yemek yapma yetisi olmayan kız

bilhassa tahsil görmüşler arasında yemek yapamıyo olmasıyla övünen hanımlar vardı bi dönem. instasunumların popüler olmasıyla 10 kişiden 7sinin kariyerine sunum uzmanı olarak devam ettiğini görüyoruz. iyi bi oran.
devamını gör...
bir yemek kursuyla işini yoluna kpyacak kıvama gelebilecek kızdır. kariyerini yapıp yemek kursuna verecek kadar para kazanması mantıklı bir hareket olur zira bu kurslar gerçekten pahalı.
devamını gör...
şu zamanda hâlâ -kadın olsun erkek olsun- yemek yapmayı bilmiyorum diyen insan var mıdır. bu ezbere bilinmesi gereken birşey değil ki, onlarca site ve blogda her detayıyla anlatılıyor. tarife göre tencereye malzeme eklemek o kadar zor birşey olmasa gerek.
devamını gör...
elin tadını anlarım ama yemek yapmayı zor görmeyi anlamam. yahu yağda soğanları kavurduktan sonra bir iki kaşık salçayı koy, peşine ne ilave edersen o yemek olur. onu da bizden bekliyorsanız cidden ayıp.
devamını gör...
(bkz: biri benden mi bahsetti)

öyle atıp tutmak kolay tabii, yok soğanı koy tencereye üzerine ne eklersen yemek oluyor falan... olmuyor la işte! o soğan ya pişmiyor, çiğ kalıyor ya da çok pişiyor.
internetteki tarifleri birebir yapıyorum ama oradaki gibi katılaşmıyor, tadı tuzu tutmuyor.
bununla da övünmüyorum yani ama takmıyorum da çünkü elbet bir gün başaracağım. *
devamını gör...
mutfakta şahane lezzetler ortaya koyan anne tarafından geçici olarak yetkisi alınmış olabilir. fakat bu yapamayacağı anlamına gelmez. bir de size ufak bir hikaye anlatayım. adamın birinin eşi ekmek kızartmasını yakma derecesinde fazlaca kızartırmış. fakat eşini çok sevdiği için ses etmeden yer ve eline sağlık dermiş. kadın bir zaman sonra vefat edince adam çocukları için tekrar evlenmiş. yeni eşinden ekmek kızartması istemiş. kadın tam kıvamında kızartmış olmasına rağmen adam lezzetli bulmamış ekmeği. çünkü o yanık bile olsa sevdiği eşinin ekmek kızartmasına alışmış. şimdi bu durumda bu yetinin bir önemi var mı ki?
devamını gör...
gayet doğal kızdır. yemek yapmak bir yeti değildir. sonradan öğrenilir. “kız” ya da “erkek” olması noktasında ise şunu söyleyeceğim; 5 çeşit yemek yapmayı bilmeyen er kişilerin kendilerine yetili metili cümleler ile bir de yemek yapmayı bilen hatun araması bana bayaağıııııı komik geliyor.

* sözüm meclisten dışarı*
devamını gör...
#6608370 tamamem katılıyorum. ocağın altının ne gürlükte açık kalacağı, tencerenin kapağının ne zaman kapanacağı, kıvamı hatta doğrama büyüklükleri bile bunlar hep mesele ve öyle tariflerle olacak iş değil.
devamını gör...
yemek yapma konusunda sıkıntı yaşadığını düşünen, bunu aşmaya çalışan siz değerli yazarlara uygun ücret karşılığında danışmanlık hizmeti, küçük gruplar halinde kurslar verebilirim. *
devamını gör...
kimse annesinin karnında yemek yapmayı öğrenmiyor, öğrenir. erkişi ilk dönemler biraz sıkıntı çeker ama hayat müşterek ise arada bir mutfağa oda girebilir.
devamını gör...
her şey karın tokluğuna bakıyor. severek her şey olur da. sevmeyince hiçbir şey...

arada nadiren mutfağa adandığım zamanlar oluyor. lakin sevemedim mutfak işlerini ya. ama bûyûsûne inanmışımdır.
devamını gör...
ilk insanlardan bu yana kadar gelen kodlarına meydan okuyan, kendisini ne menem bir şey sanan kızdır.

şimdi kimse kusura bakmasın, öyle bir dünya yok aslan! yavaşsındır, milletin yarım saatte yaptığı bir yemeği iki saatte yapıyorsundur anlarım, sakarsındır ve sürekli bir şeyleri kırıp döküyorsundur anlarım, merakın yoktur ondan iki yumurta bir makarna geçiştiriyorsundur onu da anlarım ama "ay ben yumurta bile kıramam!", "ay ben hiç beceremem!", "ay ben üşenirim!", "ne mutfak mı? ıyyy..." diyorsan orada bir duracaksın. bacım sen nerenin kontesisin?

bak sen havva'dan bu yana genlerinde bir evi çekip çevirme, kendi kendine yetebilme kodlarına sahipsin. kardeş sen içinden insan çıkarıyorsun, insan!
ha bak sevmiyor olabilirsin yapmayacaksan yapma, sürekli hazır ye istersen ben ona karışmam ama bil!

fizyolojik donanımların itibariyle neslin devamlılığını dünyaya getirecek alt yapı hali hazırda sende, haliyle ola ki yavrularsan o çocuğun beslenme, barınma ve bilimum hayati ihtiyaçlarından sen sorumlusun. deme şimdi bana "e ben bu çocuğu tek başıma yapmadım" gibi bir cümle, hayır anacım. erkekler olmasalar da kadınlar çocuklarına bakarlar, zor olur, çok yıpranırlar ama bakarlar. tarih boyunca böyleydi bu, gel gelelim erkekler öyle değil. neyse bu kısım başka bir tartışma konusu...

ek olarak; bir başkasına muhtaç olmadan yaşayabilmenin temelinde kendi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek yatar. istersen cumhuriyet başsavcısı ol beni ilgilendirmez, sen kendi karnını doyurabilmek için başkasının pişirdiğine mecbursan, o zaman olağanüstü bir durum olduğunda -ki bu insan hayatında her şey olabilir- başkasına muhtaçsın.

kaldı ki çok bir donanıma sahip olman da beklenmiyor senden. bak hamur mayalandırmayı bilsen, kendi ekmeğini ve bilimum hamurişini yaparsın. etleri pişirmeyi bilsen zaten ihtiyacın olan protein sorununu halledersin. sebzeler kolay, ister fırına at kızarsınlar, sonra daya sarımsaklı yoğurdu bitti, gitti. (sarımsaklı mı yoğurt? o beybi!)

hayır bir de bunla övünen hanımlar var, onlar bu modelin bir üst versiyonu...

neyse, benzeri model ilber hoca'nın karşısına çıkmıştı da vermişti zamanında ayarı. helâl benim hocama be!


not: linki süreli müreli kopyaladım ama çalışmazsa 31:05'ten sonrası
devamını gör...
henüz yeterince pratik yapmamış kızdır. yetisi yok değil, diğer insanlara göre gelişmemiştir. ben bile ağaç halimle 50 defadan sonra yapabildiysem o da yapabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar