yalı vs köşk

yalı ile köşŸk arasındaki fark, gayrimenkulün deniz kenarında olup, (afedersiniz) tükürüldüğŸünde denize düşŸmesi ve düşŸmemesi durumudur. köşŸk'ün deniz kenarında olması ve az önce andığŸım durumda denize düşŸmesi halinde yalı, düşŸmemesi halinde köşŸk olmaktadır. denize yakın yeriniz varsa hemen telaşŸlanmayın çünkü dünya tükürme rekoru 14 metredir *
devamını gör...
pia hanım yalımız ile pia hatun köşkümüzün konumlarına bakıca ilki denizin dibinde adı üstünde dalgaların evi yalamasından ötürü, paşa dedem sağolsun ikincisi daha geri de şöyle boğazın altında ama ormanlık sırtlarında.


çenemizi yoran farklılıklar.*
devamını gör...
farklarını bilmem ama ortak noktaları bende olmamaları. eyyorlamam bu kadar.
devamını gör...
birini almak için zengin olmak şarttır. diğerini almak daha da zengin olmak lazım.

para destelerinin yoğunluğu burda çok önemli.
devamını gör...
yalılar su kenarlarında yer alırken köşkler genellikle yaşamın aktığı sokaklarda yer alır. bu nedenle yalılar rutubet nedeniyle çürüme sorunu yaşarken köşklerdeki en büyük sorun kullanıma ve zamana bağlı dökülme ve bozulmalardır. yalılarda rutubet nedeniyle temizleme, kısa süreli koruma sağlanan onarımlar ve çürümeye bağlı bütünleme çalışmaları yapılır. köşklerde ise restorasyon genellikle temizleme, yenileme ve sağlamlaştırma çalışmalarını kapsar. bu çalışmalar dışında ihtiyaca göre başka çalışmalar da yapılabilir.

dipnot: rutubeti yok etme işi pek çok teknik çalışmaya taş çıkarabilecek kadar güçtür. bu nedenle yalılar köşklere göre çok daha iyi korunmalı, en ufak problemler dahi göz ardı edilmemelidir.
devamını gör...
tarihi yarımadada köşk, üsküdar ve ya beykozda yalı.
tercih tabiki benim değil, zenginlerin!
devamını gör...
köşk ağır basar. yalının nemi olur, bakımı yaka silktirir. illa ki yanından yöresinden sahil yolu geçer araba gürültüsü durmaksızın devam eden su sesine karışır, sakin uyku uyuyamazsın. hele bir de denizde teknede eğlenenlerin saçma sapan müzikli eğlenceleri yok mu, bütün boğazı ateşe veresin gelir.

keşke paşa dedemiz su kenarındansa bir dağ köşkü yaptırsaymış...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar