yerlere çöp atmak

doğayı kirletmememiz gerektiğini küçüklüğümüzden beridir hep duyarız ama bir türlü gerektiği şekilde buna önem vermeyiz. yeriz içeriz ardını düşünmeden çöplerimizi etrafa saçarız. millet olarak gerçekten çöp hususunda sınıfta kalmışız.

bakın arkadaşlar bugün gece saatlerinde arkadaşlarla eve gidiyorduk. tam köy yoluna döner dönmez 50 metre ilerideki şey dikkatimizi çekti. iyice yaklaştıktan sonra arabandan indik ve o şeye baktık. yakından bakınca gördük ki bir kirpi. zavallı kirpi bir şekilde kafasını ayran kutusuna sıkıştırmış. zannediyorum bizim eleman onun içinde yiyecek aramış ama başına dert olmuş. biz oradan geçmemiş olsaydık bu hayvancağız kafasını oradan çıkaramaz ve açlıktan ölürdü..

evet arkadaşlar bir çöpten ne olur ki deyip asla yerlere çöp atmayalım. hayvanların hayatını karartmayalım.

beni üzen o anın görüntülerini de paylaşıyorum. video+ resim.

https://twitter.com/ibrahiu...

devamını gör...
yanında, arabasında taşımaya erinip kurtulmak istediği alt tarafı bi ayran kutusu ile bir canlının hayatını riske atan, doğayı umarsızca kirleten iki ayaklıya ne desem az kaçar gece gece. yere attığı izmaritteki dna kullanılarak yüzü ifşa etme çalışmaları vardı, umarım o teknoloji gelişir de cezasız kalacağına inandığı için sağa sola çöp atan tipler hak ettiğini bulur. şimdilik kim olduğunu bulmak sadece sistemde kişinin kaydı varsa mümkün.
bahsettiğim teknoloji ile ilgili haber

çevresi ile alakadar olan, duyarlı arkadaşımızı da tebrik ediyorum. iyiki iyi insanlar var dedim içimden. yoksa dünya çekilmez, yaşanmaz olacak.
devamını gör...
mariana çukurunda dahi plastik şişeler çıktığını düşününce ne yazık ki bunlar insana garip bile gelmiyor.

gelgelelim bu mesele sadece yere çöp atmak değil. biz toprağa karışmayan ambalajlar üretip, kullanıp atık oluşturduğumuz sürece bu çöpler denizlere, göllere, ormanlara istiflenecek.

en başta yaşadığımız çevreyi temiz tutup sonra da gereksiz atık üretmemek, doğaya karışacak alternatifleri kullanmak için elimizden geleni yapmalıyız.
(bkz: sıfır atık hareketi)
(bkz: çöp ihraç etmek)


(bkz: 8 mart 2019 sıhhiye osmanlı cami selam krizi)*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar