yenilmişlik hissi

"tamam, bitti artık" diyerek çabalamayı bırakıp olan her şeyi kabulleniyormuş gibi göründüğünde içine oturup hiç gitmeyen his.
belki bağırsan, ben bunları haketmedim diye dirensen böyle olmayacak ama ona bile gücün yetmiyor. yeniden başlayamıyorsun. olmuş olanla, olacak olanın arasında sıkışıp kalıyorsun. bu kesinlikle üzüntü, depresif hissediyorum falan değil. üzerine yapışıp kalmış bir kaya sen ezildikçe eziliyorsun. zor nefes alıyorsun. samuel beckett diyor ya "hep denedin, hep yenildin. olsun. gene dene, gene yenil. daha iyi yenil." bu hisse bir kere sahip olunca daha iyi yenilmeye cesaretin bile kalmıyor. herkes harikaymış da sen o beğenilmeyip arkadaş olunması yasaklanan komşu çocuğuymuşsun gibi bir his.
devamını gör...
3. (Tematik)
modern insanın en büyük hatasına yazmıştım bunu, o zaman bu başlığı bilmiyordum. bakınca aynı şeyi gözlemlediğimizi gördüm. şimdi vertigo diye bir hastalık var. aslında etrafta dönen bir şey yok ama siz dönüyor sanıyorsunuz. bu bir ilüzyon. yenilmişlik hissi de sürekli en derinimizde bize kakılan bir şey. bir ilüzyon. yenildiğimiz falan yok. istemediğimiz şeyler için yarıştırılıyoruz. neden, güya böyle en iyisi olucaz. sistem ruh hastaları yetiştiriyor, herkes mutsuz, depresyonda. her şeyi olan adam bile başkalarının bir özelliğini kıskanıyor ve yenilmiş hissediyor. insanlar hırs içinde bunu yenmek için uğraşıyor ama nafile. sistem insanlara kendi değerini unutturdu. insanca yaşamayı unutturdu. mastercheff i hatırla. kazanmak için nasıl birbirlerini yediklerini, şeflerin ego içindeki değerlendirmelerini falan hatırla. tabi onda biraz kurmacalık olduğu için o işin abartısı biraz. heh işte tam bunu gör ve çık o sistemden. sen bir bütün olarak, sen insan olarak değerli ve kıymetlisin. sevdiğin işe çalış ama bu kendini üzerek, kaybetmekten korkarak olmamalı. kaybetsen de bir kazanansın sen. kazanan olmak için bir şey kazanmana gerek yok. bir de her insan kendi hayatına bakıyor. sana ancak kendi hayatlarına ders çıkarmak için bakarlar yani kimsenin seni umursadığı yok kendi çıkarından başka. o yüzden keyfini çıkar. bunun bir ilüzyon olduğunu farket.
devamını gör...
hiçbir yerde kalıcı olmadan, hiç kimsede iz bırakmadan, hiçbir şeyin derinine temas etmeden; insanların, şehirlerin arasından yürüyüp gitmek isterim bazen. ‘yalnızlığın en büyük sorunu yenilmişlik duygusudur’ diyordu biri. illa ki yenileceğiz, madem benim mağlup olma şeklim de bu olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar