yaşlanmak

bezmiş bi şekilde işten eve dönerken, yanınızda oturan iki üniversiteli gencin o gün girdikleri sınav hakkında yorum yapmalarını dinlemek ve boş gözlerle etrafa bakıp eskiye özlem duymaktır.hayır kötü olan daha okul bitmedi. iki dersten ikinci dönemi bekliyorum ama niye bu yaşlanma hissi niye bu nostalji anlamadım.
devamını gör...
yaşlanmak iyidir aslında insana olgunluk verir ama yaşlılığın da hayırlısı olması gerek, elden ayaktan düşmeden göçüp gidecek. yoksa belki yaşlı olan için bir sıkıntı olmuyor çünkü yaşlı insan yaşlandıkça bebekleşir ve yaptığı şeylerin farkında olmaz ama çevresindekiler için büyük sıkıntılar doğurur. alışmamıştır onu tanıyanlar onun ulu orta yerde gariplikler yapmasına, bir şey de diyemezler hem çekirnirler hem de anlarlar halini. Allah yaşlılığında güzelini versin herkese.
devamını gör...
insan yaşlandıkça geçmiş yılları, o yılların yaşandığı çevreyi daha farklı, daha renkli, daha tatlı buluyor.. bu düşünceyle, geriye dönememenin çaresizliği içinde, belki de yanılarak, dünü, bugüne her bakımdan tercih ediyor.. acaba, gerçekten her geçen yıl iyiyi kötüleştirmiş, güzeli çirkinleştirmiş, rahatı zorlaştırmış mıdır? değişen, bozulan, tatsızlaşan etrafımız mı, yoksa yılların erozyonuna uğrayıp durmadan eriyen, yaşlanan kendi ruhumuz, vücudumuz, kafamız mıdır?
devamını gör...
zamanın insanın bedeninden daha çok ve daha hızlı almaya başlamasıdır. mesela henüz bebekken 2 yaşına girmek olan fiil, ilerleyen zamanlarda yer değiştirerek yılların bünyeye girmesi şeklinde tezahür eder.
devamını gör...
18'den sonra, her geçen sene yaşlanıyorum diye üzülüp, senelerin geçmesini istememektir.

şahsen 25'te yaşı sabitlemeyi düşünüyorum.. daha fazlasını kaldıramiyciim..
devamını gör...
17.
yaşamanın kaçınılmaz getirisidir. ölümün çaresi bulunsa bile yaşlanmaya çare olmayacağı söylenir. bir de manen yaşlanmak vardır ki, yorucu hayatların kişiye genç yaşında yüklediği ağırlıklardan gelir. kimi bu yükün altında eğrilir, kırılır ezilir, kiminin saçı beyazlar, kiminin ruhu kararır. sonucu ne olursa olsun, yaşlandıkça insan hayattan dersler kazanır.

bir de "eski" sevgiliye gençlik hatırası sözler bırakılabilir gelecekten:

görmeyeli pek yaşlanmışsın be sevgili.
hani derler ya "gözlerinin feri gitmiş"
zayıflamışsın, üstelik
yanakların çökük,
bakışların da dertli...
saçlarımı beyazlarla kutsayan hain yıllar
ah ne hale getirmiş
o güzelim yeşili.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar