hayvan yavruları içimizdeki bir şeye doğrudan hitap ediyor.

yeni bir hayvan doğduğunda hayvanat bahçeleri ziyaret akınına uğruyor. özellikle bu panda gibi zaten sevimli bir hayvanın yavrusu olduğunda. peki yavru hayvanları neden bu kadar sevimli buluyoruz?

en çok kabul gören teori oldukça basit: görünüşleri bize bebekleri anımsatıyor, diye açıklıyor, new york’taki montefiore tıp merkezi/albert einsteing tıp fakültesi psikoloji eğitimi direktörü simon rego.

sevimli bulduğumuz hayvanlar bizim kendi türümüzün bebekleriyle benzer özellikler sergiliyor: büyük kafa; yuvarlak, yumuşak, elastik yüz özellikleri, yüze göre büyük gözler, çıkık yanaklar ve alın; şaşkınlık. kedi ve köpek yavruları gibi pandalar da bu tanıma uyuyor. ayrıca onların korunmaya muhtaç hayvanlar olması merhamet duygularımızı artırıyor ve ister istemez bir duygusal bağ içerisine giriyoruz.
devamını gör...
merhameti celp etmesi için.
15 günlük kuzuyu kesemem mesela ben, ama 6 aylık kuzuyu kesebilirim.
sevimli bir ferik kesilemez ama dolgun bir tavuk kesebilirim.
kaza yaklaşamadığım için büyüğünü de kesemem. hadi kurtuldu kaz.
devamını gör...
oran ve orantıdır.

yavru canlıların vücutlarında ki orantısızlık çok sevimlidir. özellikle gözleri çok belirgin olur. yılanın sevimli gelmemesinin sebebi de budur. neyi oranlıyacan anası neyse danası da o. el ayak yok ki.
devamını gör...
--- alıntı ---

...bir hadîs-i şerîfe göre hz.peygamber* yağmur yağdığında dışarı çıkar, sarığını bir kenara kor ve yağmur altında durur ıslanırdı. Bu davranışını açıklarken meâlen; “yağmur damlaları, Allah’ın emrini (ahdini) henüz yeni almışlar,” onlarda Allah * tazeliği (ilahi bir dirilik) bulduğunu ifade ederdi.

işte şeyh-i ekber* bu hadis üzerinden hareket ederek Allah’ın emrini/ahdini yeni almış her varlıkta, ilahi tazelik ve dirilik olduğunu ileri sürer ve yeni doğmuş bebeklerin veya hayvan yavrularının bu yüzden çok sevildiğini söyler. ona göre büyükler o yeni doğmuş küçüğün dünyasına iner, onunla oynaşır, onu sever, ona hizmet eder, korur vs. işte büyüğü küçüğe yönlendiren ve hizmet ettiren küçükteki bu ilahi tazeliktir.
...

--- alıntı ---

(altınoluk dergisi temmuz 2019 sayısı sayfa 46)
devamını gör...
bebekten ne farkları var ki şunların? yetişkin olanlarından birini besliyorum. ki yetişkini bile bebekten farksız benim için. bilmeyenler için türünü de belirteyim: beagle.

devamını gör...
böyle diyenin eline yavru bir yılan vereceksin sonra oturup tekrar soracaksın tatlış mı değil mi?
kişiye göre değişken saiklerdir.
devamını gör...
sallama mode on:

bence küçük oldukları ve zararsız, saf ve masum olduklarını düşündüğümüzden ileri gelir. yani size bağlı, muhtaç, bir annenin yavrusuna gösterdiği şevkat misali, siz de ona içinizden bir şey katarsınız, misal.

sallama mode of.

hayvanların sadece yavrusu da sevimli olmuyor ki. yunus balinası isterse 45 metre olsun, o minnoş tipi yine de tatlı geliyor. ya da bir panda, ya da bir penguen.

penguen mi gördün la hayatında dediğinizi duyar gibiyim, e belgesel diye bir şey var yani*.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar