italyan basınının 7 haziran seçimiyle ilgili yorumu..
devamını gör...
kafirlerin bilinçaltını gösteren yorum.. lan kafirler bile anlıyor da müslümanlar anlamıyor ya kafayı yiyorum...
devamını gör...
(bkz: yav he he)

akp'yi desteklemeyenleri haçlı kefesine koyan beyan, haber ya da her ne haltsa.
he canım he, selahaddin evet.
sizsiniz haçlı.
devamını gör...
hayatlar hayaller versusunu hatırlatan haber.

zira ; tayyip erdoğan kendini başkan olmaya yakın görse de türkiye den yeni bi osmanlı çıkacağı ümidi ve hayali olsa da gerçekler seçim sandıklarından çıktı dün gece. ve hiç öyle değildi. seçmen akpye yavaş gel sen önce bi arabanı yap kendini tam manasıyla inşa et sonra açılırsın dedi. -ne yazık ki-

selahaddin eyyubi diyerek gazete ironi mi yapmış onu da düşünmekteyim. evet türkiye hedefleri olan küçümsenmeyecek bi ülke. ama aynı zamanda daha selahaddin eyyubi nere tayyip erdoğan nere denilesi de bi ülke.. gelişmekte olan bi ülke için bu manşet fazla iyimser ve fazla tayyip erdoğan hayali kokuyor bence..

ha tabi bazı şeyler engellendi. cemaatçi tayfa bu anlamda geçici bi süreliğine sevinebilir.
devamını gör...
ta italyadan görünen, içeriden görülemeyeni, görülmek istenmeyeni haykıran başlık.
devamını gör...
müslümanlığın - kafirliğin belirlemesini gavurların yaptığı bir dünya haline geldik. gavura göre mümin sayılan bir tayyip, gavurun kafir dediği bir halk. ondan sonra kim çıkardı bu çiviyi diye sormayalım mı.

tanım: gavurun gavur beyanı.
devamını gör...
haber değil, köşe yazısının başlığıdır. kullanan yazarın adı adriano sofri imiş. gazete haberi demek tam olarak doğru değil. diğer bir nokta ise, bu başlığa sebep erdoğan'ın kendisidir:

--! spoiler !--

türkiye'de dün yapılan genel seçimin sonuçları, italyan basınında en önemli gündem maddelerinden biri oldu.

ana akım gazetelerin çoğunun baş sayfadan yayımladığı haber ve yorumlarda hdp'nin başarısı vurgulanırken, seçimden ilk sırada çıkan akp'nin aslında kayıp yaşadığı belirtildi.

italya dışişleri bakanı paolo gentiloni de türkiye'deki genel seçim sonuçlarına saygı duyduğunu söyledi ve olası bir koalisyon senaryosuyla ilgili olarak, "istikrarsızlık olur mu bilmiyorum, koalisyon hükümeti istikrarsızlık anlamına gelmez" dedi.

gentiloni, "seçimler, olumlu bir gerçeği teyit etmiştir: güçlüklere rağmen temsilcilerini seçebilen demokratik bir ülke olduğunu" diye konuştu.

italyan bakan, uluslararası krizler ve ab sürecinde türkiye ile işbirliğinin önemine de vurgu yaptı.

la repubblica gazetesi haberi baş sayfadan iki yorum yazısıyla verdi.

marco ansaldo imzalı yazıda "sultan'a şamar. türkiye'de heyelan ve dönüm noktası" başlığını kullanıldı.

yazıda "beyaz gömlekli bir kürt'ün temiz yüzü ilk kez türkiye meclisine giriyor ve sultan'ın kibrini yerle bir ediyor. sakin bir konuşma tarzına sahip olan, azınlıkları, kadınları ve eşcinselleri savunan selahattin demirtaş, seçim kampanyasında reddettiği erdoğan'a kafa tutuyor. hilal ülkesi (türkiye) için bir devrim." denildi.
selahaddin eyyübi durduruldu

aynı gazetede adriano sofri imzasıyla yayımlanan başka bir yorumda ise "yeni bin yılın selahaddin eyyübi'si son metroda durduruldu" başlığı kullanıldı.

erdoğan'ın bir mitinginde kudüs'e islam bayrağı dikmekten söz ederek selahaddin eyyübi'nin adını andığı hatırlatıldı.

yazıda erdoğan'ın, "sultanlığı yeniden getirme hazırlığı içinde, kendisine 2002 geceye yaraşır bir saray hediye ettiği", yolsuzluk iddialarına bakan hukukçu ve polisleri susturduğu, "daha iyi bir kaderi hak eden davutoğlu'nu medvedev'e dönüştürdüğü", uluslararası camiayla ikili oynadığı, gazetecilere baskı uyguladığı da söyleniyor.

yazıya şöyle devam edildi: "her şey yolunda gidiyordu. sadece son metro kalmıştı. tam yetkili ve ömür boyu başkan olacaktı, tacını elleriyle başına yerleştirecekti. son bir seçim zaferi gibi ufak bir formalite kalmıştı."

ancak bu seçimde hdp'nin barajı geçerek meclise girmesiyle bunun önünün tıkandığı belirtildi ve "despotlar ölçüyü kaçırdığında tarih son bir çıkış yolu bulmayı bilir. bunu tarih yapmazsa, öngörü ya da insanlık onuru yapar" denildi.
hamas ve el nusra başka hami arayabilir

la stampa gazetesi ise "erdoğan'ın liderliği ortadoğu cephesinde de cila kaybına uğradı" başlıklı bir analiz yayımladı.

gazetenin kudüs temsilcisi maurizio molinari'nin yazısında, "hamas ve el nusra gibi müttefikleri, korumayı başka yerde arayabilir" denildi.

molinari, "türkiye'deki seçimlerin sonuçları, recep tayyip erdoğan'ın türkiye'de tartışılmaz liderlik döneminin bitişine işaret ediyor, ortadoğu'da da öngörülemez sonuçları olacak bir domino etkisi yaratıyor" diye yazdı.

yazıda şu ifadeler yer aldı:

"ortadoğu açısından önemli olan, erdoğan'ın halep'ten trablus'a kadar bölgesel ölçekte neo-osmanlı etkisinde bir alan yaratma çabasına imkan tanıyan yenilmezlik pelerininin kaybolmuş olması. bu da, hamas'tan el nusra'ya kadar müttefiklerinin, hamilerinde bu zaafı görerek yeni referanslar araması anlamına gelir. rakip bölgesel güçlerin, zayıflayan sultan'ın savunmasız müttefiklerini ele geçirmek için hızlı davranmayı başarıp başaramayacaklarını gelecek haftalar gösterecek. ya da erdoğan'ın yurt içinde yeniden zemin kazanabilmek için çıtayı yükseltip neo-osmanlı hedefini otoriter şekilde teyit etmeyi seçip seçmeyeceğini..."
demirtaş, kürt obama

corriere'nin baş sayfasında "erdoğan artık sultan değil" başlığı kullanıldı.

antonio ferrari imzalı yorumda "türk sultan-başkan erdoğan için acı, hatta dramatik bir uyanış oldu. yarattığı akp seçimleri kazandı ama kaybetmiş gibi oldu. insanlar ona artık açık çek vermiyor" denildi.

ıl fatto quotidiano gazetesi ise, "erdoğan, kürt obama selahattin demirtaş'ın hamlesine takılıp çoğunluğu kaybetti" diye yazdı.

türkiye'de bir "kürt depremi" yaşandığını belirten gazete, "türkiye yeni bir döneme başlıyor gibi görünüyor" ifadesini kullandı.
--! spoiler !--
devamını gör...
keşke biraz okusanız sevgili muhafazakarlar. haber metninde geçen ifadeleri görseniz, başlığı da anlayacaksınız. öncelikle, la repubblica'nın rte'yi selahaddin eyyubi olarak görmesi diye bir şey söz konusu değil. bu ifadenin kullanılmasının sebebini metinden anlıyoruz, haberin sonunda deniliyor ki "(rte) cumartesi günkü mitinginde kuran'ı göstererek kudüs'e bayrak dikmekten bahsetmişti." tabii yeni şafak nedense alıntıladığı haberde kuran'ın kullanılması ayrıntısını es geçmiş. her neyse. burada açık bir alay var, "selahaddin olmak kolay değil" yollu bir alay. yine orijinal haberde selahattin demirtaş'ın da ismi çokça geçiyor. bununla da bağlantı kurulmuş. gazetecilik dendiğinde aklınıza havuz medyasının yöntemlerinden başka şeyler gelse aslında böyle zıplamayacaksınız her habere. ve ayrıca yeni şafak... haçlı sensin, gaması da sana gelsin.
devamını gör...
şimdi şöyle bir başlıkla tevil edilesi: "hizmete devam, nerede kalmıştık?"
devamını gör...
oda yeni bir tüp geçit yapıp yoluna kaldığı yerden devam ediyor hamdolsun
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar