xbox 360

microsoft un xbox ın ardından piyasaya sürdüğü oyun konsoludur.ps3 le yarışır.--- alıntı ---

Xbox 360, Microsoft'un ürettiği Yedinci jenerasyon Oyun konsoludur. 27 Kasım 2005'te eski nesil Xbox'ın devamı olarak Amerika'da piyasaya çıktı.Xbox 360 şuan itibari ile (29 Ekim 2009) Türkiye'de resmi olarak satışa sunulmuştur.Xbox 360 Elite + 2 Oyun + wi-fi adaptör (Fifa 10 ve Tomb Raider :Underworld) ile 999 TL gibi Yüksek bir fiyata satılmaktadır.Bu nedenle kullanıcılar konsollarını yurtdışından temin etme yoluna gittikleri için xbox360 resmi olarak türkiye satışlarında en alt sıralardadır.

Şu an itibari ile Arcade,Elite olmak üzere 2 farklı paket şeklinde satışta olan Xbox 360, daha satışa çıktığı ilk gün marketler önünde uzun kuyruklar oluşmasına neden oldu. "Next-gen" yani yeni nesil olarak anlandırılan oyun konsollarının ilki olan Xbox 360'ın Avrupa çıkışı bir hafta gecikmeli oldu. Her iki kıtada satışlarda patlama yaşandı ve ürünler eBay üzerinden karaborsa olarak satılmaya başlandı. İlk satılan ünitelerin fiyatları 2000$ gibi abartılı rakamlara ulaştı. Konsolun IR kumandası MCE bilgisayarlar kontrol edebilmektedir. Ayrıca kapaklarıyla görünümü değiştirilebilir. Microsoft'un konsol pazarında Sony'nin yeni konsolu PlayStation 3'e rakip olacak şekilde piyasaya sürdüğü Xbox 360, rakibinden 1 sene önce piyasaya çıkmasına rağmen , bir çok yönden hala rakibiyle rekabet halindedir. 15 haziran 2010 e3 fuarında microsoft 250 gb harddiskli yeni xbox360 modeli olan SLIM'i tanıtmış ve 16 haziran 2010 da amerika birleşik devletlerinde satışa çıkmıştır. Slimin avrupa çıkış tarihi 16 temmuz 2010 olarak belirtildi.

Oyun konsolu olarak piyasaya sürülen Xbox 360, ardılı Xbox ve rakibi Playstation 3 gibi aslında PC tabanlı bir sistemdir. Bu aletlerin güncel PC'lerden düşük konfigürasyona sahip olmalarına rağmen yüksek grafik kalitesi ve performans ortaya koymalarının sebebi ise, PC'ler gibi bir çok görevi yerine getirecek yapıya sahip olmak zorunda olmamalarıdır. Aygıt sürücüsü, API, değiştirilebilir arayüz gibi sisteme yük bindiren uygulamalar yoktur.

Teknik özellikleri:
3.2 GHz saat frekansında çalışan, 3 çekirdekli IBM PowerPC tabanlı sistem işlemcisi (CPU)
500 MHz saat frekansında çalışan, ATI tarafından tasarımı yapılan XENOS kod adlı grafik işlemcisi (48 adet tümleşik (Unified) shader, gelişmiş görsel efektlerin yaratımı için GPU çekirdeğine tümleşik 10 MB eDRAM)
800 MHz saat frekansında çalışan 512 MB GDDR3 sistem belleği (CPU ve GPU ortak erişmektedir) ile sağlanan 22.4GB bellek bant genişliği
5.1 kanallı Dolby Digital çevresel ses sistemi
DVD okuyucu
High Definition desteği (720p ve 1080i) (firmware güncellemeli ile 1080p desteği de etkinleştirildi)
3 adet USB 2.0 kapısı
4 kablosuz oyun kolu desteği
Eski Modellerde Wi-fi kablosuz ağ bağlantısı desteği (aparat ile)
Slim Modelinde 802.11N kablosuz ağ bağlantısı desteği
Elite modelinde 120 GB sabit disk (Core ve Arcade pakette sabit disk yoktur)
Slim modelinde 250 GB sabit disk (120 gb versiyonu ilerki tarihlerde satılmaya başlanacak)

2007 yılının 3. çeyreğinde Microsoft, cihaz içinde oluşan aşırı ısının önüne geçebilmek için konsolun soğutma sisteminin elden geçirilmiş versiyonu olan "Xbox 360 Elite"' i piyasaya sunmuştur. Yapılan iyileşirmeyi son kullanıcıya daha iyi anlatabilmek için konsolun 20 GB olan harddiskini 120 GB'a çıkarmış ve rengini de siyah olarak dizayn etmiştir. Konsolun Elite sürümünde ayrıca önceki sürümlerde eksikliği çokça eleştirilen HDMI çıkışı da bulunmaktadır. Yapılan iyileştirmelerle CPU ve GPU'nun anakarta entegre edilmesi sırasında daha gelişkin yöntemler kullanılmış ve eski sürümlerde CPU veya GPU'nun anakarta bağlantı noktalarının yüksek ısı nedeniyle deforme olması sonucu ortaya çıkan "3 kırmızı ışık" sorunu bertaraf edilmeye çalışılmıştır.

Oyunculara ücretsiz (Silver) ve aylık ücretli (Gold) üyelik seçenekleri sunan Xbox Live! hizmeti de konsolun en başarılı özelliklerinden biridir. Kullanıcılar, kazandıkları puanlarla oyun demoları, arcade oyunlar, indirilebilir içerikler vb. indirebilirler, veya belirli miktarda para ödeyerek bunlara sahip olabilirler.

Xbox'ın grafik yaratım gücünün PlayStation 3'e göre iyi olduğu uzman kişler tarafından kabul edilmektedir. Bunun nedeni ise Xbox'ın DirectX benzeri bir yapı kullanması ve bu yüzden oyun yapımcılarının Xbox'ı ayrıntılara kadar programlayabilmesidir. Ayrıca PlayStation 3'ün RAM'inin büyük bir kısmı Blu-ray için harcandığından eksiklik hissedilmektedir.


--- alıntı ---

kaynak:wikipedia(bkz: halo 3)

(bkz: forza motorsport 2)

(bkz: forza motorsport 3)

devamını gör...
"en yüce değer
değilse eğer"

dizeleriyle yıkın heykellerimi şiirinde bahsedilmiş makina kimya.

özellikle jtag yapılmış, korsanlaştırılmış hali ile hard diskine ya da harici hard diske patlayıncaya, tıksırıncaya kadar oyun doldurtup oynatabilirsiniz. dahası kontrolörleri adamı kontrol eder o derece ergonomik ve klastır.

artık eski nesil olsa da fiyat performans olarak tam zamanı.
devamını gör...
rgh uygulaması yaptırıldıktan sonra ölümcül bir nesneye dönüşen microsoft yapımı oyun konsolu. ölümcül çünkü kişi başından kalkamıyor, kuruyor kalıyor elinde gamepad.

yalnız her güzelin bir kabahati olurmuş ya işte xbox 360 da bu güzellerden. misal 3k hatası, cihazın aşırı ısınmaya bağlı olarak işlemci ve rem üzerindeki lehimlerin atması olayı. bu arıza geri dönülmez değil ama cihazı büyük olasılıkla çöp haline getiriyor. en sağlamı ilk üretim cihazlardan uzak durup, jasper board ya da slim kasa cihazlara yönelmek. dikkat etmek gerek geçici çözümlerle hayata döndürülmüş xbox'lar internetten ucuza satılmaya çalışılıyor.
devamını gör...
güzel bir oyun konsolu. lakin hardiskinde ki oyunları bitirdim. ama oyun yükleyemiyorum. bana bu konuda yardım eden yazarı artı delisi yaparım. lütfen yardım.
devamını gör...
xbox 360, microsoft'un ürettiği yedinci jenerasyon oyun konsoludur. 27 kasım 2005'te eski nesil xbox'ın devamı olarak abd'de piyasaya çıktı.
devamını gör...
bugün itibariyle slim kasasına sahip olduğum oyun konsolu. belki biraz geç kaldım almak için lakin hem fiyatlarının alınabilir seviyelere yeni gelmesini hem de oynanmayı bekleyen zibille oyunu düşününce iyiki de almışım diyorum. tabii anında bir watch dogs deneyimi yaşadık kendisiyle mutlu mesut. şimdi fifayı indiriyim de almanyayla bir dünya kupasıda ben kaldırayım.

devamını gör...
ilk göz ağrım. daha önceleri de bissürü konsolum oldu, klon atari 2600'den başlayan bi serüven.
fakat kendi mayışımla aldığım ilk sıfır konsol. ne oyunlar oynadım bu meretle, günümüzde bile en iyi gamepad tasarımı
bunda bence.
dün yine kurdum ve ilk red dead redemption'ı oynadım ve 2005 çıkışlı bir konsol için hağla ve hağla giderinin olduğunu gördüm.
zamanının çok ötesinde bir cihazmış.
bir de erken kırılmış olmasından dolayı satışlarda rakibi olan playstation 3'ü sollamıştı.
kinect saçmalığını saymazsak, microsoft için her şeyin güzel gittiği günlerdi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar