yalan söyleme hastalığı

(bkz: mitomani)

ciddi boyutta yalan söyleme daha sonra bu yalanlara kendiside inanma ve çevresindekileride inandırma gibi arzlar yaratan psikolojik bir hastalıktır.
mitomani çoğunlukla hastanın dikkat çekip odak noktası haline gelmek adına yapmaya başladığı yalan söyleme alışkanlığının giderek hiçbir nedene gerek duyulmadan devam etmesi ve dozunun artmasıdır. hastalık bazen diğer ruhsal hastalık ya da kişilik bozuklukları ile beraber geldiğinde birbirinden ayırt edilemeyebilir. mitomani' nin en çok eşlik ettiği hastalık histrionik kişilik bozukluğudur. bu hastaların tek amacı vardır odak noktası olmak. dikkateleri üzerine çekmek için yoğun bir istek ve arzu duyan kişi bunu başarabilmek adına olayları inanılamayacak derecede büyütmeye, abartmaya ve dramatize etmeye başlar. bunu başarabilmek için de mecburen yalan söyler.
devamını gör...
bir avukat arkadaşımın sahip olduğu hastalıktır. esasında bu alışkanlığı mesleğinden geçme değil,doğuştandır. aynı anda 43 tane farklı yalan hikaye uydurabilir ve bu yalanların hepsi birbiriyle bağlantılıdır. bir süre sonra kabullendik kendisini...
devamını gör...
psikolojik projeksiyon ile birleştiğinde ciddi bir rahatsızlığın göstergesi olmaktadır. İlki travmaların yol açtığı tabii bir rahatsızlık iken, mitomani ile birleşince çok tehlikeli boyutlara varmaktadır. söz gelimi kendisinde olan bir kusuru başkasına atfeder. ardından bu kusurun altını gerçekte kendisinde bile olmayan hususiyetlerle doldurur. üstüne bir de buna inanır. sonuçta şizoid bir hal alır. Allah muhafaza.

maalesef böyle bir insanı tanıdım. Allah yardımcısı olsun, çok sıkıntılı bir durum.
devamını gör...
kibar hali ile yalan söyleme alışkanlığıdır.
bu insanlar yalan söylemesine gerek olmayan durumlarda bile araya biraz yalan serpiştiriyorlar. alışkanlık işte.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar