yalan dünya analiz kasma köşesi

sadece siyasi analiz kasmayacağız her türlü analiz, hatta burada pelikan-penguen-leylek köşesi bile var!

atmasyon, sallamasyon, ciddi yahut gayri-ciddi. kısa veya uzun, absürt yahut dengeli. hatta bir ben tek ve hepiniz! ben genellikle başlık canlandırma yöntemiyle kendime göre analizler kasıyorum. sözlükte sanki sadece ben varmış gibi davranıyorum. bilmiyorum bu doğru bir strateji mi. kendime göre yaptığım yorumları muhtelif başlıklar altında dağınık bir şekilde serpiştiriyorum. bazen de daha önce yaptığım bir yorumu arıyorum ve bulamıyorum. sözlüğün arama butonundan yardım alıyorum sağolsun o da bana kelek atıyor. ona da inancımı kaybeyttim.

neyse, küçük/büyük iki örnek ile başlayalım bari. maksat değişiklik olsun. ve yine kendi-kendime tabi.

örnek 1-) "kısa"

hacı abi çin götürecek bak görüyon mu. rusya sağında türkiye solunda eyi mesaj verdiler. kıçı yere yakın ve sessiz olandan korkacaksın hacı abi, çin sessizce(para) götürüyor bu işi. putin de az değil hani, trump'ın artık neresinden yakaladıysa bırakı-vermiyor. ne çekiyor ne bırakıyor, yakalamış bi yerini sankim!

örnek 2-) "uzun" *

çin'de yapılan kuşak ve yol forumunda yani yeni ipek yolu şeklinde tabir edilen forumda çin'in sağında rusya solunda da türkiye vardı.

o resim elbette bir mesaj ve alıcıları da belli. çin bu projeyi dünyanın diğer kısmını yok saymak için yapmıyor, herkesi bu projeye davet ediyor. buna ilişkin haritalar, yol güzergahları zaten piyasada bol miktarda var. esasında bu proje yeni bir dizaynın habercisi ancak buna ilişkin batı'nın tavrı henüz tam net değil. dünyanın ağırlık merkezi değişiyor elbette atlantik/batı buna sıcak bakmayacaktır. bu ayrı ve mühim bir bahis aslında..

tüm bunlar olurken abd türkiye iklişkileri çok tuhaf bir süreçte. koskoca abd nasıl olur da bir terör örgütünü kendi nato müttefikine tercih edebilir? epeydir bu soru soruluyor ve tatmin edici bir cevabı yok şimdilik. buna ne abd tarafından adam-akıllı bir cevap verilebiliyor ne de türkiye'den.. belli başlı şeyler söyleniyor ancak abd'nin nihai planının ne olduğunu resmi olarak bilmiyoruz. sadece tahminler, yorumlar var..

rusya bu boşluklardan faydalanıyor. bunun en bariz örneği yukarıda verdiğimiz fotoğraf aslında. rusya ile ilişkiler mecburen düzeldi ve çin'in bir tarafında rusya diğer tarafında türkiye. bu fotoğraf sadece bana mı ilginç geliyor yoksa?

abd'nin pkk-ypg'ye ağır silah vermesi ve sürekli olarak türkiye'nin itirazlarını görmezden gelmesi. sıradan ve dandirik bir devlet olsanız dahi bu kadar itiraza bir şeyler söylerdiniz. bu sessizlik pek hayra alamet de değil. abd göz göre göre türkiye'yi nasıl kaybeder ve karşı tarafa kaptırır!

gerçekten bu tablo bir gerçek duruma mı tekabul ediyor yoksa mesele daha farklı mı? trump yönetimi yani cumhuriyetçiler gelenelsel olarak müttefikleriyle bağları sıkı tutmaya çalışır. bu yönetimden de böyle bir beklenti var ve bozulan ilişkileri düzeltmesi bekleniyor. fakat resim gereğinden fazla giri ve belirsiz.

erdoğan çin'den abd'ye hareket etti. trump ile tüm bu meseleleri görüşecek. kendi deyimiyle virgüller bitti artık nokta koyacağız. yani bunun ismini koyacağız, tama mı devam mı diye. abd baya oyaladı ve türkiye'nin sabrı kalmadı. ya yok diyecekler ya da tekrar oyalama yoluna gidecekler. tamamen kestirip atmaları zor görünüyor, bazı tavizler verip yine bildiklerini okuma ihtimalleri yüksek.

mesela:
1- pkk'yı bitirelim buna karşılık olarak türkiye ypg'ye saldırmasın! (aslında ilk zoka buydu ve hikaye buradan başladı)
2- verdiğimiz silahları ışid'i yendiğimizde zaten geri toplayacağız ve tr'ye karşı kullanılmayacaklar. (centcom komutani tam tersini söyledi!)
3- verilen silahların kaydını tutuyoruz, tr de bir ekip göndersin beraber takip edelim. (kayıt tutup tutmadıklarını bilmiyoruz)
4- münbic'ten çekilelim hatta afrin konusunda da bir şeyler yapabiliriz ancak fırat'ın doğusuna dokunma! (obama döneminde söz vermişlerdi menbic'ten çekileceklerdi. halen daha çekilecekler!)

ve buna benzer teklifler. tüm bu tekliflerin özü ypg bizim piyademiz onunla işimiz bitene kadar, iş bizde. bizim onunla işimiz bitmedi, işimiz bitene kadar kimse ona dokunamaz. çünkü abd emrediyor onlar sorgulamadan yapıyor. ölen pkk-ypg'lilerin hesabını kimse sormayacak, ucu açık. çocuk askermiş yahut pkk'lıymış önemli değil zorla veya gönüllü olarak istedikleri şekilde militan topluyorlar ve abd buna elbette göz yumuyor.

peki rusya ne yapıyor? cevap putin'den geldi. erdoğan abd'ye uçtuğunda ve henüz trump ile görüşmemişken: " putin: 'suriye'deki kürtlere silah göndermiyoruz, türkiye'nin endişelenmesini gerektiren bir durum yok".

yani putin denge bozmaya çalışıyor. abd ypg'ye silah gönderiyor ancak biz göndermiyoruz diyor. peki türkiye ne yapacak ve bu görüşme nasıl bitecek? henüz bilmiyoruz.

tüm bunların ötesinde ve belki üstünde küresel sermaye bu yeni ipke yolu projesinin neresine düşüyor? yaşlı kurt henry kissinger abd-rusya (ve çin) yakınlaşmasını isteyen ve planlayandır deniyor. yani global sermaye de bu işin içinde olmalı. çin'in kapitalize hayat öpücüğü olduğunu biliyoruz. bu proje acaba bunun ikinci veya diğer aşamssı mı?

yeni bir dünya kuruluyor siz de yerinizi alın mı deniyor? fakat şüpheli durum ise bu yeni dünyayı kuranların aslında önceki dünyayı kuranlar ile aynı veya benzer olmaları. bir üçüncü yok yok mu? bir üçüncü yolu ya silah zoruyla veya sermaye ile bastırıyorlar ve üçüncü/alternatif yola gidecek yolları, delikleri kapatıyorlar. bu anlamda buraya bir şerh bırakıyorum, hem de baya şüpheli bir şerh..
devamını gör...
kendi çapımızda takılmaya devam ediyoruz gençler, bugünkü anahtar cümlemiz "...ışid’in saldırı planlarına ilişkin istihbaratı, ışid yönetimine erişimi olan bir müttefikinden aldı. .." *

israil'in suriye/baas rejimi konusunda genel tavrı aynı ancak esed konusunda fikirleri bir müdettir değişmişe benziyor.

rusya ile yaşanılan hafif gerilim buna işaretti. israil, iran ve uzantılarının çok güçlenmesini istemiyor. hizbullah'ın boşluktan faydalanıp silah gücünü artırması israil'in işine yaramaz. ki birkaç kere israil hizbullah'a ait noktaları vurdu. ancak bu pansuman çözümü ve daha büyük bir darbe vurmak istiyor israil. hizbullah'a müdahale işi çözmeyecek asıl gayesi iran'a bir şekilde dokunmak!

birkaç gün önce israilli bilmem kim esed'e suikastın zamanı geldi minvalinde bir şeyler söyledi. hayırdır ne oldu da bu aşamaya gelsiniz? ışid konusunda dahi ışid bizim faydamıza dediler ve esed rejiminin kalmasına göz yumdular ve dolaylı destek oldular. şimdi ne değişti acaba? değişen sadece zaman. yani plana sadık kalıyorlar. planın ilk aşaması tüm islamı grupları biri-birine karşı kırdırmak. ayrıca rejimi muhaliflerle yormak. iran'ı yormak, türkiye'yi yormak.. yani tüm taraflar yoruldu ve kayıplar verdi. ortam tam istedikleri gibi mi? tam değilse bile suriye'nin artık çözülmesi gerektiği bu işin daha fazla uzamaması gerektiği noktasındaki fikir giderek yaygınlaşıyor. bunu en çok da çin istiyor. yeni ipek yolu projesi yapılıyor ancak güzergah üzerinde çatışmanın ve savaşın olması bu projeye büyük darbedir. abd müesses nizamının sırasıyla afganistan'ı ırak'ı işgali ve suriye'yi bu hale sokması boşuna değil. doğudan bayıya olan akışı koparmak ve araya kontrol noktaları yerleştirmek. çin'in kuşak ve yol projesini kesebilecek tek ülke var o da abd. çin deyince sadece çin aklımıza gelmesin buna rusya'yı ve bağlantılı düğer ülkeleri de ekleyelim. abd'nin afganistan'ı işgalinin sebebi nedir? petrolu yok gazı yok peki neyi var? tam güzergah üstünde duruyor ve oradan rusya'ya, pakistan/hindistan'a, iran'a basıyor. ırak'ın işgal edilmesi de benzer sebeplerden yani dünya petrol/dolar hakimiyetinin kaybedilmemesi için. bunun içinde ejerji yolları da elbette var. burazı uzun hikaye..

israil trump'tan umutlu. ve iran'a bir şekilde müdahale edeceği sinyalini başından beri veriyor. ancak bunun nasıl olacağı ise henüz belli değil. erdoğan'dan önce rusya/lavrov trump'ı ziyaret etti.

lavrov çok sinsi ve bana göre putin'den dahi tehlikeli. tam erdoğan abd'ye ulaşacak pat diye trump'la ilgili yeni bir gündem. karşı tarafın iddiasına göre trump, ruslara ışid ile ilgili gizli sırlar vermiş:

"washington post, yetkililerin, amerika’nın istihbarat kapasitesine zarar vereceğini gerekçe göstermesi üzerine kentin adı dahil ışid’in saldırı planıyla ilgili ayrıntıları saklı tuttuğunu bildiriyor. habere göre amerika, ışid’in saldırı planlarına ilişkin istihbaratı, ışid yönetimine erişimi olan bir müttefikinden aldı. bu müttefikle olan istihbarat paylaşımı anlaşması da son derece gizli olduğu için amerikan hükümeti içinde ayrıntılardan haberdar olan yetkisi sayısı son derece kısıtlı. elde edilen istihbarat o kadar gizli ki, amerika, elde edilen verileri müttefik ülkelerle bile paylaşmadı."

burada "ışid yönetimine erişimi olan bir müttefik.." muhtemelen israil'dir. ve ışid konusunda en iyi istihbarat onlarda var. bu da ışid'in içinde israil istihbarat elemanlarının olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor. abd medyası bu haberi epey verdi. nasıl olur da trump ışid ile ilgili gizli sırları ruslara verdi diye. hangi sırrı paylaştıklarını bilmiyoruz ancak hayati öneme haiz bilgiler olduğu da ortada.

ışid'in planın bir parçası olduğuna ilişkin kanımıza da bir delil bu aynı zamanda. trump bazen yol kazası yapabiliyor, söylememesi gereken şeyleri söylüyor. rusya abd'nin nihai planına ilişkin önemli bir veri elde etmiş oldu.

tüm bunlar olurken esed'in işkence edip öldürdüğü yahut direk öldürdüğü insanları bir yerlerde yaktığına ilişkin haberler de çıktı. yani esed öldürdüğü insanların cesetlerini de yok ediyor. bu bariz savaş cuçu ve abd bunları biriktiriyor. planın sonraki aşamasında esed'i mahkeme önüne çıkarmaya çalışacaklar gibi görünüyor. bu da aslında rusya/iran ittifakına bir cevaptır, yoksa abd için ha esed olmuş ha bilmem kim.

hey gidi koca yalan dünya...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar