wilhelm conrad röntgen

x ışınlarını dolayısıyla röntgen filmini bulan nobel ödüllü alman bilim insanıdır.deneyleri sırasında sık sık elini kullandığı için aşırı x ışını maruziyetinden parmaklarını kaybettiği bilinir.modern tıp ve fiziğe çok önemli katkıları olmuştur.
devamını gör...
27 mart 1845 - 10 şubat 1923 tarihleri arasında yaşamış alman bilim adamı.

--- alıntı ---

alman asıllı, nobel fizik ödülü sahibi fizikçi. röntgen ışınlarını bulması ile tanınır.

röntgen prusya'nın lennep şehrinde doğdu. çocukluğu ve ilköğretim yılları hollanda'da ve isviçre'de geçti.1865 yılında girdiği zürih politeknik'te üniversite eğitimi gördü ve 1868 yılında makine mühendisi olarak mezun oldu.

1869 yılında zürich üniversitesi'nden doktorasını aldı. mezuniyetinin ardından 1876'da strazbur'da, 1879'da giessen ve 1888'de würzburg julius-maximilians-üniversitesi'nde fizik profesörü olarak öğretim görevi yaptı. 1900'de münih üniversitesi fizik kürsüsüne ve yeni fizik enstitüsünün yöneticiliğine getirildi.

karısının ölümünden dört yıl sonra 1923 yılında,ı. dünya savaşı'nın yarattığı yüksek enflasyon ekonomisi ortamında maddi sıkıntılar içinde münih'te öldü.

öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırmalar da yapmaktaydı. 1885 yılında kutuplanmış bir geçirgen hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı.

1890'lı yılların ortalarında çoğu araştırmacı gibi o da katot ışın tüplerinde oluşan lüminesans olayını incelemekteydi. "crookes tüpü" adı verilen içi boş bir cam tüpün içine yerleştirilen iki elektrotdan (anot ve katot) oluşan bir deney düzeneği ile çalışıyordu.

katottan kopan elektronlar anoda ulaşamadan cama çarparak, floresan adı verilen ışık parlamaları meydana getirmekteydi. 8 kasım 1895 günü deneyi biraz değiştirip tüpü siyah bir karton ile kapladı ve ışık geçirgenliğini anlayabilmek için odayı karartıp deneyi tekrarladı.

deney tüpünden 2 metre uzaklıkta baryum platinocyanite sarılı olan kağıtta bir parlama farketti. deneyi tekrarladı ve her defasında aynı olayı gözlemledi. bunu mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın olarak tanımladı ve cebirde bilinmeyeni simgeleyen x harfini kullanarak "x ışını" ismini verdi. daha sonraları bu ışınlar, "röntgen ışınları" olarak anılmaya başlanmıştır.

bu buluşundan sonra röntgen farklı kalınlıktaki malzemelerin ışını farklı şiddette geçirdiğini gözlemledi. bunu anlamak için fotoğrafsal bir malzeme kullanıyordu. tarihteki ilk tıbbi x ışını radyografisini de (röntgen filmi) yine bu deneyleri sırasında gerçekleştirdi ve 28 aralık 1895 yılında bu önemli keşfini resmi olarak duyurdu.

olayın fiziksel açıklaması 1912 yılına kadar net olarak yapılamasa da, buluş fizik ve tıp alanında büyük heyecan ile karşılandı.

çoğu bilim adamı bu buluşu modern fizik|modern fiziğin başlangıcı saydı. amerikalı mucit pasteur 1898 yılında tıpta fizik tedavide kullanılmak üzere x ışınları üreten bir aygıt geliştirdi.ama çok miktarda x ışınına maruz kalındığında meydana gelebilecek sağlık sorunlarını kimse farketmedi.

--- alıntı ---
devamını gör...
doğru yazılışı roentgen.
bu abi 1890 da floresan üzerinde çalışırken tesadüfen siyah opak bir madde ile kaplı tüpteki ışık patlamasının, tüp dışında alakasız bir yerde bulunan baryum kağıtları üzerinde parlama meydana getirdiğini görmüş. böylece saydam olmayan yüzeylerden de geçebilen bir ışık türü keşfetmiş. ancak bu ışımanın henüz kontrollü bir biçimde gerçekleşmesi, yada opak yüzeylerden nasıl geçtiği muamma olduğundan denklemde bilinmeyen bir unsur "x" olarak yer almış. o yüzden diğer adı x ışınıdır. bu x ışınları ilk kez 20-25 yıl kadar sonra kontrol edilebilir hale gelmiş, ışıma fizik kurallarıyla açıklanabilir şekle getirilmiş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar