yasak elma

åžemsin içinden süzüldüğü her yağmur damlası, ebemin kuşağında bir renk nakşeder. kaç kez serilir ki hayatında insanın yedi renk önüne? gökyüzünün meçhul ressamı, cenneti özletti bana yine. yasak bir elmadaki ısırığın vebalinıi öderken ömrümle, teselliyi kör gecelerde buluyorum. yıldızların titrek işmarlarıyla kor ediyor beni geceler, yanıyorum. her sabah cenazesi kalkıyor ölen günümün. ve åžems-i kimya geri kalan ömrümün ilk gününü aydınlatıyor...

devamını gör...
ağız sulandırır, kıpkırmızıdır, kütür kütürdür. amma ve lakin; yasaktır!

belki de yasak olduğu için bu kadar güzel geliyordur. buna inandırmalısın kendini.
devamını gör...
"yasak elma" insanın en büyük zaafının simgesidir.

lut kavminin ki cinsel sapma, ibrahim kavmini ki putçuluk, semud kavminin ki kibirdir v.s..

imtihan, insanın kendi "yasak elma"sını keşfedip, iradesini nefsine hakim kılma savaşıdır.
devamını gör...
10.
tevrat'ta yasak meyve bilgidir, der. yani bilgi tanrı'nın insanın yararına olan ve fakat yine de yasaklanan ve bu sayede yasakların delinmesini mecbur kılan bir özelliğe sahip. yani tevratı okuduğunuzda bu izlenime kapılıyorsunuz. vahiy ise, ikra diyor. alimi cahilden üstün tutuyor. ve hatta peygamberlikten sonra ki en üst mertebe olan şehitlik ve onun kanı, alimin mürekkebi olamıyor. ama tevrat'a göre tanrı ile mücadele etmeden kazanılamayan ve bize güç kazandıran bir olay.
devamını gör...
hz. adem dünyada imtihan olmadan önce cennette bu antrenmandan geçmiş, şeytanı, nefsini, kendini tanımış sonra dünyaya gelmiştir.
devamını gör...
kutsal kitaplarda geçen havva anamızın adem babamıza yedirdiği ve cennetten kovularak yeryüzüne gönderilmelerine ve insan nüfusunun çoğalmasına sebep olan meyve. havva anamız, o elmayı yedirmiş ve bu sayede ben de bu yazıları yazıyorum ve sizler de okuyorsunuz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar