yarasa

mesut yılmaz için güzel kasetler yapılmıştı yarasa için 28 şubat günlerinde,

hey hey yarasa yarasa
kitabıma okuluma dokunma dokunma...
devamını gör...
haklarında "yarasalar bayağı faydalı ya... yoksa yaramasa derdik zaten" diye bir dedikodu var...
iğrenç esprilerin yalancısıyım ben de...
devamını gör...
mübareğin b.ku bile para ediyor arkadaş nasıl bir yaratıksa.. para desen para fayda desen en alasından daha ne olsun beee...
istatistiklere bakacak olursak maddeler halinde ;

* organik tarımda kullanılıyor
* ham olarak kilosu 5 dolar
* işlenmiş hali yaklaşık 25 dolar
* çok küçük miktarı ile fazla verim alınıyor.
* konsantre gübre olarak da tanınıyor.
* verimliliği yüzde 56 ile yüzde 112 oranında artırıyor
* yarasa gübresinin en fazla yüzde 20 nem oranına sahip olması gerek.
* mağaradan çıkarıldıktan sonra kurutulması gerekiyor.
* işlemlerden sonra bir tondan geriye 400-500 kilogram gübre kalıyor.
* türkiye'deki yaklaşık 40 bin mağarada 5-6 milyon ton yarasa gübresi rezervi var..
devamını gör...
13.
yalnızca uçabilmesi açısından kuş diye adlandırıldığını düşündüğüm canlıdır.
*

yaratılışı, onun için ayrı bir sınıflandırma kategorisi gerektiriyor adeta.

al-i imran suresindeki ayette buyurulan kuş yarasa diye tefsir edilir. Allah dilerse neler yaratabileceğinin minicik bir örneğini sunmuştur sadece belki de..

dilerse, bizim sınıflandırma dediğimiz, biyoloji bilimini üstüne bina ettiğimiz temelimizi yerle yeksan edebileceği kudretini göstermek istemiştir belki ucundan..--- alıntı ---

(çamurdan bir kuş yap, memeli ve dişleri olsun, hayz görsün, yavru doğursun) dediler. onlara göre böyle bir kuşun olması mümkün değildi. hazret-i isa, çamurdan yaptığı şekle üfürünce, bildirdikleri vasıfta bir hayvan [yarasa] meydana geldi. (al-i imran 49)

[isa aleyhisselam peygamber olduğunu bildirince, yahudiler, mucize göstermesini istediler. hasta getirdiler. "bunu iyileştir" dediler. o da mübarek elini sürünce hastalar iyileşti. anadan doğma kör getirdiler. "bunun gözünü aç" dediler. o da mübarek elini sürünce gözleri açıldı. baktılar dedikleri oluyor. daha zor bir şey istediler. "şu ölüleri dirilt" dediler. hz. isa, duâ edince, istedikleri ölüler de dirildi. daha zor bir şey aradılar. şöyle zor bir teklif getirdiler:
"bize, hiçbir hayvana benzemeyen çamurdan bir hayvan yap! şu vasıfları bulunsun! kuşlardan çok süratli uçsun, kuş gibi fazla tüylü olmasın, havada [planör gibi] durabilsin, gagasız, fakat dişleri olsun, karanlıkta görebilsin, insan gibi gülsün, kadın gibi hayz görsün, süt çıkan memeleri olsun! yumurtlamasın, yavru doğursun! yavrularını yanında taşıyabilsin!"hz. isa, çamurdan yaptığı şekle üfürünce, bildirdikleri vasıfta bir hayvan meydana geldi. şimdi bu hayvana yarasa diyoruz. [hz. isanın bu mucizesi, al-i imran suresinin 49. ayet-i kerimesinde bildirilmektedir. ruhulbeyan, celaleyn gibi tefsirlerde geniş bilgi vardır.]

--- alıntı ---

Allah belki de, insanın antropomorfik algısının ne denli sınırlı olduğunu da yarasa üstünden görünür kılmayı dilemiştir, bizim kullandığımız dilin ne kadar da bizim ürünümüz olduğunu bize göstermeyi.

görerek değil, duyarak koordinat belirlemeleri yarasaların en garipsenen özellikleri belki de. gözle görmekten çok daha hassas ve hızla algılıyorlar.
yarasalardaki ekolokasyon denen bu sesle yön tayini özelliği üzerinden geliştirilen bir argüman olan yarasa argümanı zihin felsefesinin en ünlü metinlerinden biridir. thomas nagel’in -“what is it like to be a bat?” “yarasa olmak nasıl bir şeydir?” adlı metni, “deneyimin bazı özellikleri vardır ki ne fiziksel, ne de işlevsel bir açıklamayla aydınlatılamaz” iddiasının sağlam bir savunmasıdır.

*
devamını gör...
kendini en iyi anlatan hayvan. ışığı görünce kaçarcasına uzaklaşan. karanlığı sevdiğini vahşi hareketlerle gösteren. insanlar var. kendini anlatmaya çalışan. bir yarasa kadar değil. bir yarasa kadar olamayan. kendileri için hayvan denilen. ama bir hayvan kadar olamayan. ışıklara nefret kusup, ışıkları sonuna kadar kullanan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar