malum geçtiğimiz haftalarda elon musk yapay zekanın geldiği boyut karşısında artık ciddi bir tehdit riski taşıdığını belirten açıklamalar yapmış, mark zuckerberg'de konuyla ilgili kendi görüşlerini belirterek aksi yönde bir açıklama ile karşılık vererek son zamanlarda gördüğümüz en nitelikli tartışmalardan birine şahit olmuştuk. sözlükteki başlığını tam hatırlayamadım biri bkz verirse sevinirim.

aralarında elon musk'ın da olduğu dünyanın en önemli 100'e yakın yapay zeka, robotik teknoloji geliştiricisi tarafından, özellikle yapay zekanın otonom modellerde kullanılması ile elde edilen, self-learning/öğrenebilir yetenekleri olan teknolojilerin silah sistemlerinde kullanılmasının yasaklanması konusunda bm'yi adım atmaya davet eden açık bir mektup yayınladılar.


--- alıntı ---

as companies building the technologies in artificial ıntelligence and robotics that may be repurposed to develop autonomous weapons, we feel especially responsible in raising this alarm. we warmly welcome the decision of the un’s conference of the convention on certain conventional weapons (ccw) to establish a group of governmental experts (gge) on lethal autonomous weapon systems. many of our researchers and engineers are eager to offer technical advice to your deliberations.

we commend the appointment of ambassador amandeep singh gill of ındia as chair of the gge. we entreat the high contracting parties participating in the gge to work hard at finding means to prevent an arms race in these weapons, to protect civilians from their misuse, and to avoid the destabilizing effects of these technologies. we regret that the gge’s first meeting, which was due to start today (august 21, 2017), has been cancelled due to a small number of states failing to pay their financial contributions to the un. we urge the high contracting parties therefore to double their efforts at the first meeting of the gge now planned for november.

lethal autonomous weapons threaten to become the third revolution in warfare. once developed, they will permit armed conflict to be fought at a scale greater than ever, and at timescales faster than humans can comprehend. these can be weapons of terror, weapons that despots and terrorists use against innocent populations, and weapons hacked to behave in undesirable ways. we do not have long to act. once this pandora’s box is opened, it will be hard to close. we therefore implore the high contracting parties to find a way to protect us all from these dangers.

--- alıntı ---

mektuba buradan ulaşabilirsiniz...
mektubun sonundaki pandora'nın kutusu metaforu bile tüyleri diken diken etmeye yetiyor.
devamını gör...
istek üzerine jübü translete*
--- alıntı ---

yapay zekaya ve robotlara otonom silahlar geliştirmeye yönelik teknolojileri kuran şirketler olarak, bu telaşın artışı konusunda kendimizi özellikle sorumlu hissediyoruz. bm'nin mutlak konvansiyonel silahlarla ilgili kongresinin, ölümcül otonom silah sistemleri üzerine resmi bir uzman ekibi kurma kararını sıcak karşılıyoruz. araştırmacılarımızın ve mühendislerimizin birçoğu müzakerelerinize teknik tavsiyelerde bulunmak konusunda isteklidir.

biz bu müzakereler için hindistan bm büyükelçisi amandeep singh gill'in gge(resmi uzmanlar ekibi) yöneticisi olarak görevlendirilmesini tavsiye ediyoruz. biz, bu silahlarla girişiliecek bir silahlanma yarışına engel olmak, sivilleri bu silahların kötü etkilerinden korumak, bu teknolojilerin kestirilemez etkilerinden sakınmak üzere resmi uzman ekibe(gge) tüm taraf devletlerin katılımına büyük önem veriyoruz.

bugün başlayacak olan (ağustos 21, 2017) gge'nin ilk toplantısının, finansal sorumlulukları çerçevesinde mali katkıları yerine getirmediği gerekçesiyle ertelenmesini esefle karşılıyoruz. bu nedenle kasım ayı için planlanan gge'nin ilk toplantısında, sözleşmenin bağlı taraflarını gayretlerini iki katına çıkarmaya çağırıyoruz. ölümcül otonom silahlar, bizi üçüncü savaş devrimi olmakla tehdit ediyor. bu silahların bir kez geliştirilmesi durumunda insanların düşündüğünden çok daha büyük ölçekli ve uzun savaşlar yaşanabilmesine izin verecekler. bu silahların terörist ve despotların eline geçmesi durumunda ise masum insanlara karşı kullanılabilir ve istenmeyen davranışlarda bulunmaları için kestirilemez yöntemlerle hacklenebilir.

harekete geçmek için uzun zamanımız yok. bir kere bu pandora kutusu açıldığında kapanması zor olacak. bu nedenle sözleşmenin bağladığı taraf devletleri hepimizi bu tehlikelerden korumanın bir yolunu bulmaya davet ediyoruz.


--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar