yayılarak oturmayınız

ibb'nin metrolardaki yeni uyarı levhaları.

bunu bile levhalardan öğreniyoruz. hani almanyada çöp atma mehmet uyarıları vardı ya haklıymış lan adamlar. aşağılama filan değil gerekli bir iş yapmışlar.devamını gör...
uyarısı doğru fotosu yanlış şey. arkadaşım o uyarıya o foto gitmemiş , boşken yayılırsan yayıl bir sakıncası olmaz. ama o koltuklar dolu iken yayılırsan yanındaki insanın hakkına girmiş ve onu rahatsız etmiş olursun. amaç ahlak dersi vermek ve ya adab-ı muaşereti öğretmek olmamalı idi. o resmi ,yanındaki koltuklara da ayaksız adam resmi koyarak doldurun ya da o karikatürimsi şeyi çizen adamı zorla istifa ettirin.
devamını gör...
genelde toplu taşıma araçlarında başımıza gelen olaydır. pergel gibi açılmış insana yer bırakmıyor bazen uyarıyorum bazen rahatsız olup kalkıyorum. insanlar çok bencil hele bazı erkekler çok kaba bu tabelalar bir işe yaramayacakır ama belki utanırlar falan.
devamını gör...
bir de 'ağzınızı elinizle kapatarak öksürünüz' uyarısı koysalar ne güzel olur. tabii ben bunları okuduklarını bile sanmıyorum ya, o da ayrı konu. yayılarak oturan, milletin suratına suratına öksüren kafadaki biri şunları okumaya da üşenir.
devamını gör...
millet olarak edep-adap kurallarına riayet etmediğimiz için böyle uyarıların sayısı giderek artıyor. aslında utanılacak bir şey.

askerde kurallara uyulması için ve bunların benimsetilmesi için her yere yazı asarlar. çöp atma, kapıyı kapat, şifonu çek vb. neredeyse insanın yapacağı her hareket için komut mahiyetinde yazı asılıdır. sanırım ülke olarak bu sisteme geçtik.
devamını gör...
güzel uyarı. fakat bu şey gibi oldu: 'yerlere tükürmeyiniz' ben yere tükürmüyorum ki kardeşim havaya tükürüyorum o yere düşüyor.

yani demek istediğim fok balıkları çok yalnız.
devamını gör...
toplumumuzda uyarıları ve levhaları ve/veya doğrudan uyarı levhalarını okumamak suretiyle yayılmacı politikanın devam ettiğini gösteren uyarı. değişen bir şey yok, bu cephede de yok. şişman, obez olabilir insan bu başka bir şey ama sırf "kendi" alanı, kendi rahatı bozulmasın diye yanındaki adam büzülerek oturmak zorunda değil. zaten insanlara nazikçe bile sorsan, tartışma peşine geliyor. nazikçe değil, sormuş olmak yetiyor. levha boşuna diyorum yani, insanların okuduğu, okusa da salladığı yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar