ya rabbi hakkındaki hayretimi arttır

“hayretimi artır Allah’ım…” diye dua ediyor Allah rasûlü. hayretinin azalmasından, hatta yerinde saymasından korkuyor. nasıl bir dert ki bu?

dert, peygamber’imizin(sav) derdi olunca, bize de miras kalıyor, haliyle. hayretinin artmasını isteyen elçi, nerede olmak istiyor, hangi hale girmek istiyor ki?

“servetimi artır Allah’ım!” diye duya etmiyor hazreti peygamber. artırılması istenecek onca şey varken, hayreti seçiyor, şaşırmayı önceliyor. gönlümüze emanet ediyor arzusunu, dudağımıza miras bırakıyor duasını. “siz de böyle dua etmelisiniz!” diye telkin ediyor. “yitirmekten ve azalmasından korktuğunuz şey hayretiniz olsun; servetiniz değil!”

biliriz ki, her demenin bir olma karşılığı vardır. “hayretimi artır!” dedikçe, dediğimiz gerçekleştikçe, nasıl bir oluş içine gireceğiz? hangi hâle dönüşeceğiz? hiç alışmamış bir gözle nasıl bakacağız âleme? her şeyi, daha önce hiçbir şeyi görmemiş gibi hayretler içinde görmeyi nasıl başaracağız? bunun tek çözümü var gibi: çocuk kalmak. çocukça bakmak! belli ki elçi, “hiçbir şeye alıştırma beni; hep çocuk bakışıyla kalayım!” demek istiyor. (senai demirci)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar