geldiğinden beri ikinci el ürünleri yeni üründen daha pahalıya satın alabileceğiniz butikler peyda oldu. bunların ürün sağlayıcısı çoğunlukla bit pazarları ve neredeyse yüzde yüz karla satıyorlar mallarını ismi pirenin rüyası bitin hülyası olan bu sözde butikler. velhasılı kelam vintage candır, üzümü de bağını da araştırırsanız uygun fiyata müthiş şeyler bulabilir, evinizi müzeye çevirebilir, fotoğraflarıyla tumblr'da instagram'da havanıza hava katabilirsiniz.
devamını gör...
şahsen ben levi-straussun tüm vintage ürünlerini çok beğeniyorum. koleksiyon için saklamış olduğum jean ler de var giymiş olduklarım da var. mesela 1955 yılına ve o dönemin retro kesimine ait bir pantolonum var ki jeanlerim arasında en sevdiğimdir. fazla deforme olmasın diye çok az giyerim. bunun yanın da yine aynı markanın jean gömlek trucker ceketleri de envanterim de mevcud. toplamayı seviyorum. nede olsa insan şu dünya da bir toplayıcıdır..
devamını gör...
daha başlığı okur okumaz burnuma naftalin kokusu geldi. çok hoş ve zarif ürünleri olduğu da yadsınamaz bu tarzın. gel gelelim minimalistim, bakıp beğenmekle yetiniyorum.
devamını gör...
birkaç on yıllık giyim kuşam, araba,mobilya gibi modadan nasibini alan eski ürünler için kullanılan bir sıfattır. bence çok güzel. tamam belki biraz naftalin kokulu olabilir ama...
devamını gör...
kıymetlendirmek ve bazıları için ise eskiye özlem. hayatlarında yer vermeseler bile ilginçtir, severler.

eskinin detayları, işçiliği, rengi malzemesi bu kadar teknoloji ve imkan vs yeni hibçir şey içinde bulunmadığı için insanların gözleri ışıl ışıl hasretle eskiyi sahiplenip hayatında yer etmesidir. modern ile eskinin dengeli kullanımı şahaserler oluşturabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar