yargıtay'ın tüm takılar geline aittir kararı

#haber  #hukuk 

yargıtayın boşandıktan sonra takılar kimde kalacak konusunda tartışmaya yönelik verdiği karar.

ömür boyu nafaka yanlış bir karar ama bu takı kararı doğru bir karar.

haber
devamını gör...
herhalde bir şekilde erkekleri evlenmeme konusunda ikna etmeye çalışıyorlar. pozitif ayrımcılık yasaları, ömür boyu nafaka, çocukların velayeti falan derken. erkek için evlilik, yalnizca bir saçmalık haline gelmiş oluyor. çok değil 15-20 yıl sonra bu memlekette aile diye bir şey kalırsa ben bir şey bilmiyorum.buradan

--- alıntı ---

hürriyet'ten oya armutçu'nun haberine göre, yargıtay’ın 4. hukuk dairesi ve yargıtay hukuk genel kurulu (hgk) “aksine anlaşma ya da o yöreye özgü örf-adet kuralı yoksa ziynetler de takı paraları da kadına aittir” diye karar verdi. ortak içtihat ışığında, boşanma halinde, kadına ya da erkeğe, kayınvalide, hala, dayı kim takarsa taksın, bilezik, kolye, küpe, altın gibi “ziynet” eşyaları da nakit “takı paraları” da kadına verilecek.
ortak içtihatı paylaşan yargıtay 2. hukuk dairesi başkanı ömer uğur gençcan, “düğünde takılan ‘ziynet eşyası’ ve ‘takı paraları’ hangi eşe takılırsa takılsın aksine bir anlaşma ya da örf ve adet kuralı olmadığı takdirde kadına ait sayılır. yargıtay 2, 3, 6, 8. hukuk ve hgk ortak içtihadı” değerlendirmesi yaptı.

--- alıntı ---
devamını gör...
donuna kadar alacaklar bu gidişle. hayır asırlarca kadına değer vermeyen kültürlerin hatasını neden ben ödüyorum?

bir karar erkeğe jop veren.
devamını gör...
türkiye'de yüzde 90 oranında sadece yargıtay kararı olarak kalacaktır, kadına şiddeti engelleyemeyen devlet teselli için altını uygun görmüşe benziyor ama ne kanundan ne laftan anlamayan çok eş var.
devamını gör...
"hangi eşe takılırsa takılsın" kısmı oldukça mantıksız. liseden arkadaşımın düğününe gidip çeyrek takıyorum diyelim gelin hanımı tanımam etmem adamımın işine yarasın diye takıyorum neden kadına gitsin ki o altın ? mehir mi takıyoruz takı mı takıyoruz... hangisinin kime takıldığı çoğu zaman belirsiz olduğundan böyle desek gene mantıksız. bilezik gerdanlık gibi kadına verildiği kesin olan şeylerin ayrılıp ikiye bölünmesi lazım bu sefer de. boşanma durumunda bu tarz bir bölüştürme oluyor çünkü. medeni kanunun edinilmiş mallara katılma rejimini esas aldığını da düşününce ve kıyaslayınca hiç tutarlı değil bu iş.

yargıtay bey napıyosunuz ?

diğer yandan Allah kimseyi evlendiği kişiyle mal bölüşme durumuna getirmesin.
devamını gör...
kadına karşı pozitif ayrımcılığın saçma sonuçlarından birisi olmuş maalesef. 'kime takılırsa takılsın kadının' demek hukuki olmaktan çok uzaktır. tamamen kadını korumaya yönelik bir karar olmuş. fakat burada dikkat edilmesi gereken şu; yargıtay başka kararlarında; takıların kolaylıkla taşınabilir olduklarından bahisle kadına takılan takıların kadında olması gerektiğini belirterek, aksini iddia eden kadının bu takıları erkeğin aldığını ispat etmesi gerektiğini ifade ediyor.
devamını gör...
lan o değil de o takıların kaydı mı tutuluyor, diyelim ki adam bi kısmına el koydu, nereden bilecekler ne kadar takı takıldığını, birlikte düğün videosu mu izleyecekler hakimle. *
devamını gör...
yargıtay 2. hukuk dairesi başkanı gençcan'ın da katıldığı ve tartışılan bir başka karar. sayın hakim daha önce türk medeni kanununun velayete ilişkin hükümlerinin örtülü olarak ortadan kalktığına ilişkin bir karar vermişti.*
kararlarıyla mı gündeme gelmek istiyor anlamadım.*
devamını gör...
takılar karine olarak gelinindir şeklinde özetlenecek karar. zaten ülkemizde genel olarak kabul edilen bir şeydir bu. kimse itiraz etmez. ancak kararda aksine anlaşma ya da örf adet yoksa denilmektedir. yani bir bölgenin, şehrin örf adeti farklı ise ya da evlenirken bir anlaşma yapılmışsa bu konuda aksine kararlar verilebilir. bir şeyi de gömerken tam olarak okuyup gömün efendim.
devamını gör...
yanlış karar. son dönemde kadınlar bu tür durumları fırsata çevirmeye başladı. erkek tarafıda bu işin mağduru.
devamını gör...
genelde düğün sonrası borçları kapatmak için satılıp geriye birşey kalmadığından gelin kızın aynı hafta boşanması gerekebilir.düğünde pek birşey takılmadı diyenleri ilgilendirneyecek yargıtay kararı.
devamını gör...
takıların kayıt altına alınmasının yolu açılmış görünüyor. yarın kalkıp bu takılarda vergiye tâbi denebilir. düğünün sonunda bir zabıta gelip takıları sayıp elinize makbuz tutuşturabilir. bunu saklayın boşanırken lazım olacak diye bi espiri yapar mesela.

bence gomik.
devamını gör...
zaten gelenegimizde olan bir durum niye mesele oldu anlamadım. altın gelinindir ve gelin kızlar da düğünde takilan takıları evi ve borcu icin verir. hem 30 yıl sonra bile kocaya sende 7 bilezigim var diyebilmek zevkininden de mahrum kalmamış olur.
devamını gör...
düğünde geline veya damada takı veya para yerine damadın adı yazılı hamili çek yazılması ile sorun çözülecektir.
ben evlenirsem sözlük çeyrek takmasın adıma yazılı çek taksınlar. ha bu arada karşılığı olsun çok pis küserim.
devamını gör...
şu an çok samimi arkadaşım takılarına dair böyle bir mahkeme aşamasında.

kız arkadaşımın eşi olacak bey, bundan habersiz evi boşaltıp kaçmış. bildiğiniz şehri terk etmiş. sebep ise annesiyle kızın iyi anlaşamaması. evi boşaltan kim diye kameraya bakılıyor ki kayınvalide ve kızcağızın kocası, el birliğiyle habersizce eşyaları götürüyor. kız ise asgari ücretle üç kuruşa çalışıyor. sonra kızcağızın annesi, damadını telefonla arıyor: "oğlum barışırdınız, kızımın tüm eşyalarını da götürmüşsün" diyor. kahkaha atıp telefonu kapatıyor damat. meğer derdi bankadaki takılarmış...

bizim kız da bankaya gidiyor akrabalarıyla bir bakıyor damat takıları kaçırmaya gelmiş. eşyaları götürdüğü yetmemiş gibi!

söyleyin şimdi sizce bu nedir? boşanma sonucunda ömür boyu nafaka ve tazminata hükmedildi. adam bildiğiniz takılar için evlenmiş. takı davası da şu an devam ediyor. kızın uğradığı maddi manevi yıkımın haddi hesabı yok. Allahtan takıları alamadsn defolmuş memleketten. böyle pisliklere müstehaktır. gayet yerinde karar.
devamını gör...
evlenmeyin. erkekler için diyorum.
bakın bu devirde yok soy devam ettireceğim yok baba olacağım diye bir kadına ömrünüzün tüm anlarını teslim etmeyin.
bekarlığın verdiği özgürlük hissi öyle dolu ki inanın cinsel ilişkiden alacağınız haz bile yanında solda sıfır kalıyor.
amacınız cinsellikse bu yazdıklarımı anlayamazsınız ama amacınız dünyada size verilen vakti en doğru biçimde kullanmaksa evlenmeyin.
şimdiki evlilikler ticari bir anlaşmadan başka bir şey değil.

kadınsanız da evlenmeyin. ananızın sözüne bakıp kocanıza surat yapacaksanız, kocanızın sizin lüks ve israflarınızı karşılama zorunluluğu olduğunu düşünüyorsanız, emek vermeden para kazanma peşindeyseniz, dişiliğinizle kocanıza her dediğinizi yaptırma gayesi içindeyseniz evlenmeyin.

yoksa sırf dediğinizi yaptırmak için kocanızla yatakları ayırdınız diye bir gün elinize boşanma davası celbini alabilir ve sonrasında ne kadar özür dileseniz de ananızın evine taşınmak zorunda kalabilrsiniz. tecrübe ile sabittir.
devamını gör...
düğünde takılan altınlar mehir yerine sayılırsa iş tatlıya bağlanmış olur. hem mehir hem takılar kadına giderse adaletsizlik olmuş olur kanımca.
devamını gör...
yanlış... başından sonuna kadar yanlış!
her iki taraf da, alın terinin birikimini koyuyor ortaya, borçlar harçlar... kadın zorluk çekiyorsa erkek de sonuna kadar çekiyor. oldu boşandınız, niye yani hangi mantıkla böyle bir karar alınır ki... o erkek o borçları nasıl ödeyecek? boşanma psikolojisinin verdiği hezimet ayrı...

ortaniz yok abi. kadın hakları derken, erkek haklarının gasp edilmesini kast etmedik!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar