yaralı ceylanlar kulübü

sufi kitap'tan çıkan mim kemal öke kitabı.

Gazeteci-yazar Fatih Vural’ın hazırladığı kitap, ünlü tarihçi Mim Kemal Öke’nin tasavvufi yolculuğundan başlayıp kendi manevi dünyasının büyüklerine de uğramasıyla ruhumuza önemli bir keşif haritası sunuyor.


--- alıntı ---

“Dergâhlar, yaralı ceylan kulüpleridir. Gönlün yanmadan gitmezsin.” İnsan nasibini bulana kadar kırk kapıdan geçermiş. Mim Kemal Öke’nin yolculuğu da bu türden bir yolculuk. İki ayrı dünya… İki Mim Kemal… Sonra badireler birbiri ardına gelir: oğlunun rahatsızlığı, kızı Nazlı, üniversiteden uzaklaştırılma... “Böylece, daha süfli bir dünyadan, daha lâtif bir dünyaya geçiş sağlıyorsunuz,” diye tanımlıyor Öke geçişi. Nasibi bir yaralı ceylana döndüğünde gelmiştir sonunda… Kırılma noktalarında remizler, semboller, rüyalar, karşılaşmalar olan bir hayatın tasavvuf yoluna giriş hikâyesi... Bu kitap, manevi atlasın büyüklerinden hareketle, günümüzde sayıca hiç de az olmayan “yaralı ceylanlar”ı konu ediyor. Hem dünyaya düştüğümüzden beri, Sevgili’nin bahçesinden uzaklaşmış “yaralı ceylanlar” değil miyiz, her birimiz? Okuduğunuzda onlarca hikâyenin ve taşıyıcılarının; kalbinize, ruhunuza dokunuşlarını hissedeceğinizi umuyoruz.

--- alıntı ---

devamını gör...
dervişlik, yan gelip yatma yeri değildir. dervişler, toplumsal bir görevi îfâ ederlerdi. el öptürmezlerdi, insanlara hâdim olurlardı. cenab-ı hakk lütfetti, bana nazlı’yı ve nazlı gibi olanları verdi. “göster kendini!” dedi. muhabbet ilmini, mârifet ilmine dönüştürüp yaralı ceylanlara yardım etmek gerek. sadece engelli çocuklar değil, gönlü yanan herkesi kulübümüze kabul ediyoruz. sanmayın ki formel ancak manevî boyutu olan bir kulüp. elest bezmi’nde Allah’tan ayrılmanın acısını hisseden herkese açık kapımız. hepimiz bir yaralı ceylanız. kopmuşuz, gelmişiz, gurbetteyiz… altın kafes içinde bülbül gibi inliyoruz, güle âşığız. onu terennüm etmek için yuva kurduk, koza yaptık kendimize. demiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar