yabancı

#özgürler 

bu kelime bana albert camus'un "yabancı" isimli o müthiş romanını hatırlatıyor. sevgili abim taha kılınç'ın elime tutuşturduğu bu kitap bir solukta okunacak ve hiç unutulmayacak cinsten. kendini bu dünyada yabancı hissedenler kaçırmasın...
devamını gör...
albert camus romanına bu ismi verdikten sonra artık "yabancı" kelimesinden sonraki iki noktanın ötesinde bilindik şeyler yazılmaması gereken tanımdır.
zira yabancı, albert camus'un en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş ve en fazla incelenmiş yapıtıdır.
devamını gör...
''anam ölmüş bugün.belkide dün, bilmiyorum.'' cümlesiyle zamana,hayata yabancı olan ve üzerinde düşünülmediğinde, saçma,anlamsız,değersiz bir kitap gibi gözüken kitap.ama ne kadar düşünsede kitabın anlatmak istediğini anlayamayacak yada anlamak istemeyecek bünyelerde mevcuttur.saygısızlık etmedikleri sürece bu bünyelere saygı duyarım o ayrı tabi.
devamını gör...
camus'un beni ağlatan kitabının ismi. hani bazı kitapları okuyunca içinizde birşeyler acır ya, işte bu kitap o etkiye sebep olmuştu bende. tekrar tekrar okunasıdır ve eve gider gitmez tekrar elime alacağım kitaptır. an itibariyle "nerden aklıma düştü şimdi?" diye kendime sormamı sağlayan kitaptır.
devamını gör...
albert camusâ´nün ( 1913-1960) en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş kitabı olan ve hâlâ en çok satan kitaplar arasında yer alan yabancı, aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtı. ölümün egemen olduğu bir varlıkın en anlamsız olgularını saçma bir düzensizlik içinde yaşayan bu romanın başkişisi meursault, bir simge kahraman değildir, adı olmayan bir yabancıâ´dır; bu eksik kimlik, gerçeklikten algıladığı şeyi yapılandıramayan, yeniden örgütleyemeyen, ama gerçekliğin yankılarını yakalamaya çalışan bir boş bilincin imgesidir. onun kayıtsızlığı ve edilgenliği, işte bu boş bilincin ürünüdür. yabancı, büyüleyici gücünü, içinde barındırdığı trajedi duygusuna borçlu: bir türlü ele geçirilemeyen anlamın sürekli aranması, bilinç ile toplumsal dünya arasındaki çatışma... camusâ´yle buluşanların hiçbiri, onunla karşılaşınca hayal kırıklığına uğramamıştır. mutluluk, bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir, der camus. giderek daha çok sevilen bir yazar olması, onun bu sevgisinin yansımasından başka bir şey değildir.

http://kitapzen.com/urun.as...
devamını gör...
albert camus'nün 1942 yılında adını tüm dünya'ya duyurmasını sağlayan eseri. camus kitapta özetle, hayat ciddiye alınmayacak kadar saçmadır, ancak ölmek için de bir sebep yok. yaşamak güzel, umut olsun yeter demektedir. ona göre, ölmeye yanaşmadığı sürece, insan yaşamayı seçiyor demektir. o zaman da, görece de olsa, yaşamaya bir değer veriyoruz kanısındadır. meursault karakteri diline pelesenk ettiği "bence bir" sözüyle umursamazlığını sıklıkla dile getirmektedir. kanımca, sorulmadığı halde umursamadığını sıklıkla dile getiren insanlara has gizli bir ego vardır kahramanımızda.
devamını gör...
20.
albert camus kitabı. 1942 yılında yayınlanmış bir başyapıt.

içinde bulunduğu toplumun, düşüncelerine, geleneğine, dinine uzaktır. kitabın kahramanı mersault'a göre yaşam içinde yaşamaya değmeyecek bir yerdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar