yazı dilinin yanlış anlaşılmaya müsait olması

#sosyal  #yaşam 

hâlbuki insanların kendisini anlatma ve insanları anlama gayesi taşır. kendinden izler bırakıp hisleri, bilgileri ölümsüzleştirme derdi de vardır. tüm bunlara rağmen muhatabının seni anlamak istediği kadarsın derler ya yazı dili de bir yerde bu yanlış anlaşılmanın azizliğine uğrayabiliyor. ait olduğu dil yapısı da bu durumu etkiliyor. yüz yüze gelmek, konuşmak diyalog kurmak daha anlaşılır kılıyor.
devamını gör...
cümleler kesin ve net olmazsa yanlış anlaşılmaya müsaittir. resmi yazışmalarda önemli olan, olması gereken, açıklıktır. vurgu, tonlama, jest ve mimik olmadığından konuşma dilinden farklı anlaşılması mümkündür.
devamını gör...
bence asıl yazı dili anlam kaybına uğramaz.noktalama işaretleri tam olarak anlatılmak isteneni, anlatılmak istenilen duraklarda, vurgulamaları ile karşı tarafa aktarır.bundan dolayı yanlış bulduğum önermedir.
devamını gör...
yazana da okuyana da bağlı olan durum.

yazan kişi eğer kendisi ile aynı zihni paylaşmayan birinin anlayabileceği şekilde yazısını yazıyorsa, okuyan kişi de yazan kişinin kendisi ile aynı zihni paylaşmadığını bilerek yazıyı okuyorsa o zaman o yazı bütün anlamlarıyla anlaşılır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar