yanılmak

insanlık hali olan bu hal, nedense insanlara çok ağır gelmiştir. acıkma, unutma, bunama, tuvalet ihtiyacı nasıl olağan ise bu da öyledir. öncelikle bunun olağan olduğunu tekrarlayalım kendimize, birbirimize. bizi çok rahatlatacak, bir sürü sorun çözülecek, ilerleyiş sağlanacak, olgunlaşacağız ve güzel günler göreceğiz çocuklar/
devamını gör...
bir kişinin yanılması bütün halkın yanılmasına yol açar, bütün halkın yanılması da sonradan teklerin yanılmasına. böylece yanlışlık elden ele geliştikçe gelişir, biçimden biçime girer; o kadar ki işin en uzağındaki tanık, en yakınındakinden daha çok şeyler bilir; olayı son öğrenen ilk öğrenenden daha inançlı olur. bunda da şaşılacak bir şey yok; çünkü insan bir şeye inandı mı ona başkasını da inandırmayı bir borç sayar, kolay inandırmak için de anlattığına dilediği gibi çeki düzen vermekten, bir şeyler katmaktan çekinmez: karşısındakinin karşı koyma gücünü kırmak, onun kafasının alabileceğini sandığı gibi konuşmak ister.

*
devamını gör...
yanıldığımızı çabuk kabulleniriz ama üç vakte kadar yanıldığımızın üzerine de yanılabiliriz. insanız. bir yanılgıdan diğerine kapı açmak bile çaba ister.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar