yaşlılara laf anlatmak

zor ve neredeyse imkansız bir uğraştır.

kafaları bir noktada takıldı mı yok mümkün değil ne söylediğini duyarlar ne de seni anlamak isterler.

bir de kulaklarının ağır işittiğini hesaba katarsak insanın göbeğini orta yerinden çatlatırlar.
devamını gör...
çok zordur. tane tane konuşmak, biraz yüksek sesle konuşmak, en baştan anlatmak gerekiyor. bazen cümle sonunda cümle başını unutup bir daha anlatmak gerekiyor. bazen kulak duymuyor 3 kere 4 kere anlatmak gerekiyor. 1935 1940 model büyükbabam ve babaannem var. Bizde muhabbet hep bu şekilde ilerliyor. *

ek: ne kadar çok "gerekiyor" demişim. bu kadar çok gerekiyor dememem gerekiyor.*
devamını gör...
yaşları , fiziklerini etkilediğinden dolayı işitme problemler yaşamaları olağandır , bu sebeple onlara laf anlatmak güçleşir , bu problemleri de yavaş yavaş konuşarak üstesinden gelmek pekala kısmen de olsa mümkündür.
devamını gör...
geçmişte yaşadıklarından aldıkları tecrübeyi günümüz şartlarına güncellemeden kullanmak isteyen,gidilecek yolu çoktan kafalarında çizmiş ve hedefe kitlenmiş hava-hava füzesi gibi hedeften ayrılmayan kişilerdir yaşlılar.bu sebeple laf anlatmak çok zordur.laf anlatmak yerine istediklerini yapsınlar müsaade edin.yapamadıklarında tıpış tıpış size geleceklerdir.laf anlatmaya çalışırken onlarla çatışmak size karşı duvar örmelerine sebep olacaktır.bu yüzden çatışmak yerine size geldiklerinde problem çözücü biri olarak gözlerinde yükselmek gelecekte karşılaşılacak benzer problemlerde direkt sizin sözünüze güvenmelerine neden olacaktır.

(bkz: psikolojik harp taktikleri)

teknolojik anlamda genellikle gençlere bağımlı olan yaşlılar örneğin konu fatura ödemeye gelince hala ptt ye gidip sıraya girmek için diretebilir.yaşlıdan önce faturayı internetten ödeyin.bırakın ptt ye gitsin,boşuboşuna sıra beklesin ve ödeme yapamadan dönsün.böylece yaşlıyı internetten fatura ödendiğine ikna etmiş olarak gelecek fatura döneminde “şu faturayı şu telefondan ödeyiver.” cümlesine kendinizi hazırlayabilirsiniz.

yaşlılarla yaşadığınız problemlerin çözümleri için dm yoluyla profesyonel yaşlı ikna timimize ulaşabilirsiniz.tüm hakları saklıdır.
devamını gör...
bunda sorun nedir anlamadım. yaşlılar mı laf anlamıyor biz mi anlatamıyoruz? 60 yaşındaki adama 30 yaşındaki adam gibi muamale edersek pek anlatamayabiliriz. ama anlayacağı gibi anlatınca nema poroblema.
devamını gör...
kültürel bir problemdir. dünyadaki bütün toplumların bu sorunu eşit ölçüde yaşamadığını düşünüyorum. toplumumuzda yaş eşitsizliği oldukça yoğun. birey olarak kabul görmek ancak yaşlıyken mümkün, çocuğun ise adı yok. oysa çocuğu birey kabul eden toplumların yaşlıları ile iletişimde bu denli sorun yaşaması pek olası değil. kendini kabul ettirme derdi olmamış bir insan yaşlanınca da otoritenin keyfini çıkarmak için sınır ihlaline başvurmayacaktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar