yardım etmemek bazen en büyük yardımdır

yardıma alışmış kişiye yardım etmemek, kendisini geliştirmeye sebebiyet vereceği için yardım etmek hükmüne geçer. her düştüğünde gözleri yardım edecek birini arayan kişi yerde kalmaya mahkumdur. onu o durumda bırakmak gerekir ki kabiliyeti gelişsin. yoksa ilerde daha büyük problemler karşısında kendisine yardım edecek kimse de kalmazsa ümitsizliğe düşer ve belki de yardım etmedikleri için herkese düşman olur. alıştırmamak lazım.
devamını gör...
'balık tutmayı öğret' babında bir yardım ise makul. fakat olta yok, yem yok, su yok ama kendi balığını kendin tut demek umrumda olmamalısın demek gibidir. sanırım işaret olunmak istenen; çözülebilecek sorun karşısında vicdan ve muhasebe vasıflarını kullanarak bir düğümün açıklığa kavuşturmasını sağlamak anlamında.
devamını gör...
en çok da çocuklar söz konusu olduğunda. çocuğun sınırlarını keşfetmesini sağlayabilmek adına boyunu aşmayan işlerde mutlaka cesaret vererek yardımsız bırakmak lazım. hatta kimi zaman ebeveynin kontrol edebildiği koşullarda olmak kaydıyla boyunu aşan işlerde de yardımsız kalmalı ki yardımın kıymetini anlasın, boyundan büyük işlerde yardım istemeyi öğrensin.

ne aşırı koruyucu ebeveynlerin yetiştirdiği onay almadan parmağını kıpırdatamayan, her şeyi kendisi adına düşünüp yapacak birilerine ihtiyaç duyan çocukları ne her şeyi ben yapabilirim özgüveninde çocuklar. ikisinin arası iyidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar