yerli otomobil

hexagon yönetim kurulu başkanı ve karsan yönetim kurulu murahhas üyesi jan nahum'a göre, tam olarak üretebilir hale getirmek için 100 milyon dolar gibi bir finansmana ihtiyaç duyulan proje.

--- alıntı ---

Nahum, Türkiye'nin yerli otomobil konusundaki "babayiğit" adayı olduklarını da vurgulayarak, "Biz şu anda kendi araştırmalarımızı yapıyoruz. Aracımızı olgunlaştırıp, üretilebilir hale getirmekteyiz ama hala finansman katkısına ihtiyacımız var. Konseptini oluşturduğumuz, bugüne kadar 60 milyon dolara yakın para harcadığımız aracı, tam olarak üretebilir hale getirmek için 100 milyon dolar gibi bir paraya ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı. Bunun Türkiye açısından çok küçük bir rakam olduğuna işaret eden Nahum, "Ben bu ülkenin kendi otomobil markasını çıkaracağına inanıyorum" dedi.

--- alıntı ---
http://ekonomi.haberturk.co...
devamını gör...
yerli otomobil nedir acaba merak ediyorum. yerli motor üretebilirsek kalanları yapmak mühim değil. ben yerli araba almam. bu cep telefonu değil. ucunda hayatınız var.
devamını gör...
hybrid veya elektrikli modeller üzerinde yoğunlaşılması mantıklı olmuştur. tek sorun ticarileşebilecek bir ürün yaratmak. yoksa gider mi? gider herhalde.
devamını gör...
bizi sadece bir noktadan bir noktaya götürmeye yarayan basit bir taşıt olmanın çok ötesindedir.

milli otomobil arayışı sürecini biraz takip edenler bilirler ki anlı şanlı otomotivci zenginlerimiz babayiğitliği üstlenmemek için bin dereden su getirmişlerdir birkaç yıldır. bitmeyen talepler, ayak diremeler, işi sündürmek için türlü türlü toplantılar, seminerler, demeçler, araştırma komisyonları kurup aylarca devam ettirip bir türlü sonuca bağlayamamalar... hepsini gördük hep birlikte.

türkiye'deki otomobil ve hafif ticari araç üretim ve ithalatının büyük bir kısmı topu topu 3 holdingin elinde. otomobil ve hafif ticari araç satışında pazarın kabaca üçte ikisine bu üç grup sahip. montajladıkları veya ithal ettikleri markalar:

1- koç grubu: (ford otomobil pazar payı %16, ford ticari araç pazar payı %30, fıat pazar payı %16)
alfa romeo
ferrarı
fıat
ford
ford otosan
jeep
lancıa
maseratı
otokar
case
new holland

2- doğuş grubu: (otomobil pazar payı %20)
volkswagen
audı
porsche
bentley
lamborghini
bugattı
seat
skoda
scanıa

3- oyak grubu:(renault - dacia pazar payı %16)
dacıa
renault

geri kalan üretici veya ithalatçı grupların pazar paylarının toplamı dahi bu 3 holdingin pazar payları ile boy ölçüşemez niteliktedir neredeyse.
yerli üretim yaptığını iddia eden ford, tofaş, renault vs.. gibi markaların üretimini yapan şirketlerimizin de sadece %50 si bu holdinglere aittir. kalan %50 ler asıl markalara aittir.

gözden kaçırılmaması gereken bir başka olgu da otomotiv sektöründe hakim konumda olan bu üç gruptan ikisinin (koç - doğuş) aynı zamanda medya - basın sektöründe de hakim konumda olmasıdır. imaj ve pazarlama açısından ciddi görsel ve yazılı desteğe ihtiyaç duyan otomotiv sektörü için basın medya ilişkileri çok önemlidir.

koç grubunun basın - medya ayağındaki temsilcisi sayılan doğan holdinge ait markalar:
hürriyet, posta, radikal, hürriyet daily news, fanatik, kanal d, cnn turk, tv2, d-smart, internet siteleri, dergiler, radyolar...

doğuş grubunun basın - medya ayağındaki markalar:
ntv, star tv, cnbc-e, ntv spor, kral, e2, internet siteleri, dergiler, radyolar,

bir de bu grupların finans desteklerinden de kısaca bahsetmekte fayda var. malumunuz araçların büyük bir kısmı kredi kullandırılarak satılıyor. doğuş grubu elindeki garanti bankası desteği ile, koç grubu koç finans ve yapı kredi ile satışlarını destekliyor

bu üç grubun montajlayarak ürettikleri veya kolaylıkla ithal ettikleri markalarla gayet tıkırında yürüyen bir düzenleri varken maceralı bir milli proje için taşın altına ellerini sokmalarını beklemek için ticari kar beklentisi dışında biraz da vatanperverlik hassasiyeti gerekmekte. ayrıca bu grupların ticari ortağı olan yabancı markaların da distribütörlük veya üretim izni verdikleri bu grupların milli bir marka üretme yönündeki olası girişimlerine de sıcak bakmayacakları, elden geldiğince süreci baltalamaya yönelik olarak yerli ortaklarını sıkıştırabilecekleri ihtimalini de gözardı etmemek gerekiyor.

.

türkiye'deki otomotiv pazarına inanılmaz ölçüde hakim olan ve bu hakimiyetlerini destekleyecek basın, medya, finans gibi yan destekleri bünyesinde barındıran bu gruplar yine de milli otomotiv işine girmeyip halihazırdaki montaj sanayiinde ve ithalde direniyorlarsa yerli üretimde babayiğitlik yapma riskini göze alan bir yatırımcının ayrıca bu grupların hasmane tavır ve tutumlarını da göz önünde bulundurması gerekiyor. yeni milli marka eğer başarılı olup da iç pazardan pay almaya başlarsa öncelikle bu üç grubun pazar payının düşmesine neden olacaktır. sonra da yine bu üç gruba üretim veya ithalat izni veren yabancı markaların içeride ve dışarıda pazar paylarından pay kapacağı için onların da benzer davranışlar sergilemesini, tekere çomak sokmak için ellerinden geleni ardına koymayacaklarını bilmesi gerekiyor.
''yılanın başını küçükken ezmeli'' atasözünden hareketle milli otomobil üretme heveslisi girişimcinin özellikle işe başlayana ve palazlanana değin direkt ve dolaylı olarak ne tür engellemelerle, karalamalarla karşı karşıya kalabileceğini varın siz düşünün!

az birşey de yerli motor üretimine dair birşeyler söylemek istiyorum.

araç üretim konusunda yolun başında olan bir markadan çabucak motor da üretmesini beklemek haksızlık olacaktır, eğer ki elde olan veya yurtta üretilebilen böylesi motorlar yoksa.

verimli, güvenli, performanslı ve ekonomik motor geliştirme süreci çok büyük ar-ge çalışması ve harcaması gerektirebilir. işin başında olan bir marka için yüksek adetlerde araç üretimi beklenmeyeceği için başlangıçta motoru dışarıdan temin etmesi akılcıdır kanımca. hatta üretim hacmini büyütse bile bence motor üretim işine girişmemesi iyi olur. türkiye'de motoru, işi sadece türlü motorlar üretmek olan ve bu konuda uzmanlaşmış olan harici bir firma üretmelidir. içten yanmalıları bazı firmalar (tümosan vs... gibi), elektriklileri bazıları (tübitak vs... gibi), alternatif enerjililerini diğer bazıları araştırabilir geliştirebilir. ülke sanayiinde hangi firmaya ne tür bir motor gerekiyorsa üretimini tamamlamak için, işi motor üretmek olan bu yerli motor üreticilerimizden dilediği motoru seçer yerleştirir aracına.

günümüzde dünyadaki dev otomobil markaları dahi yabancı ülke üretimi bir motoru alıp kendi araçlarına koymak zorunda kalıyorlar, öylesi verimli ve ekonomik bir motoru kendi ar-ge leri ile üretemediklerinden dolayı. benzinli motorun mucidi sayılabilecek mercedes benz bile a 180 modeline renault'un dci dizel motorunu yerleştirecek günümüzde. yine de son bir cümle olarak söyleyip bu yazıyı öyle sonlandırmak gerekir ki milli bir otomotiv sektörü ve motor iyi de olsa kötü de olsa yine de varolmalıdır. ülkemizin barışı olduğu gibi savaşı da olabileceği gözardı edilmemeli, özellikle 2. dünya savaşında alman otomotiv sanayinin alman harp sanayiine nasıl destek verdiğini hatırlamalıdır. milli nitelikte bir otomotiv sektörünün varoluşu ülkeye sadece ekonomik bir değer değil, siyaseten de güç katacaktır. caydırıcılık getireceğinden dolayı barışı korumakta da, yetmezse savaşı kazanabilmekte de elzemdir... vesselam...

dipnot: geçen yıl bu vakitler konu üzerine başka bir sosyal mecrada paylaştığım çalışma ve görüşlerimden derlemedir. formata aykırılık içeriyorsa gönül rahatlığıyla silinebilir.
devamını gör...
her şey seyr-i sülukunda giderse 5-10 yıl içerisinde bineceğimiz araçtır. büyük ihtimalle elektrikli ya da hibrit olacaktır. ancak hidrojen, bor gibi alternatif yakıt teknolojilerinde ani ve hızlı bir gelişme olursa bu teorim çökebilir. otokar, karsan, türk traktör gibi firmaların aksine yiğit bir anadolu yatırımcısı tarafından gerçekleştirilecektir. son 5-6 yıldır sanayi bakanlığının, tübiak'ın destek verdiği, çağrı yaptığı projelere bakıldığında ağırlıklı olarak bu endüstrinin parçalarının geliştirilmesi ile ilgili başlıklardan müteşekkil. teknolojik olarak gerçekleştrilimesi çok çok zor değil. ancak, pazara girmek, sadece yatırımcı firmanın değil, ülke olarak sıkıntılı bir ekonomik krizi göze almak demektir. tek çözüm ise en azından başlangıçta halkımızın biraz daha fazla para vererek,biraz daha az lüks ve konfor satın almaya ikna etmek. eğer ilk pazara girişte iflas etmezse bu proje arkası gelecektir. hiç bir otomotiv firmasının ilk aracı müthiş değildir. ilk mercedes'in de ford'a kıyasla yüzüne bakılmadığını hatırlamak gerekir. gerek devlet eliyle- gerek baskıyla da olsa alman halkının mercedes e desteği firmanın fordu yakalamasına ve geçmesinde payı büyüktür. ama gel gör; asgari ücret maaşını iphone 6 ya ve henüz çıkmamış bir sonraki sürümüne ipotek eden insanımızdan böyle bir fedakarlık beklemek ne kadar doğru olur? maalesef ülkemizde henüz emekleyen otomotiv endüstrisinden insanımızın beklentisi birden ikinci el şahin fiyatına ferrari çapında bir araba üretmesi... gerçi o zaman bile alınmayacaktır emin olun. biz bu arabayı önce avrupalı-amerikalı zengine satabilmeliyiz ki, insanımız ondan görünce alsın. çünkü hayatımız onların iyi,güzel dediğini iyi güzel kabul etmek, hayat standardımızı onların standardına ulaştırmak üzerine kurulu. kavanoza kapatılan çekirge hikayesi biraz. ah bir içimizdeki irlandalıları ikna edebilsek, pazarın devlerine karşı arkamızda halkımız, devletimiz var diyebilsek en azından bir şansımız olurdu.


ilk kez 1929 ford desteği ile istanbul'da denendi. ford mühendislerinden, ustalarından otomobil yapmayı öğrenen ustalarımız lisans/patent işleri bu kadar yaygın değilken, ne var bunu biz de yaparız demeye başladılar. kendi otomobilimizi üretmeye ramak kalmışken 1930 lu yıllardaki ekonomik kriz yüzünden(!) fordcular tası tarağı topladı gitti.

iflas ettirilen nuri demirağ'ın da hayaliydi. daha gelişmişi ile vecihi hürkuş'un da... hikayelerini zaten biliyorsunuz.
devrim arabaları, fuldamobil'in nobel 200'ü, zafer arabaları
1993'te toe ve 1995'te genoto nun fabrikalarının sessiz sedasız kapanması
her ne kadar itibarsızlaştırılmaya çalışılsa da gerçekten "imza700" adıyla fadıl akgündüz tarafından fabrika inşaatına bile başlanmış portatipileri çıkmış ilk yerli otomobillerin serüveni.
onuk sazan ve onuk s-56
diardi
şamil 1, şamil 2
folkvan

belki bu adını bile duymadığımız, henüz portatip aşamasında olan kimisi kısmen, kimisi tamamen yerl araçların her ne hikmetse hiç biri bir türlü seri üretime geçememiş maceralarmız olarak kalacak. ve bir gün şeytanın bacağını kıracağız.

unutulmasın ki tamamen yerli ve bağımsız bir savunma sanayisi için kısmi yerli otomobil, yerli otomobil birer basamaktır. bir adım sonrası yerli ucak, yerli savaş uçağı, füze, uydu... her şey adım adım.
devamını gör...
cadillac bls' e benzeyen araç. belkide o. bence o.

edit: bak güzel kardeşim bende isterim yerli otomobili, yerli malına binmeyi. hatta şuanda sahip olduğum araçlar bile türkiye deki bantlarda üretilen fiat araçları. çünkü yerliye en yakın araç olduğu için. dışarıdan araba sipariş ederek aylarca bekleyip sonra sosyal medyada milliyetçilik kasacak değilim ki bu aralar yerli üretim üzerinden prim yapmaya çalışan almancı arabası aşıklarını da bilirim.

herneyse, gelgelelim konumuza. neymiş efendim donörmüş. ulan madem donör ise neden cadillac ı ben yaptım edasıyla yollarda gezdirip çektiğin iç tasarım resimlerini basına servis ediyorsun. ee tabi cadillak ı türkiye de kim tanır, kim bilebilir. alıştınız tabi ne versek yerler anlayışına, peki yeni nesil bunu yer mi, nah yer işte. böyle komik gülünecek duruma düşüverirsin.

velevki mekaniğini yaptın, yürüyenini ve motorunu icat ettin, neden seçime 15 gün kala daha projenin bitmesine daha seneler olmasına rağmen tanıtımını yapıyorsun?
yazık değil mi gecesini gündüzüne katan o mühendislere?
adamlar varını yoğunu ortaya dökecek, bir yandan öldürülme korkusuyla yaşayıp, bir yerden milli bir şeyler yapacak, ama sen kalkıp sırf oy uğruna onların emeğini ona buna meze edeceksin.

neyse inşallah yanılıyorumdur, inşallah önyargım yüzünden rezil kepaze olurum, inşallah yerli araba bana kapak olsun ama ülkemde yeterki birşeyler yapsın.
devamını gör...
araba üretmek malesef kolay bir iş değil. büyük firmalar bile pek çok tasarımı başka firmalardan hazır alıyor. inşallah ürüne dönüşür bu sefer, zira 6 senedir bu gördüğüm 10. prototip araba modeli. firmalar ürettikleri araba başına 2000-3000 tl kar edebildiklerini gördüklerinde bu işi genelde bırakıyorlar. elektrikli otomobillerin bence ülkemizde şansı çok daha yüksek. üretimi daha kolay, daha karlı ve rekabet segmenti farklı.
devamını gör...
cadillac bls'nin makyajlanarak milli iradeye kakalanmasına verilen ad.

general motors cumhurbaşkanının aradığı babayiğitmiş. eee yerli derken yalan söylememişler, efendilerinin ülkesini tercih etmiş bizim sözde muhafazakar islamcılar.
devamını gör...
tanım: montaj ve yedek parçadan ibaret olan ilkel düzeydeki sanayinin gelişeceğine dair bir umuttur. üretim yapabilir miyiz bizde sorusunu sordurur. mutlu olun, böyle bir teknolojiye ulaşabilmek güzel. çünkü rakip olabilecek firmalar, çinde bir parçasını ürettirir, hindistan da başka parçaları, türkiye de elektronik ve hassas olmayan parçaları ürettirir, sonra farklı bir yerde montaj yapılır, bu işlem yapılırken de iddia odur ki bol bol vergi kaçırılır. (swh) yani sevinin.


"başka bir arabaya çok benziyor" söylemiyle küçümsenmeye çalışılan otomobil. garip bir ülkeyiz maalesef, eleştirecek onca şey varken bunu eleştirmek...


biraz okuyalım, o zaman. http://cokgezenadam.com/bu-...


(bkz: tenezzül etmek)
devamını gör...
hakkındaki yorumları okumadan neler söylendiğini bilebileceğimiz tek otomobil sanırım. bu manada dünya otomobil tarihinde bir ilk.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar