yapay zeka

bilgisayarları alim yapmak için, önce onlara birşŸeyler öğŸretmek ve öğŸretilen bu bilgileri olaylar üzerindeki değŸişŸkenlerle ilişŸkilendirerek bilgisayarların anlamlı sonuçlar üretmesini beklemek.
devamını gör...
kendisine sahip olamayan, dış etkilerle çalışabilen, kapattığında kendini açamayan zeka. başkaları programlar öyle çalışır. yabancı uzmanlar yeni bulmuş, bizde onlarca yıldır üretiliyor böyle yapay zekalardan.
devamını gör...
aslında gerçek anlamdaki zeka kavramını bilgisayar bilimlerine aktarmayı hedefleyen ama hala emekleme aşamasında olan bir alt bilim. temelini arama algoritmaları oluşturur. bu arama algoritmaları; tüm ihtimal dahilindeki durumların oluşturduğu arama uzayında mevcut konuma yada ulaşılmak istenen şarta göre arama yapar. genelde exponansiyel zaman ve alan karmaşıklığına sahiptirler.

(bkz: a star)
(bkz: depth first search)
(bkz: breadth first search)
(bkz: genetik algoritma)
devamını gör...

blay whitbykitabı.
bilişim teknolojisine, herkesin anlayabileceği bir dille yaklaşan yapay zeka, bilgisayarların ve onları "düşünen makineler" yapmayı hedefleyen yapay zekâ araştırmalarının karmaşık dünyasına bir giriş kitabı niteliğinde. yapay zekâ uygulamalarını, konuya yabancı ama meraklı okurları gözeterek inceleyen blay whitby, terminolojiyi sadeleştirerek ve gündelik hayattan verdiği örneklerle; kablolardan, çiplerden, devrelerden oluşan bilgisayarların soğuk dünyasına biraz daha ısınmamızı amaçlıyor. ancak hiçbir zaman "makine merkezli" düşünmeyip, konuyu sosyal boyutlarıyla da ele alarak gelecekteki bir robot istilasına inanmadığını ifade etmekten de kaçınmıyor. yapay zeka, makinelerin insan hayatını kolaylaştırırken nasıl bir yol izlediklerini, insanların makineleri mükemmelleştirmek için verdikleri çabayı, makinelerin sanatta, edebiyatta, uzay araştırmalarında, iş hayatında, kısaca hayatın tam içinde ne kadar işlevsel olabileceklerini daha yakından anlamak isteyenler için yazılmış bir başvuru kaynağı.


devamını gör...
9.
çok geniş bir kavram ama ben kendi bildiğim bir örnekten açıklamaya çalışayım.yapay zeka, mesela pes 2011 de bilgisayara karşı oynarken proğramın senin hamlelerini farkedip ona göre atraksiyonlara girme refkelsidir. bir saat koşturursun da topu kaptırmaz bu zihniyet, pozisyon vermez, tam şut çekerken öyle bir yerde ayak koyar ki şut resmen içinde patlar. acayip sinirlenirsin bu duruma. yapay zeka işte bu. insanı kendi eliyle maymun eder.
(bkz: konami)
(bkz: pes 2011)
devamını gör...
11.
insan gibi düşünen ve karar veren makinelerin yapısıdır en basitiyle. örneğin kavşak lambalarının kavşağa bağlanan yollardaki trafiğe göre kırmızı ışık yanma süresinin azaltılıp-uzatılması gibi..
devamını gör...
en basit yapay zeka; elektrik gelince lamba yanar, gidince söner. evet yapay zeka budur. "zeka" kelimesi geçince insanlar bir "şey" sanıyor ama değil. altı üstü elektronik devredir. hatta basınç düşürücülü bir su tesisatı bile yapay "zeka"ya sahiptir. kısacası "insan" tarafından üretilmiş her makine ya da mekanizma kendi çapında bir "zeka"ya sahiptir. hani derler ya insan gibi düşünen robotlar! yok öyle bir şey, olamaz da. yapay zeka ne kadar karmaşık olursa olsun sonuçta bir algoritmadır. isterseniz aynen bir insan gibi davranan robot yapın, trilyonlarca algoritmadan, koddan oluşsun sonuçta "fake"dir, yalandır yani. "hissetmek", hissetmek derken sıcak, soğuk, tatlı, ekşi değil, hislenmek olmaz. ancak simule eder. yani veri tabanında karşısındaki insanın davranışlarını tanımlar ilk önce, sonra sahip olduğu algoritma neye yönlendirirse o duygusal tepkiyi veriyormuş gibi hareketler yapar. mesela el kol şakası yaptınız robot amcaya, daha önceki tecrübelerinden ya da öğrendiklerinden bu harekete karşı sert tepki vermesi gerektiğini "hesaplar" ve öyle davranır. insan gibi kızmak "his"sini "tat"maz. yani yapay zekanın "bilinc"i yoktur, olamaz. "kafasına esip" bir şey yapamaz. illa ki her hareketi bir değişkenle tetiklenir, hesaplanır öyle gelişir. "rastgele" davranması diye bir şey de yoktur mesela. neden? çünkü elektronik sistemler rastgele değerleri bir sayaç ya da zaman sayacı vasıtasıyla üretirler. bir bilgisayar "rastgele" bir rakam veremez size. yazılımcılar bilir random ya da rnd neyse böyle bir komut kullansanız bilgisayar size sistem saatinden okuduğu veya sistem saati değerinden ürettiği bir sayıyı verir.

sözün özü yapay zeka insan gibi değildir ve olamaz, belki çok iyi bir "taklidi" olur.
devamını gör...
dogal sarisin bir kizin, saclarini siyaha boyatmasidir.

ps: geyik yapiyoruz, kimsenin gunahini almak istemem, hele ki cagla kubat gercegi mevcutken.
devamını gör...
güdümlü fikirleri kendisine aitmiş gibi sunarken düşüncelerinin kendi beyninin ürünü olduğundan şüphe etmeyen ve dilinden sloganları alındığında çenesi şanzımanı dağılmış araba gibi naicraat açılıp kapanan, zeka tipi.
devamını gör...
gerçekten "özgür bir irade"'ye sahip olup olamayacağı konusunda şüphelerimin bulunduğu zeka türü.

satranç şampiyonunu yenen, yüz ifadesi, kalp atışı ritmi gibi verilerden karşısındaki insanın duygularını okuyabilen robotlar çoktan gerçekleşmiş olan sıradan şeylerdir. bir robotun duygulara sahip olması da imkansız değildir, hatta ve hatta bir sanat eseri ortaya koyması dahi imkansız değildir.(mesela bir filmin sonunu şöyle bitirirsen seyirciyi etkilersin dedikten sonra en kıytırık senaristler bile iş yapabilir). geleceği tahmin edebilen ve ona göre kararlar alabilen yazılımlar da mümkün-o teknoloiyi üretebilecek kadar akıllı insanlar kararı neden makinelere bıraksınlar o da ayrı mesele-. ama iş özgür irade'ye gelince insanın "dur bakalım" demesi gerekiyor.

bilim kurgu eserlerinde gördüğümüz "insanları dünyanın sonunu getirecek olan ırk" olarak gören ve bu yüzden kontrolü eline alan ya da "bugüne kadar insanlar tarafından kullanıldık biz de bunun intikamını alalım artık" diyebilen makineler gerçekten mümkün mü? işte bu konu programcıların koyduğu sınırlar devreye giriyor. sen yazılıma evrendeki tehlikelerin neler olduğunu tespit edebilme yetkisi verirsen ve "gerekirse insanları da öldür" dersen elbette teorik olarak mümkün. eğer özgürlüğe düşkünlük duygusunun matematiksel bir karşılığı varsa ve bunu programa eklersen ve makine de kendi kendine program yazabiliyorsa bu da mümkün. ama program synthesis olayının bugünkü hali elbetteki bu işi yapmaktan çok uzakta ve program synthesis'in de bu iş için yeterli olabilmesinin ancak teorik olarak mümkün olduğunu düşünüyorum.
devamını gör...
hafıza ve belli kurallar çerçevesinde -satranç gibi- "düşünebilme" durumlarında olağanüstü olabilirler daha da gelişebilirler ancak insanoğlunu yönlendiren tetikleyen zeka dan öte hayal gücüdür. insanoğlu bu özelliğiyle sınırları aşar, kural tanımaz...

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar