yalnizyurumeyeceksin.com

kendi isteğiyle kapanmamislarin açılmak için birbirlerine destek olmaya çalıştıklarını ve hikayelerini paylaştıkları platformdur.

hoş platformun iddiası kapanmak isteyen de mahalle baskısı görmesin destek olalım diyor ama buna dair hikaye görmedim hiç.

sadece sözlükteki yaşı küçük kapalılar ile başörtüsü yasağını yaşamış kapalilarin düşüncelerini merak ediyorum.

edit: http://yalnizyurumeyeceksin... olacak baslik.
devamını gör...
hadi atesit, deist olan takımı anlıyorum da müslümanım diyenlerin özgürlük adı altında bu tip hareketleri desteklemesini hiç anlamıyorum. aç kuran oku orda açık ve net her şey yazıyor neyi eğip büküyorsun yok özgürlük, yok bireysel karar diyerek. kitabı kendini uydurmanın cezası hiç hafif değil.
devamını gör...
ünide totoyu başı dağıttım diyemeyip özgürlük adı altında prim kusan insanların mecrası platform. sorulduğunda "elhamdülillah müslümanım" diyen kesim hele, cehenneme yürüyecekler herhalde topluluğu, hangi mezheptenler acep ?

savunanlar var bir de bu hareketi. yok efendim, "kıldan mı tahrik olacak mışım?"cılar. yahu adam heykele dayıyor*. ayrıca yüzü ne kadar çirkin olursa olsun saçı ile güzel kavramını kazanmış kadın sürüyle var.

(bkz: gülşen bubikoğlu)
(bkz: serenay sarıkaya)

bu kadınların başında örtü olsa kimse dönüp bakmaz. nereden mi biliyorum ? barbaraya türban shoplamıştım. **

"müslüman" olduğunu sanıp bunu dile getirip bir de bu "direniş"e katılan hemcinslerim, umarım yeni neslin zaten bir karış havada akıllarını, beyinlerini daha fazla bulandırmazsınız.
devamını gör...
--- alıntı ---
erkeklerin tahrik olmasını durdurmak için kadınlara nasıl giyinmesi gerektiğini söyleyen dinlere de tanrı’ya da inanmıyorum.
--- alıntı ---

özgürlükten ziyade kuran düşmanlığı yapan site. kuranı anlayarak okuyan insan onun, erkeklerin tahrik olmalarını önlemek için değil tüm insanlığın ahlak seviyesini yükseltmek için indirildiğini idrak eder. gelenekçi islam (emevi dini) anlayışının sonucudur aslında bu site.
devamını gör...
bulug çağlarinda gelenekçi aile baskısı altında kapanmaya zorlanan kız çocuklarının hikayelerini paylaşan site.

--- alıntı ---

ocak 16, 2019

merhaba, aynı yaştayız, aynı sınıftayız. hemen hemen aynı şeyleri yaşamışız. ben de herkesle konuştum, haftaya başörtümü çıkaracağım. daha sonra da buraya hikayemi yazacağım

--- alıntı ---


ne yazık ki nöronlarin açılması başörtüsü açılması kadar kolay olmuyor.
devamını gör...
her sosyal medya akımı gibi birkaç güne unutulacak bir akımın neticesinde kurulmuş internet sitesi. günü geldiğinde domain ücreti ödenmez ve "bir ara böyle bir site vardı ya, noldu o?" dediğimizde çoktan kapanmış olduğunu görürüz.
devamını gör...
bir müslüman olarak islama muğayir bir konuda, başörtüsünün gerekliğiliği, teşvik edilmesi, ya da başörtüsü takmamanın bir özgürlük gibi lanse edilerek özendirici kılınmasına elbette karşıyım elbet. ama bu başörtüsü meselesi bana hep tuhaf gelmiştir. daha doğrusu bu başörtüsü meselesinde muhafazakar erkeğin durumu bana tuhaf gelir... sanki bu konu kadının değil de daha çok erkeğin meselesiymiş gibi sürekli erkekler arasında konuşulur. açılana tepkiyi ilk olarak erkek gösterir, yine başörtüsü yasaklarında da en ön safta erkekleri görürüz. yani eyvallah ama dedim ya tuhaf biraz. niyet okuycu değilim ancak sanki dini bir gerekçeden ziyade kadın üzerindeki iktidarını, kadın üzerindeki tahakkümünü kaybetme korkusuyla bu meselede bu kadar tepki gösteriliyor diye düşünüyorum. yoksa dışarıdan bir x kişisinin açık olmasıyla çok problemi yok gibi, çünkü dışarıdaki x kişisinin üzerinde bir otoritesi, bir otorite beklentisi de zaten yok. okulda, iş yerinde, markette çarşıda her hangi müslüman bir kadının başörtülü olmamasını dert edinmiyor da daha çok karısıyla, sevdiği kadınla, kızıyla ilgili problemi. elbette kalkıp başka bir kadını bu konuda yönlendirme potansiyeliyle, kendi evladını, eşini yönlendirme imkanı farklı ya da önce kendi ailesinden sorumlu olduğu bilinciyle yapıyor bunu bilmiyorum. ama ne bileyim böyle dedim ya sanki "senin sorununu da ben çözerim, hakkını da ben savunurum" gibi üst perdeden bir tavır var gibi bunda.

bence müslüman erkeğin ağzında sakız gibi bu konuyu çiğnemekten daha mühim meseleleri olmalı. bırak kadının meselesini kadın çözsün. sen işin seninle ilgili tarafınla ilgilen. mesela yanında, girdiği ilişkilerle övünen bunu bir kahramanlık destanı gibi anlatan adamlara aynı tepkiyi gösterebiliyor musun? aynı hassasiyeti taşıyor musun? ya da sağda solda kadınları süzen, laf atan hemcinsin başörtüsü meselesi kadar diline dolanıyor mu? ya da diz üstü şort giyen erkekleri neden bu kadar konuşmuyoruz? mesela küfür eden erkekler gibi bir problemimiz neden yok.
devamını gör...
sekulerist dünyada müslümanlar üzerine ciddi bir yoğunlaşma söz konusu. müslüman kadın imaj ve imgesi, eril batı oryantalizmi gözüyle işleniyor. sadece bizdeki self oryantalistlerin gündeminde olan bir şey değil yani. Küresel bir ilginin nesnesi. Batı'nın arzu ve fetiş odaklı cinselliğine yeni fantazi ürün olarak bakmaktan tutun, onu bağnaz! islam'dan ve ataerkil doğu baskıcılığından kurtarmaya dek bir yığın fikir ve algı çalışması. Bu kimi zaman playboy dergisine soymayarak ta olsa kapak yapma, kimi zaman bir mağripli bir kızı alıp ıtalya'da model yapıp fotoğraflama, kimi zaman en büyük pazarlardan biri olan porno sektörünü devreye sokarak metalaştırma, kimi zaman ıngiltere'de olduğu gibi dönme müslümanlar tarzı siteler açıp islam'ı karalama, kimi zaman fransa'da olduğu gibi müslim kadın ve cinsellik üzerinde sanatsal çalışmalar yapıp aynı paganist özgürlük yorumsamaları çıkarma ve kimi zaman da doğrudan islam ve ilkelerini kötüleyen belgesellere öncülük etme ve buna uygun rol modeller bulma noktasında tarihi yirmi yılı bulan altyapı çalışmaları..

ıngiltere merkezli dönme müslümanlar sitesi gibi, bu yola veya benzeri yola girmiş rol modeller, önce internet uzeinden varlık oluşturuyorlar. daha sonra sekulerist, oryantalist ve materyalist hakim kültür ve medya kanallarinca dünyaya servis ediliyorlar. bu da bir çarpan etkisiyle ivmeyi hızlandırıyor ve bütün hücrelere yayıyor. en ücra köydeki kız bile internet üzerinden bunlarla muhatap oluyor ve bilincinin yarılmasına yol açıyor. kentlileri, kafe mudavimi modern guruhları saymıyorum bile.

bir diğer dikkat çekici husus ta, din ve geleneğin kadın bedeni üzerinde tahakküm kurduğu iddiasına karşılık, esasen tersi sekulerist ve modernist söylemlerin de ayni seyi tersinden yaptigi gerçeğidir. yukarda örnekleri sıraladığımız gibi bu konuda göç, mülteci, asimilasyon veya ideolojik saiklerle çok ciddi uğraşılar verilmektedir. gerçekten uzun vadeli komplo teorilerine göz kırpacak yeraltı faaliyetlerini de bir kenarda tutalım.

öyle bir çağ ki, insanlar kendilerini özgür sanıyor. oysa kendisine öyle bir yol yapılmıştır ki, o yola girmesi kaçınılmaz. tartışmalar bile yüzeyde devam edip durur.

son olarak tüm saikleri bir yana bıraksak bile, yukarda bir nebze işaret ettiğimiz medya kanallarının kullanımıdır. elbetteki isteyen istediği yolu tutturur. fakat bunun propaganda edilmesi şüphe çekicidir ve kişi ahmak değilse bundan şüphe duymalıdır.
devamını gör...
delinin biri kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış. şu türbanı, sağcı solcu ya da türk kürt olmayı bi aşsak, bi herkesi olduğu gibi kabullensek, orasına burasına bakıp yaftalamak yerine daha insani duygulara yönelsek, insan olmanın açılmayla kapanmayla olmadığını anlasak. keşke anlasak. bi anlasak bi aşsak şunları vallahi çok yol kat edeceğiz ülkecek. bi aşabilsek!
devamını gör...
genelde böyle bir dönüş yaşayanlar sadece başörtüsüyle ilgili değil genel olarak inançla ilgili bir dönüşüm yaşıyorlar. artık inanmıyorlar yani. inanmayınca da örtünmeyi ilkel, örtünmemeyi özgürlük görmeleri doğal. dolayısıyla tıpkı hiç müslüman olmamış bir ateist nasıl ki islam'a ilkel bir din olarak bakıyor, hemen hemen aynı şey. biz öyle görmüyoruz, size hayırlı işler demekten başka bi şey bulamıyorum zaten tesettürün farzlığına inanmayan birine "ama bak örtünenler de kadın siz onlara köle gibi bakıyorsunuz" demenin manası yok. onların kıstası kadın hakkı değil ki inanmıyor işte, inandığına göre özgürlük örtünmemek, non-özgürlük örtünmek.

ailesine rağmen veya ailesi bi şey demese de kendi isteğiyle örtünen örnekler de gördüğüm için, nasıl ki onlar bize "geri kalmış köleler" olarak bakıyorsa ben de hakikatten yoksun romantik kişiler olarak bakıyorum.
tekrardan, hayırlı işler.
devamını gör...
''neden erkek özgürken ben hava sıcak da olsa her yerimi örtecek kadar büyük bir yüke mahkum bırakılmıştım?''

usluba ve içeriğe dikkat edin, çok tanıdık..

''hala türbanlı biriyim ama yaklaşık 1 senedir ateistim.''

fanteziden oluşur nokta kom..
hep aynı kişi yazmış gibi ne bilem mine g. kırıkkanat bile uyarmış gençleri dikkat edin bu oluşuma karşı mesafeli olun filan demiş..
devamını gör...
önce 10 yr challenge çıkarıp başörtüsü çıkarma işine ilk adımı attı(rdı)lar. bu sayede bu akım masum bir şey(!) olarak lanse edilir iken birden bire islam'a zıt fikirlere bir dayanak noktası oldu. sonra da bu siteyi kurup akımı büyüttüler. bu size bir şeyi ifade etmiyor mu?

gezi olayları - ağaç; arap baharı - muhammed buazizi'nin durumu, 28 şubat - fadime şahin ve müslüm gündüz olayı vs. vs. bakıyorsunuz hep masumca(!) bir tepki ile başladılar sonra birileri parmak karıştırıp olayı öyle büyüttüler ki ülkenin dengesi değişti. işte yine aynı olay. hedef yine aynı hedef. yani islam.

bana paranoyak mı diyeceksiniz? peki bu olayların ucu nasıl oldu da islam'a dokundu?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar