yedi sayısının gizemi

- müslümanlıkta temel inanç ikrarı hem arapça hem de türkçe'de 7 kelimelik bir ibare oluşturuyor. "allah'tan başka tanrı yoktur; muhammed onun elçisidir ".kâbe, hac zamanı 7 kere tavaf ediliyor.
-hıristiyanlık'ta 7 sayısı vahiy ile ilişkili. 7 mühür açılıyor, 7 kiliseye gönderiliyor, nihai yargı günü 7 boru çalınıyor, yedi uyurlar efsanesinde 7 kişi var.
-musevilik'te 7 sayısı yaşamla ilişkili. süleyman tapınağı'na 7 basamakla çıkılıyor, yaratılış 7 aşamadan oluşuyor, bilgelik 7 sütunla ifade ediliyor, şenlik ve törenler 7 gün sürüyor, kurbanların kanı 7 kez akıtılıyor, kutsal şamdan 7 koldan oluşuyor.
-çin'e yaşam ve doğumla ilişkili. kız çocuklarının süt dişleri 7 aylıkken çıkıyor ve 7 yaşında dökülüyor.
- sufi inançlarda; hz. adem'den hz.muhammed'e büyük peygamberlerin sayısı 7. insan vücudundaki hassas noktaların sayısı 7, insanın manevi gelişmesini tamamlamak için geçmek zorunda olduğu kapıların sayısı 7.
-budha'nın doğar doğmaz yürüyerek attığı adımların sayısı 7.
-ismaililer'e göre dirilişi başlatacak olan imam; 7.imam.
bundan başka hafta günlerinin sayısı 7, notaların sayısı 7, gökkuşağındaki renklerin sayısı 7, dünya harikalarının sayısı 7, dünya etrafındaki gezegenlerin sayısı 7 , kutsal şehirler 7 tepeli, kıtalar 7 tane, gökyüzü 7 kat.
devamını gör...
7'nin gizemi, 666'nın laneti, 9'un karesi, zıkkımın kökü...

rasyonel kavramlara ilahi mesajlar/güçler yükleyenlere, ebced hesabı ile yön arayanlara, kur'an'da şifre arayıp medyumculuk oynayanlara böyle bakıyorum;tepkim ilgili gözlemi sözlüğe taşıyan kardeşime değil, mabadından gizem çıkartıp aydınlandığını sanan ve bilgi kirliliğine katkı sunan mahluklaradır.
devamını gör...
milletimiz bir acayip. bir şey suistimal ediliyor diye kökten bir şekilde onun inkarına gidiyor. şimdi, kainatta bir düzen var mı? var. düzen de hesap kitap gerektirir mi? evet. hesap kitap sayıları dahil eder mi? o da evet. peki şu kainatta eşyaların birbirine ilginç sayılar ile bağlanması niye ilginç kaçıyor? mesela altın oran birçok mevcudatın çeşitli yerlerinde olan bir oran. bunu ortaya çıkarmak Allah'ın kudretini göstermez mi?

ee neye kızıyorsunuz o zaman? birileri suistimal ediyor diye toptan inkar mı edeceksiniz?
devamını gör...
bu tür bilgiler herkesin idrak edebileceği bir ilim değil. kainatın yaratılışından itibaren böyle gizli ilimler var. fakat islam alimleri bu ilimleri kamuya açık hale getirmemişlerdir. yahudilerin kabalizmine düşmemek için böyle yaptılar. yani sayı ilminden hareket edilirse "şu tarihte şu olacak , bu tarihte bu olacak bak inanmazsan aç kur'anı bak" tarzı sayı mistisizmine dönüşürdü islam. buna asla fırsat vermemek için islam matematikçileri hint rakamlarını kullanmışlardır. yoksa ebced hesabını tüm islam matematikçileri biliyordu. hatta bu konuda ki adına hurufilik denir bir çok kitap kütüphanelerimizde bulunmaktadır. bizde de bunun en babası vardır. ismail hakkı bursevi hazretleri bu konuda tam bir dehadır. hatta verdiği gaybi bilgilerden insanlar öyle korkmuş ki mezarından dirilip kalkar falan diye korkmuşlar ve mezarını çelik zırhla kaplamışlar. böyle gizli ilimler vardır ve gerçektir de fakat kamuya açık olmayan bu bilgileri herkesin öğrenmesi mümkün değildir. şifrelidir bu ilimler ve ancak ehline öğretilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar