yeraltından notlar

dostoyevski nin meşhur eseri .bu ve benzeri cümlerlerle okuru sarsan kitap:
"köşemde manen çürümüş ,çevreden ,canlı yaşamdan kopmuş,yeraltımda kendi yarattığım kine boğulmuş olarak ,yaşama nasıl yan çizdiğimi uzun uzadıya anlatmanın hoşa gidecek nesi var?
biliyorum,şakalarım oldukça bayat,kaba,çetrefilli;kendime güvensizliğimi gösterir.kendime saygı göstermediğim içindir herhalde.herşeyi anlayan adam kendine nasıl saygı duyar?
beni dinlediğin için senden iğreneceğim hiç aklına gelmiyor mu?"devamını gör...
aklı başında bir adamın sözünü etmekten en çok zevk alacağı konu nedir? bilir misiniz, yanıt: yine kendisi.
öyleyse ben de kendimden bahsedeyim biraz.
devamını gör...
dostoyevski, insanın iç dünyasındaki fokurdamaları ve taşmaları bu eseriyle kabından boşaltmış duygusu uyandırıyor.

yazar, herkesin birbirini gütmeye çalıştığı toplumda, gelgitli hali içinde sıkışmış, kendine aydınlık bir pencere açamayan, bu nedenle yaşamak zorluğu çeken çağımız insanının bulaştığı bu sefil hali; kendi içinde tahlil ederek, hasta ruhlarımızın ve içinden çıkamadığımız tüm girdapların mefhumlarını sorgulayarak samimiyetle yazıya dökmüş.

dostoyevski bu eseri ile kısaca; hayata ruh yordamı ile eğilmiş. içindeki sancılı çatışmaya kulak vermiş. çünkü o, hayatı, gerçekleri göz ardı ederek yaşamanın, acıda olsa gerçeklerle beraber yaşamaktan daha acı olacağını biliyor. bu yüzden sorguluyor, sorguluyor, sorguluyor...
devamını gör...
şahsımca dosto amcanın en iyi kitabıdır.. bir iç hesaplaşmadır, bir özleştiridir ve bir ukelalık abidesidir.. defalarca okunulasıdır..*


--- alıntı ---

iki kere iki dört çekilmez bir şey. iki kere iki dört, bana sorarsanız, bir küstahlıktır. iki kere iki dört, ellerini böğrüne dayayarak yolumuzu kesen, sağa sola tükürük atan bir külhanbeyinin ta kendisidir. iki kere iki dördün yetkinliğine inanırım, ama en çok övülmeye değer bir şey varsa, o da, iki kere ikinin beş etmesidir.

--- alıntı ---*
devamını gör...
varoluşçuluk felsefesinin ilk örneği sayılabilecek, nietzsche' nin başucu kitabı, gecenin bi saatinde akla düşen ve okundukça derinleştiren, sinsi bir sakinlik aşılayan dostoyevski romanı. elimdeki birçok kitabı yarım bıraktırıp okutmuşluğu vardır kendisini.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar