wonder

viyana'da okuyan üniversite ögrencilerinin birlik beraberlik icinde etkinlikler yaptigi güzel olusum. bilim - sanat - kültür - dil ve spor dersleri veriyor, alaninda uzmanlasmis hocalarla ögrencileri bulusturuyor. kuruldugu günden bu yana viyana'da cok seylerin degismesine sebep olmus bir akimin öncülügünü yapmistir.
devamını gör...
08.08.2008 yilinda ıstanbul' da cevahir otelde 120 kadar ögrencisine toplu mezuniyet töreni yapmis kendisini ilk geldigi günden bugüne kadar hizla gelistirmekte olan dernek.
devamını gör...
wonder ögrencileri arasinda her yil düzenlenen wonderliga futbol turnuvasinda bugun yapilan final maci ile sampiyon firtuna takimi olmustur.turnuvaya katilan 13 takim 2 ay boyunca izleyenlere heyecanli ,zevkli bir sezon yasattilar...nice yillara wonderliga diyoruz...
devamını gör...
age of empires oyununda 10000 altın 10000 tahta 10000 taş gerektiren yapı... 500 sene içinde yıkmak için tüm orduyu gönderirsiniz. yetmez tarladan köylüyü elinde küreğiyle saldırtırsınız.
devamını gör...
malum yasaktan dolayı vatanınından uzakta eğitim alan ve inancını yaşayan, alınlarından öpülesi bacılarımıza destek sağlayan kuruluştur. yaklaşık 700 üyesi vardır.
devamını gör...
14.


--- alıntı ---

wonder dernegi, 2000 yilinda viyana'ya türkiye'den gelen üniversite ögrencileri tarafindan kurulmus olan bir dernektir. amaci; öncelikle bünyesindeki ögrencilerin akademik kariyerlerini yapmalarini saglamak, sonrasinda da gerek türkiye'de gerek yurtdisinda devam edecek çalsimalarina katkida bulunmaktir. imkânlar ölçüsünde basarili ögrencileri desteklemeye devam eden dernegin su anda yaklasik 700 üyesi bulunmaktadir. bunlardan bir kismi mezun olup doktora egitimine baslamis, bir kismi eigtimlerine viyana'daki üniversitelerde devam etmektedir.

dernegin genel baskanligini yusuf kara, dernek ögrencilerinin danismanligini ise ayni zamanda egitimci olan nadire kara yapmaktadir.

sadece akademik kariyer gayesinde olmayan wonder ögrencileri, yaptiklari faaliyetlerle türkiye'nin avrupa'ya dönük yüzü olduklarini göstermektedirler. dernek, resmi olarak kuruldugu tarihten itibaren 100'ü askin ilim ve bilim adamini çesitli seminerler vermek üzere misafir etmis ve bu seminerler ögrencilere türkiye'den uzak kaldiklari süre zarfinda avrupa'dan türkiye'deki olaylara bakista objektif bir perspektif kazanmalarina yardimci olmustur. avrupa ve avusturya'nin siyasi, kültürel ve ekonomik yapisini da yine etkin pozisyonlardaki avusturyali misafirleri araciligiyla ilk agizdan ögrenme firsati bulmuslardir.

ögrenciler birçok sosyal faaliyetlere de imza atmislar, wonder bünyesinde çesitli alanlarda çok sayida dernek kurmuslardir. uluslararasi alanda da, uzman egitimcilerin rehberliginde gelecege yönelik birçok projenin de mimari konumunda olan wonder, ögrencilerin genis bir dünya görüsüne sahip olmalarina, gelecekte yapmayi tasarladiklari isler için altyapi ve tecrübe kazanmalarina yardimci olmaktadir.

wonder, kurulusunun 6. yilinda; gereksinimler çerçevesinde, yeni, profesyonel ve kurumsal bir yönetim tarzini benimsemis, bu yönetim biçimiyle daha iyi bir sekilde hizmet vermek, çok yönlü kullanima açik merkez binadaki olanaklardan azami sekilde yararlanmak, daha önceden fikirsel altyapisi olusmus, akademik ve sosyal projeleri gelistirmek ve uygulamak, dernek çatisi altinda bulunan ama özerk yapilarini koruyan diger derneklere yeterli çalisma alani saglamak amaçlanmistir.

--- alıntı ---

devamını gör...
wonder international dünya jet sosyetesinin emlakçısı,çalışanlarının milyon dolarlık pirimler aldığı söyleniyor, dünyanın en ünlüleriyle yaptığı reklamlar ve onlara sattığı gayrimenkullerle biliniyor.ayrıca sınırsız ve çok farklı reklam kampanyalarıyla tanınan bir firma ,türkiye'ye girmesi halinde de şu anda mevcut remax,century21,coldwellbanker ve benzeri amerikan kökenli tüm emlak zincirlerine çok farklı emlak ve gayrimenkul sistemleriyle fark atacaklarını idda eden büyük ve diğerlerinden değişik yapılanması olan yine bir amerikan gayrimenkul zinciri.
devamını gör...
24 agustos'ta gerceklestirdigi iftar programindan sonra fatma barbarasoglu'nun son günlerin malum sorunlari ile bagdastirarak hakkinda bir yazi kaleme aldigi kurum.

--- alıntı ---

Yaralarımızın tarihine şifa bahsi olarak Wonder
I-
Hikâyeyi Eduardo Galeano'nun Aynalar kitabından aynen aktarıyorum.
Ana Fellini küçükken anne babasının bir trafik kazasında öldüğünü zannediyordu. Dedesi ve ninesi ona böyle söylemişti. Dediklerine göre, Anna'yı almaya gelirken bindikleri uçağın düşmesi sonucu ölmüşlerdi.

On bir yaşındayken, birisi ona anne babasının Arjantin'deki askeri diktatörlüğe kaşı savaşırken öldüklerini söyledi. Hiçbir şey sormadı, hiçbir şey söylemedi. Eskiden çok konuşkan bir kız olmasına rağmen, o günden itibaren ya çok az konuştu ya da sustu.

On yedi yaşındayken öpmekte zorlanıyordu, çünkü dilinin altında bir yara vardı.
On sekiz yaşındayken yemekte zorlanıyordu, çünkü yara her geçen gün daha da derinleşiyordu.
On dokuz yaşındayken onu ameliyat ettiler.
Yirmi yaşındayken öldü.
Doktor onu ağzındaki bir kanserin öldürdüğünü söyledi.
Dedesiyle ninesi onu gerçeğin öldürdüğünü söylediler.
Mahallenin büyücüsüyse çığlık atmadığı için öldüğünü söyledi.

II-

Başka türlü Anna'larız hayatın içinde. Dindarların devlet ile ilişkilerindeki sorunlu alan dindar bireylerle seküler bireyler arasında mayalanıp kabarsın diye manşetler ne atıldı bu ülkede. Ne yorumlar yapıldı. Ne hakaret cümleleri kuruldu el bombası niyetine.

Başörtülü kadınlar en olmadık sorunlarla karşılaştı. Ama sadece bazı başörtülüler her sıkıntıyı başörtüsü üzerinden anlattı. Başörtülü olduğum için diye başlayan cümlelerin arkasına sadece "bazı" başörtülüler saklandı.

III-
Başörtülü kadınlarla devlet arasındaki gerilim bireylere yansımasın diye ne çabalar verildi ne gayretler kuşanıldı.
Bunca mutsuz ve tedirgin başörtülü genç kıza rağmen çatışmanın mayası tutmadıysa gayret bizden tevfik Allah'tan düsturu ile yol almamızdandır.

IV-
Şimdi çatışma Kürt bireyler ile Türk bireyler arasında kurgulanmaya çalışılıyor. Dindar Kürtlere bu süreçte çok işi düştüğünü yazmıştım "açılım mevsimi"nin başında.
Bütün yük, bütün sorumluluk bölgenin dindar Kürtlerinin omzundadır. Çünkü Türkiye'nin "geri kalanı" ile ortak dile sahip tek gurup kimliği onlara ait.

V-
Alınganlık biriktiren profile; karşılaştığı her zorluğu "başörtülü olduğum için diye başlayan" cümleler eşliğinde, mağduriyet psikolojisine yaslanan kadınlar üzerinden aşinayım.
Bir mağduriyet psikolojisine yaslananları var her meselenin, bir de sahiden mağdur olanları.
Mağdur olanlar ateşin içinde çözüm derdiyle hemhal.

VI
Viyana'da, Wonder'in o kardeşlik,dayanışma dolu atmosferinde gül yüzlü gençlere nereden geldiklerini soruyorum .Aldığım cevaplar küçük şehirlerin, adı haritada görünmeyen beldelerine dair olunca, üstelik bu beldelerden gelenlerin sayısı ikiyi üçü geçince içime bir huzur doluyor.Bak diyorum N.ye kendini kurtaran geriye dönüp iki kişiyi daha kurtarmış.

Büyük şehirlerden gelenler değil, adı duyulmamış beldelerden gelenleri tanımak üzere soruyorum "nereden geldin? Nerelisin ?"sorusunu.

Hikâyeleri umut üzere mayalamaya çalışırken, nereden geldiniz soruma isyan ile cevap veriyor Muş Malazgirt'ten geldiğini söyleyen delikanlı. Ayırımcılık yapmak ile suçlayıp terk ediyor salonu.

Oysa ben ayırmanın değil, hikâyeyi bütünlemenin derdindeyim. Birimizin acısını hepimizin yapmanın derdindeyim.

VII

Wonder bu sene ilk defa iftar davetini İstanbul'da gerçekleştirdi. Muhteşem bir akşamdı.

Wonder başkanı Yusuf Kara ve değerli Eşi Nadire Hanım onlarca çocuğu olan bir ebeveyn. Bir metefor olarak söylemiyorum. Onlar Viyana'daki gençlerin sahiden anne-babası.
Yaralarımızın tarihinden şifa bahsi çıkarma azmini gösterdikleri için kendilerine minnettarız.
Viyana'ya ilk gidenlerin hikâyesi bir sinema filmi olmalı muhakkak.
Wonder'in başarı hikâyesinde bizi birleştirecek köprüler kayıtlı çünkü.

--- alıntı ---

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar