yerli malı haftası

yıllar geçse de hiç unutulmayan hafta. åžüphesiz en eğlencelisi özellikle öğretmenin sınıf öğretmeni olmayan öğretmen arkadaşlarının sınıfa girip yiyip içip sınıfa teşekkür bile etmeden gitmesi (gbkz bir arkadaş)ıma çok koyan hafta.
(bkz: belirli gün ve haftalar)
devamını gör...
devlet, her sene bir "mal" seçer ve önceden belirlenmiş bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle yurttaşlara, böyle bir insan olmamaları için neler yapmaları gerektiği konusunda eğitim verir. işte bu haftaya yerli malı haftası denir.
devamını gör...
onu bunu bilmem de bu hafta içinde çok pis parti yapardık okulda eskiden.kızlar getirirdi böyle börekler,çörekler,sarmalar,dolmalar bizde sap gibi alırdık bi kola eğlencenin dibine vururduk.onun dışında pek bi olayını görmedim.
devamını gör...
eskiden annelerimizin evde meyve bakımından ne bulurlarsa çantamıza koyup okula gönderdikleri, ders içinde onları sıralarımızın üzerine açmamızla sınıfın çarşamba pazarına döndüğü hafta.
devamını gör...
aralık ayında kutlaması sebebiyle o mevsimin meyvesi olarak okula portakal getirilmesi ve o portakalın sınıfta soyulmasıyla ortamda oluşan o kokuya neden olan belirli gün ve haftalardan birisi.
devamını gör...
çocukken bize önemi gerçek manada anlatılamamış piknik havasında geçen önemli gün ve haftalardan biridir. halbuki daha o yaşta çocuğa bu haftanın önemi ve amacı gayet güzel anlatılabilir. ve bu çocuklar ilerde bu öğrendikleri değeri alışverişlerinde tatbik edebilirler. ama nerdeeee?
devamını gör...
kapital bir sistemde hala varlığını sürdürmekte olan ve sürdürülmesi için ısrar edilen hafta.

olur mu öyle yerli ürün kullanılması için yapılan hafta, iyi bir fırsat diyenler olacaktır. hala varsa o sürümü kullananlar artık değiştirin bu mantığı. bu yerli malı kullanmayın demek değildir, yöntemle ilgili bir sorundur.

hala çizgi filmlerin içine kodlanmış arka planları, film, müzik etkiselliğinin moda- marka- reklam bağlamlarını ötelemek isteyenlerin seyir alanı / seyir haftası.

(bkz: beni bırak gideyim)
devamını gör...
19.
çocukluğumun en sevmediğim anılarından biridir. ilkokul çağım boyunca bu haftayı, günü hiç sevmemişimdir. yerli malı haftasında bir gün okula tüm sınıf, memleketimize ait ürünler ile gelir, bunları paylaşır ve yerdik. okulda da, kermes yapılırdı, incik-cincik işleyen veliler bunları sergiler, satardı filan. yerli malı haftasında coca cola içerdik. coca cola evrensel marka değil mi zaten? neden olmasın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar