volkswagen

1938 yılında kurulan alman otomobil firması. volkswagen almanca'da halkın arabası anlamına gelmektedir. firma bünyesinde audi, skoda, seat, bentley, bugatti ve lamborghini markalarını bulundurmaktadır.
devamını gör...
1940lı yıllarda porsche motoru kullanan otomobiller üretmiştir.
devamını gör...
çocukluğumuzda woswos 1 2 3 4 ... diye 10 a kadar giden saçma sapan bir uygulamaya muhattap bırakmış araba markasıdır.
devamını gör...
kurucusu ferdinand porsche dir, dolayısyla bildiğimiz porsche ile direkt kan bağı bulunmaktadır.binek ve ticari araç olmak üzere ikiye ayrılır.binek araç merkezi wolfsburg, ticari araç merkezi hannover dir.ayrıca wolfsburg ta autostadt adında muhteşem bir merkezleri bulunmaktadır.
devamını gör...
mercedes'in tek rakibi, ama tabiki mercedes ile kıyaslanmaz, zaten arabalar ikiye ayrılır; vw ve diğerleri.
devamını gör...
mercedes alamayanlara alman kalitesini ve gücünü daha ucuza sunan firma....bir vw kullanıcısı olarak bundan öncekide inşallah bundan sonrakide vw olacak...
devamını gör...
hitler: ya ferdinand bizim halka bir araba yapsak

ferdinand: hay hay efendim.

hitler: ama bak çok pahalı olmasın, malum savaşa gireceğiz, sonra ben yahudileri ortadan kaldıracağım, toplama kampları felan biliyorsun maliyetli işler bunlar.

ferdinand: ayarlarız efendim siz canınızı sıkmayın.

hitler:bu arabaların tanesini 1000 marka satacağız maliyetleride ona göre hesapla artık.

ferdinand: elimizden geleni yapacağız efendim. her almanın arabası olacak, üstün ırkımızda arabasız kimse kalmayacak. ayrıca hiç bir yahudiye satmayacağız bu arabalardan.

hitler: aferin ferdinand gözüme girdin.

ferdinand: heil hitler
devamını gör...
almancasi "halkin arabasi" anlamina geldigi halde bünyesinde bentley, lamborghini, bugatti gibi markalari bulundurarak führerin kemiklerini sizlatmistir.
devamını gör...
efsane şudur ki;

hitler muhendislerine bana öyle bir araba yapın ki afrika çöllerinde hararet yapmayacak,rusyanın soğunda donmayacak ve 3 tane silahlı askeriiçine sığdırabilecek demiş ve ortaya beetle yani tosbağa çıkmış.....
devamını gör...
halk arabası desek yanlış ifade etmiş olmayız.
devamını gör...
hitler tarafından işçi sınıfına ucuz araba üretebilmek için kurdurulan firmadır.
devamını gör...
enteresan bir hikâye ise kaplumbağa'nın tasarımının çekoslovak tatra otomobilinden alıntı olmasıdır. tatra o yıllarda dava açmış ancak almanya çekoslovakya'yı işgal edince dava askıya alınmıştır. 1961 yılında savaştan sonra açılan davada, volkswagen tatra'ya 3.000.000 alman markı ödemek durumunda kalmış bu da firmanın yeni model geliştirmesi için gerekli olan finansmanı kaybetmesine ve kaplumbağa modelini daha uzun süre üretmesine neden olmuştur.
devamını gör...
hayallerimi süsleyen dünyanın en karizmatik araba modellerini üreten firma

devamını gör...
2018 de dünyanın bir numarası olmayı hedefleyen alman otomobil firmasıdır.
devamını gör...
yine de bir mercedes olmayandır.

ekleme: bütçe yettiğinde ilk alınacaklar listesindedir ama kendisi.
diğerine binmek için "babam sağ olsun" demek lazım. *
devamını gör...
sanırım dünyanın en zengini de olsam tercih edeceğim otomobil markası. nereden geldiğini anlamadığım ayrı bir asilliği var. öyle binince yüz gözden doksandokuzunu baktıracak abidik gubidik spor model arabalara heves etmeyen, sadelik ve asaletten hoşlananlar için güzel bir seçim.
devamını gör...
''halkın otomobili'' anlamına gelen marka adı.

bu anlama yaraşır sadelikte de bir sloganı vardır; das auto=araba.
devamını gör...
aslında sloganı olan das auto sadelik belirten araba değil ; araba budur anlamına gelmektedir. yıllar önce babamla birlikte izlediğimizde ben de aynı çeviriy yapmıştım. ama kendisi 10 yılını bremen'de geçirdiği için beni düzeltmişti.

babamın yalancısıyım valla.
devamını gör...
değişik bir araç.

yeni modeli sürücünün yorgunluğunu anlayıp önlem alıyormuş... napıyor, beline yastık koyup ballı süt mü içiriyor??? omzuna masaj yapıp,ayağına tuzlu su mu getiriveriyor napıyor acaba.
çok merak ettim arkadaş...
devamını gör...
ürettiği otomobilerle çoğu segmentte sınıfının en iyisidir bence.

(bkz: caddy)*
devamını gör...
--- alıntı ---

elektrikli volkswagen yola çıkıyor

japon otomotiv devlerinin ya da daha küçük markaların öncü olduğu elektrikli otomobiller arasındaki rekabette, volkswagen logolu ilk seri üretim model e-up!, resmi olarak tanıtılırken, araç sonbaharda yollarda olacak.

fosil yakıtlar, bir süre daha motorlu taşıtlara enerji vermede birinci kaynak olarak kullanılacak olsalar da, elektriğin yeri de günden güne sağlamlaşmaya başladı. volkswagen de minik sınıftaki temsilcisi up!'ı elektrikleyerek e-up!'ı karşımıza çıkarttı. 2013 frankfurt otomobil fuarı sonrasında satışa sunulacak olan elektrikli minik, görsel anlamda benzinli kardeşlerinden ayrılıyor. elektrikli up!'ın ön tamponuna entegre edilen büyük led gündüz farları, 15 inçlik parlak alaşım jantlar, karoserdeki aerodinamik iyileştirmeler ve mavi zeminli volkswagen logoları farklılık yaratıyor. iç mekanda açık gri döşemeler, deri ve krom eklentiler kullanılırken gösterge tablosunda da elektrik enerjisine yönelik değişiklikler yapılmış. 82 hp maksimum, 55 hp'de sürekli güç üreten elektrik motorunun maksimum tork değeriyse 210 nm. 0-100 km/s hızlanmasını 14 saniyede tamamlayan e-up!'ın maksimum hızıysa 135 km/s'de sınırlandırılmış. normalde benzin doldurulan kapağın altında bu kez şarj için bir priz girişine yer verilmiş. tam şarjlıyken 150 km'lik menzil sunan e-up! 30 dakikadaysa yüzde 80 şarj edilebiliyor. satış fiyatı fuarla birlikte açıklanması beklenen e-up!'ın öngörülen almanya başlangıç fiyatıysa yaklaşık 22.000 euro.

--- alıntı ---
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
golf modeline hayran olduğum alman araba üreticisi. golf'ü bmw'den daha iyi sürüyorum ben. adamlar yapıyor aga alın binin pişman olmazsınız. araba almandan alınır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar