yazılım

işte bilgisayarlarımıza bulaşan virüslerin ana kaynağı kötü yazılımlar, ve bu işten para kazananların bıkmak usanmak bilmeden yazdıkları bilgisayar programlarının genel adı. *.
devamını gör...
bu sözlük de bir yazılımdır. bilgisayarı anlamlı kılan yegane şey yazılımdır. bilgisayar komutlarının anlamlı bir şekilde düzenlenmesiyle oluşurlar. bu iş o kadar zordur ki hatasız bir yazılım yapmak veya herhangi bir yazılım projesinin bittiğinden bahsetmek mümkün değildir...
devamını gör...
bilgisayarın tonlarca ağırlıkta olduğu dönemlerde çin işkenceleri sınıfına girebilecek birşey iken günümüzde bilgisayarı açmayı bilen herkesin yapabileceği bir şey haline geldi (neredeyse). bilgisayarın ruhudur demek ise tam isabetli bir tanım bence.

kökündeki "yaz"maktan anlaşılacağı üzere bu şey yazılarak vücuda gelir. coder yada programmer (ne derseniz deyin) kullandığı programlama dilinin yapısına uygun, sıralı komutlarla yazılımı oluşturur. ilk zamanlarda 1 ve 0'lardan oluşan programlar vardı. malum bilgisayar ikilik sayı tabanına göre çalışan bir sisteme sahip. daha sonra programcılar dellenip isyan edince mnemonic adı verilen komut kısaltmalarından oluşan bir dil uydurdular, assembly dili. 1 ve 0'lardan bunalan programcılar için ilaç gibi gelen assembly zamanla baymaya başladı. çünkü her geçen gün yazılım teknolojisi ilerliyor, yazılımlar daha karmaşık ve kompleks hale geliyordu. böylece daha üst düzey diller türemeye başladı c, pascal, delphi, basic gibi. onlarca hatta yüzlerce assembly komutu ve satırıyla yapılabilecek işlemler tek bir satıra indirgenmiş oldu.

temelde bir yazılım satırlardan oluşur. tıpkı dna gibi. bu satırları işlemcisi ile yorumlayan bilgisayar çeşitli atraksiyonlar yaparak bize bazen görsel bir şölen yada eşsiz bir müzik sunar yada türlü değişik şebeklikler yapar. endüstriyel alanda ise robotları kontrol eder. tabii ki dna gibi yazılımda da genler yani algoritmalar bulunur. bilgisayar dilinde bir amaca yönelik anlamlı yazılım parçağına algoritma denir.

yani dokundurmadan edemiycem yazılımla uğraşan insanlar evrimcilere ne kadar sövse yeridir. bence günümüzün en büyük sanatlarından biridir yazılım. tıpkı yazılımlar gibi dna da özel olarak kodlanmış bir programdır. rastgele oluşması gibi bir ihtimali düşünmek delilikle eşdeğerdir. düşünsenize windows'un kendi kendine yazıldığını?!

sonuç olarak yazılım, bilen bilir, bir deryadır. zevkini aldınmı bağımlılık yapar, kurtulman neredeyse imkansızlaşır. ama tavsiye ederim, program yazmak dünyanın en büyük zevklerinden biri.
devamını gör...
beceriksizliğimizin devam ettiği alanlardan biri.

hayır o değil ilgilisi olan bile bu başlığa yazmıyor.


--- alıntı ---

'yüzde 99 bağımlıyız'

"önemli olan yazılımlar ve yazılımların üretimini bize hiç bir zaman vermezler. türk silahlı kuvvetleri bu anlamda hala yüzde 99 bağımlı. ayrıca yurt dışında türk savunma sanayinin ve ürünlerinin etkin olması da pek mümkün değil zira paylaşılmış bir pazardan bahsediyoruz."

--- alıntı ---

http://www.timeturk.com/tr/...

kızmıyorum sözlük alınmıyorum. bak kimse yazmıyor veya az birey yazıyor diye tafra da yapmıyorum. o kadar teknik üniversitemiz var demiyorum.

ama olsun laiklikti şeriattı falan iyi gidiyoruz maşaallah onlar ayrı.

devamını gör...
web tabanlı olanları son derece basit ve kafa yormadan halledilebilir. ancak gel gör ki android, ios ya da windows tabanlı olan yazılımlar insanın beynini yer.
devamını gör...
(alm. software, f; fr. logiciel, m; ing. software) blşm. bir bilgi işlem dizgesinin işleyişi ile ilgili bilgisayar programlarının, yordamların, kuralların, ve belgelerin tümü.
devamını gör...
bundan anlasaydım fakir diye itip kakılan ben alayınızdan zengindim belki de.

kölelerim tarafından kaz tüyüyle serinletilip üzüm salkımıyla artistlik yapardım. belki de kıskanç nazarlara maruz kalırdım ve başım musibetten kurtulmazdı.
devamını gör...
hani sen bilgisayarı açtıktan sonra, telefonu açtıktan sonra vb.. yaptıklarınız veya gördükleriniz yazılım ile yapılmıştır. o yazılımlar yazılmasaydı. o cihazlarında bir anlamı kalmazdı. genelde algoritma kullanılarak programlanırlar. çeşit çeşit yazılımlar mevcuttur. zamanında dediğimde ciddiye alınmamıştım. bizde bir yazılım dili çıkarsak kötümü olurdu? bizimde bir işletim sistemimiz olsa? bana şuan belki hadi ordan diyo olabilirsiniz fakat siz ne zaman böyle demeyi bırakırsanız belki bir yerden başlarız.

birileri böyle adımlara başlamayı düşünürse, işletim sisteminin adı çay olsunmu?
apple tamamda çay mı hayır yoksa?

edit: pardus vardı unuttum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar