yalnız insan güçlü insandır

#özgürler 

bazı açılardan onu, yine görece zayıf kılacak unsurlara sahip olmadığından kısmen güçlüdür diyebiliriz. mesela bir aileye sahip olmadığından aile içi riyakarlıklardan gereksiz inceliklerden ve naif küçük hesaplardan muaftır. kendinden başka kimseden sorumlu olmadığından kaygı duyacağı manen hiç bir ilintisi yoktur, dayanıklıdır çünkü buna mecburdur daha çabuk çözüm üretmek zorundadır zira kendinden başka kimsesi yoktur. ...gibi sebeblerden istemesede güçlüdür ve tabii bu bir güç ise.
devamını gör...
hiçbir yalnız erkek, ona teselli, şevk, enerji, sıcaklık, şefkat, destek veren bir eşe sahip bayan kadar güçlü,

hiçbir yalnız bayan, ona sevgi, değer, anlayış, para *, ilgi veren bir erkeğe sahip bayan kadar huzurlu olmayacaktır.

bazı istisnalar hariç. fıtrat bu, inkar edilemez.
devamını gör...
yalnız insan yalnız değildir. eğer parası varsa profesyonellerden yardım alır. yani ihtiyaç duyduğu hizmetleri dışardan satın alır. hukuki bir sorun olursa vekaleti verip avukata mali bir sorun olursa mali müşavire. musluk bozulsa komşuya havale etmez amca oğlunu aramaz yapamıyorsa muslukçu çağırır.

esas yalnızlık kimseyi sevmemek kimseye güvenememektir. bu varsa bu bir güç müdür yoksa güçsüzlüğün zirvesi midir bu nasıl bir hayat istediğinize göre değişir.bu konuda meraklısına aile babası filmini tavsiye ederim.
devamını gör...
yalnız insanların, kendine söylediği en büyük yalanlardan biridir. insan, doğası gereği sosyal varlıktır ve insanın en büyük korkularından biri yalnızlıktır çoğu zaman da bir seçim değil sonuçtur.

"seni öldürmeyen şey güçlendirir." mottosuna göre bakınca yalnızlık insanı öldürür.

araştırmalara göre ölüm oranları hafta sonu daha yüksektir ve yalnız kişiler daha erken ölmektedir.

bağışıklık sistemine zarar verir ve fiziksel sağlığı bozar. hastalıkların tetikleyicisi konumundadır.

ruhsal sağlığa etkisi; depresyon, özgüven düşüklüğü ve intihar bunlarda da artış gözükür.

yalnızlık göreceli bir kavramdır. çevrede insan olmaması değil önemsenilen kişilerin olmamasıdır. daha çok izolasyon hali, sosyal destek yoksunluğu. bir evcil hayvan bile bu döngüyü kırabilir.
devamını gör...
yalnız insan güçlü olmaz da, genelde insan güçlendikten sonra yalnız kalmaya alışır. iki insanın birbiriyle sürekli etkileşime girmesi ister istemez gardı düşürür. bir yerden sonra savunma hattını zayıflatır. birine ne kadar verirsen kendini, kendini o kadar eksiltirsin çünkü. hep karşılıklı bir beslenme olarak algılansa da çok doğru değildir. o yüzden çok güçlü insanların ilişkileri ve yakın dialogları çok güçlü olmaz. bu da yalnızlıkla sonuçlanır. yalnızlık da paylaşılmaz.
devamını gör...
bir kendini avutmadır. yalnızlık ya da sosyal izolasyon psikolojik ve fizyolojik etkileriyle ömrü kısaltır. yalnız insan daha doğrusu büyük yalnızlık hissi yaşayan insan asla güçlü bir insan değildir.
devamını gör...
yalnız insan bir çok sorunun, durumun, zorunluluğun çözümüyle tek başına muhatap olduğundan güçlü olduğunu zanneder... bir bakıma hayatla tek tabanca mücadele etmekten doğru da olabilir bu. ama güç denemesi yapılacak başka alanlar var; azim, tutku, sevmek, üretmek, çalışmak, düşünmek gibi... yalnızlık üzerinden bunu test etmek bence hiç birinde olmadığı kadar acı verici...
devamını gör...
genelleme yapılamayacak kadar bireysel/içsel bir durumdur. ancak;

nitelikli ve şeçilmiş bir yalnızlıksa kalitelidir.
nietzsche'nin dediği gibi. “kimine göre yalnızlık, hasta kişinin kaçışıdır; kimine göre de, hasta kişilerden kaçıştır.

nitelikli seçilmiş değilse; louis aragon'un dediği gibi;

yalnız insan merdivendir
hiçbir yere ulaşmayan
sürülür yabancı diye
dayandığı kapılardan

yalnız insan deli rüzgar
ne zevk alır ne haz verir
dokunduğu küldür uçar
sunduğu tozdur silinir

yalnız insan yokki yüzü
yağmur çarpan bir camekan
ve gözünden sızan yaşlar
bir parçadır manzaradan

yalnız insan kayıp mektup
adresimi yanlış nedir
sevgiler der fırlatılır
kimbilir kim tarafından

louis aragon
devamını gör...
şahsi görüşüme göre yalnız olmayı hiç dert etmeyen insan çok güçlüdür ama yalnız kalıp kendini bu yalana inandıran ama içten içe kendine acıyan insan sayısı insanın sosyal olmak zorunda olduğunu yüzümüze çarpıyor. bunun sağlık açısından zararları bile olduğu söylenmektedir.

NEW YORK TİMES
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar