yaşlıların linç edilmesi

son günlerde salgından dolayı sokağa çıkma yasağının gelmiş olmasına rağmen yaşlı insanların ısrarla dışarı çıkmalarına karşı başlatılan olay. gençler yaşlılara bulaştırmamak için dışarı çıkmıyorken yaşlılar hem kendilerini hem başkalarını düşünmeden ısrarla sokağa çıkıyorlar. bunun üzerine sosyal medyada yemedikleri azar kalmıyor. sadece sosyal medyada da değil, insanlar gördükleri yerde yaşlıları uyarıyorlar, gerek su balonlarıyla, gerek tartışarak, gerek kamerayla çekerek. yaşlı psikolojisini merak ediyorum. neden toplu bir şekilde birbirleriyle haberleşip örgütlenmeksizin aynı davranış örüntüsünü gösteriyorlar acaba?
devamını gör...
milli eğitim bakanı güzel bir mesaj yayınlamıştı bu konuda. onlar gençler gibi teknolojik aletlerle aşina değiller ve tv'leri varsa bir de dedikodu türevi söylentilerle bilgi akışında yararlanıyorlar. bizim gibi olaya tam hakim olamayabilirler. demans belirtileri olanlar olabilir, başka hastalıklar dolayısıyla canları daha bir dar olabilir, onları güzellikle ikna etmeyi seçmek gerekir.
devamını gör...
geçen günlede bu başlığı açmıştım ve şimdi rebelin korubenisinin bir tanımını gördüm: #6799863
düşüncem biraz daha yapılandı. yaşlılar sosyal medya kullanmıyor ve kendilerini savunamıyorlar, ifade edemiyorlar, açıklama yapamıyorlar. bu, arkasından konuşulan kişinin kendini savunamaması gibi bir durum yaratıyor ki hoş değil maalesef. bu sosyal medya linç büyüdükçe insanlar birbirlerinden cesaret alıp öfkelerini dışarıda yani reelde yaşlılara kusuyorlar. iyi bir şey değil. yaşlılar hakkında bu kadar saygısız konuşmamalıyız. şu ana kadar onların yüzüne gösteremediğimiz bu saygısızlığı, birbirimizden aldığımız cesaretle gösterip intikam alırcasına öfke püskürtmek, salgın sürecine katkıda bulunmak isteyen aklıselim birinin yapacağı iş değil. davranışların altmetninde çok farklı bilinçaltı yönlendirmeleri yatıyor bence. teşekkürler rebelin korubenisi.
devamını gör...
eğer beli bükülmüş yaşlılar, takva sahibi gençler, süt emen çocuklar, yayılan hayvanlar olmasaydı, belalar sel gibi üstünüze dökülecekti.” (bk. ebu yala el-mevsıli, musned, 11/511)

yaşlılar evin bereketidir, bu gün genç olanlar yarın kendilerinin yaşlı bir insan olacağını düşünmezler mi?
devamını gör...
aklıma hep aynı soru geliyor. bu insanların bir bakanı yok mu? böyle zamanlarda aç mı kalayım sorusunu soran bir adam eğer gerçekten çıkmaya mecbursa utanırım ben. birinin evladı yok, ikisinin yok. hepsinin mi yok ya! yaşlılarımıza sahip çıkan bir toplumken bir virüs bunu imtihan haline mi getirdi? ayaklarına kurban olunacak o yaşlıların neden sokağa çıkmayacağını mı kavrayamadık... ya da bu andavallar sokakta laf atacak kızları yaşıtlarını göremedikçe kendi azgınlıklarının yarasası mı oluyor? bilemiyorum altan bilemiyorum...
t: bir grup mezbahanın video çekebilme yeteneği...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar