waldo sen neden burada değilsin

meksika'yla yapılan savaşŸ için ödemesi gereken 1 dolarlık seçmen vergisini ödemeyip hapse atılan henry david thoreauyı ziyaret eden arkadaşŸı waldo emerson, onu hücresinde gördüğŸü an sorduğŸu, "henry sen neden buradasin" sorusuna, thoreau'nun verdiğŸi cevaptır.
devamını gör...
ismet özel en önemli kitaplarından biridir. zaten önemsiz kitabı yoktur.
gençliğinde "şiirin saçağı" altına girdiğini ve bu yüzden güvenli bir alana dahil olduğunu anlatır. bu güvenli alan müslümanlıktır.
devamını gör...
"dünyaya gelmek bir saldırıya uğramaktır.." cümlesiyle başlayan ve daha ilk sözüyle insana saldıran , ismet özel'in türkiye fonunda kendi fikir serüveni ve şairlik macerasını anlattığı kitabı.--- alıntı ---

thoreau , abd'nin meksika'ya karşı yürüttüğü emperyalist savaş sırasında konan nüfus başına vergiyi "ödediği dolar bir adam öldürmek üzere, başka bir adam veya tüfek satın almaya yaramasın" gerekçesiyle vermeyi reddedince bir gece hapis yattı. kendisinden ondört yaş büyük olan ve birçok özgürlükçü düşünceyi kendisiyle paylaşan ralph waldo emerson telaşla arkadaşını görmek üzere onun hücresine girdiğinde aralarında şöyle bir konuşmanın cereyan ettiği anlatılır :

- "henry , neden buradasın?"

+ "waldo , sen neden burada değilsin?"

--- alıntı ---

devamını gör...
--- alıntı ---
“dünyaya gelmek bir saldırıya uğramaktır. doğan bebek havanın ciğerlerine olan saldırısının verdiği acıyla haykırır. soğuk saldırır bize, sıcak saldırır. açlığın, hastalığın, korkunun saldırılarını savuşturma yoluyla yaşarız, hayatta kalırız. yaşıyor olmak, savaşıyor olmaktan başka bir şey değildir. birgün son nefesimizi verdiğimizde bize yapılan ilk saldırıyı tamamen püskürtmüş oluruz. savaş bitmiştir.”
--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar