yemen türküsü

yaygın şekilde, bariz bir hatayla okunan türkü.
burası muştur ya da burası huştur* şeklinde yanlış okunan kısmın aslı bura simuştur şeklindedir. simuş yemen'de bir bölgenin adıdır.

--- alıntı ---
"yemenle ilgili bir türkümüz var. ama ben hep, "burası muştur. yolu yokuştur. giden gelmiyor. acep ne iştir." derken, yemen ile muş'un ne alakası var diye düşünürdüm. meğer osmanlıca aslı, "bura simuştur." imiş. haritalar üzerinde araştırma yaptım ve yemende simuş isimli bir yer buldum."
--- alıntı ---

*

devamını gör...
ruhi su ve sümeyra çakır'ın nefis yorumu severek dinlediğimizdir. linkte birbirine bağlı üç farklı yemen türküsü bu ikili tarafından okunmaktadır. tavsiyem en sonda 4:50 de ;
yemen yemen şanlı yemen
toprakları kanlı yemen
.......
diye başlayan türküyü bu ikiliden dinlemenizdir, okuyuşları insana dokunur.
devamını gör...
ruhi su & fuat saka'nın beraberce yorumladığı içli bir türkü. fakat bulamadım internetten.

ahmet kaya da, güzel yorumlar ayrıca. zaten bu ikisinden, --ruhi su ve ahmet kaya, ba$kasının yorumu, --kusura kalmayınız ama, yapmacıktır. çünkü ya$ayıp söylemek vardır; aynı paralelde adımlanan olaylarda ya$amak tabii ki kastettiğim.

ahmet kaya:

http://fizy.com/#s/1ahsxb

$ivan perver'in de linkini koyalım

şivan perver:

http://fizy.com/#s/12460o

devamını gör...
erkan oğur ile djivan gasparyan bu türküyü birlikte söylediklerinde, zincirin ne yaman sancıdığı yerler gibi, sancır yüreğimiz... sanki ardından el salladığımız birisi vardır, yemen'in o yokuş yoluna... sanki ardından el sallayıp da, karşısında ellerimizi iki yana açamadığımız bir şey gibi...
devamını gör...
aşağıdaki sözlerle söylenen türkü. asıl şiiri daha uzundur.

havada bulut yok bu ne dumandır
mahlede ölü yok bu ne figandır
åžu yemen elleri ne de yamandır

ah o yemendir gülü çimendir
giden gelmiyor acep nedendir

burası huş'tur yolu yokuştur
giden gelmiyor acep ne iştir

kışlanın önünde redif sesi var
bakın çantasında acep nesi var
bir çift kundurayla bir de fesi var

ah o yemendir gülü çimendir
giden gelmiyor acep nedendir

burası huş'tur yolu yokuştur
giden gelmiyor acep ne iştir"

not: burası huş'tur kısmı genellikle "burası muş'tur" şeklinde söylenmektedir.
devamını gör...
milleti millet yapan unsurun gayet layıkıyla işlendiği bir türküdür [ ağıt demek daha doğrudur ].

anadolu, ırmak olmuş yemen çöllerine akarken, zamanın zırhlı emperyalist kuvvetleri ile onların yardakçı barbar kabileleri bu ırmağı durdurmaya çalışmıştır. belki başarılı olmuşlardır ama anadolu'dan akan suyla yeşeren gerçekler o gafillerin suratına vurup durmaktadır.

türkiye'li olup da bu türküyü sevmeyen yoktur, buna mustafa kemal de dahildir. yemen uğruna su gibi akan kan davasında olumsuz görüş bildirenler hakkında lanet okumak en doğal hakkımız olmaktadır.

http://www.cogitosozluk.net...

devamını gör...
tikican şeklinde ortalıkta gezinen canına yandığım tük gençliğinin dineleyerek biraz vicdanını dinlemesine vesile olmasını temenni ettiğim hüzünlü türküdür.
şebnem ferah'ın söylediği hali ile gerçekten güzeldir.
devamını gör...
dinlerken yüreğim burkulurdu, şimdi ise ağlamamak için dinlememeye kendime söz verdiğim türkü.

sebebi ise:

rivayet o'ki yemen de ingilizler ve imam yahya ordusuyla uzun süre çarpışan osmanlı ordusu savaştan yenik çıkar ve ordu ingilizlere yenik düşer. daha önce bir kaç tabur asker yemenin sıcak çöllerine uygun giyimleriyle hiç bir tedariği sağlanmadan Allahu ekber dağlarına gönderilerek soğukatn donar ve ölürler.
geri kalan ama çoğunluklu kısmı ise ingilizlere esir düşmüştür. imam yahya her ne kadar osmanlıya karşı savaşmış ve galip gelmişsede bu esir düşen osmanlı askerlerini ingilizlere vermez. tek gerekçeside bu askerlerin hepsinin müslüman olmasıdır. osmanlıya bir telgraf gönderir ve gelin şu askerlerinizi alın der.
Allahu ekber dağlarına gönderirken vasıta bulan enver paşa ve avanesi birde 5 senedir küffarla çarpışmış şu askerlere kafa izni vereyim de aileleriyle görüşşün demeyen guruh ta nerde o kafaki: gemi veya ulaşım taşıtı göndersin. bizim ordu bir daha gelemez yemende perü perişan hallerde bırakılır. kimisi orada yemenli kızlarla evlenir çoluk çocuğa karışır ve bir daha asla dönmezler. cumhuriyetin '' aydın '' çocuklarıda ingizlerin gidin şu adamlarınızı alın demesine ragmen gitmez.
işte '' giden gelmiyor acep nedendir'' türküsünün kaynağıda bu hazin hikayedir efenim..
ulan devlet olamıyorsanız,
ordunuz ordunuza benzemiyorsa
yönetiminiz yönetim değilse.
hiç olmazsa her şeye burnuzunu sokupta kendinizi rezil etmeyin. gidin bir afrika ülkesinden örnek alın ve salın kendinizi hayata, doğaya veya açlığa..
umutlarını Allahtan arıyorlar desinler bari..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar