wasabi

cep yakan "japon hardalı". acısı biber acısı gibi dili değil, genizi yakan bir gıda. biberden değil, japonyada yetişen bir tür bayır turbundan imal ediliyor. aromasını imal edildikten kısa süre sonra yitiriyor. bu yüzden, diş macunu tüplerinde satışa sunuluyor yada taze tüketiliyor. suşide, balığı pirince tutturmak için eser miktarda kullanılıyor ve sosun içinde de sunuluyor. taze üretilenin çok ince doğranması gerekiyor. mümkün olmadığı için eskiden zımpara olarak da kullanılan köpekbalığı derisinden faydalanılıyor.
devamını gör...
suşi yerken olmazsa olmazım. yeşil ve katımsı hali insanı ürkütüyor lakin ekstra naneli şeker gibi ciğerlere masaj yapıyor.
devamını gör...
10. (Tematik)
nazlı bitki de denilir çok çok zor yetiştiğinden de pahalıdır. toprakta falan kesinlikle yetişmez taşlık arazide yetişir bu namussuzlar durgun suda da yetişmez akan su olmalıdır ve su içinde olmalıdır sürekli. her suda olmaz kaynak suyu olmadı ve su sıcaklığı hep sabit olmalıdır 16 derecemiydi 6 derece mi çok da açıdır. parasını duyunca zaten canınız daha çok acıyor
devamını gör...
günümüzde metal rendeyle hazırlanan ama geleneksel yöntem tercih edildiğinde kurutulmuş köpek balığı derisinin kullanıldığı bitki.
devamını gör...
suşinin pezevengidir. diğer canlar zencefil turşusu ve soya sosudur. bu dörtlü aynı anda ağza ulaşırsa..

acısı hardal acısına benzer. direk burun kanallarından beyni yamultur. tek başına tüketilecek bir şey değil. tahminim esmer ekmek üstüne tereyağı ve havyarla da gider.
devamını gör...
acaba mazoşist miyim diye beni derin şüphelere gark ettiren çeşni. ağzını yakıyor ama çok zevk alıyorsun, bu zevki bir de 2011 yılında liseler arası kavgada dayak yerken almıştım.
devamını gör...
geçen gün yedim, acısı bizimkilerden farklı. bizim acılar gırtlağı yakarken bunun acısı daha çok dilin dokunduğu yerini ve burnu yakıyor.

ama türk mutfağında yeri olmayacak farklı bir acı ve kültür tabi.

tavsiye etmem. ama deneyimlemek iyi olabilir
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar