yeni mezun maaşları

dudak uçuklatan türden maaşlardır. açlıktan kemirilen kapı kollarından vücuda bonservissiz transfer olan mikroplardan sebep uçuklar hani.

tamam bu adam tecrübesiz, belki birkaç ay mal mal etrafı seyretmekten gayri bişey yapmayacak ama sonuç itibariyle gıdaya ihtiyacı var fıtrat gereği. bari ekmek arası salam kaşar bişi verin avans diye...
devamını gör...
diğer mezunlar yine en azından asgari ücretin az da olsa üzerinde maaş alıyor.
stajyer avukatlar malesef 1000 tl civarı ücrete hamallık yapıyor.
devamını gör...
stajyer avukatlık için 1000 tl çok iyimser olmuş. ücret almadan yapan arkadaşlarım var ücret alanlardan da 800ü geçen duymadım hiç.
devamını gör...
stajyer bankacıyı 1400 liraya süründürüyorlar.
beni lütfen süründürün beni kurumunuza alın ve ömürlük süründürün.
devamını gör...
sanırım her yere üniversite fikri sadece iş verenlere yarıyor. kendilerine muhtaç bırakılan binlerce mezun arasından en az ücretle en çok işi yapan mezunları sömürüyorlar.
devamını gör...
meslek hayatının başlangıcı az para kazanmayı gerektirir. 3-5 yıl sabretmek elzemdir. mezun olup bir işe 10000 lira maaşla girdi diyelim bir mühendis. o aldığı 10000 liranın karşılığını veremeyeceğini en iyi kendisi biliyor.
aradan 3 yıl geçer tecrübe kazanır, hamdım, piştim, yandım deyip devam eder hayatına. sanayi de bi söz vardır; çırak ustayı sollamazsa sanat ölür, hatalı sollarsa çırak ölür derler.
kısmen alâkalı diye düşüyorum.
devamını gör...
kısa zaman önce işe girdim. 5 yıldır deneyim sahibi olduğum sektörün çok dışında. ne kadar maaş istediğimi sorduğu zaman şu an için belirlenen ücretten fazlasını istemediğimi söyledim ve köpek gibi çalıştırın beni dedim. her yere al, koy, koyduğun yerden al başka yere koy. en ince ayrıntısına kadar işin her detayını öğrendikten sonra tekrar maaşı konuşacağımı söyledim ki öyle olacak. şu an derdim işi öğrenmek. çünkü bu sektörde ilerlemek istiyorum. masa masa gezip bana iş verin diyorum. kullandıkları programları öğreniyorum. dosyaları açıp ne işler dönüyor anlamaya çalışıyorum. kan istiyorum diye bağırıyorum.

haliyle yeni mezuna önerim maaş kısmına çok takılmaması, kendine iş yaratması, kodamanların masasının kenarına kurulup onların ne iş yaptığını öğrenmesi ve kendine orada bir yer edinmesi. sonrası zaten kolay. önemli olan önce iş öğrenmek ve deneyim kazanmak. öyle yürüyor çünkü işler. öyle yürümeseydi bildiğim sektöre devam eder, net maaşı cebe atar, primlerden gelenleri ablalarla yerdim. yemedim. çünkü öyle.
devamını gör...
çalışılan işyerinden ilk 5 sene maaş olarak deneyim alınır, sonraki 25 sene de ilk 5 yılda kazanılan deneyim miktarınca maaş alınır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar