yeşil

1. (Tematik)
huzurun tabiatın rengi. sonsuzdur ucu bucağı görünmeyendir. yeşil biter mavilikler başlar mavilikler biter yeşiller başlar..ikisi doğayı öyle bir bütünlerki en kral psikolog dahi bu kadar rahatlatamaz insanı.
devamını gör...
12. (Tematik)
yeşil şiir

baktıkça çoğalır yıldızlar gecede
parmaklarınla sayılmaz;
kimi duyulur, kimi duyulmaz,
dinledikçe çoğalır gecede,
sesler gelir,
ya hızlıdan, ya yavaştan.

her şey kendi dilince konuşur;
karanlık örtse de üstünü
gecede devam eder renk renk
ağacın dalında, rüzgarda;
her şey kendi rengince konuşur.

gözlerini kapatır beklerdi;
yaprağa benzer ellerini, avuçlarını uzatır,
beklerdi işitinceye dek
ağacın dalında, rüzgarda;
rüyasında...

can yücel
devamını gör...
19. (Tematik)
aslında islam'ın rengi değildir, şöyle ki;

yeşil rengi sonradan ortaya çıkmış bir sancak rengidir. ilk başlarda şia ve ehl-i sünnet'in sancağı ayrıdır. halifenin sancağı siyah rengindeyken, şia'nın sancağı beyaz renktedir.

yeşil rengi ise sanki ikisinin ortası gibi bir şeydir. yani ehl-i sünnet olarak bizim orjin siyaha dayanmaktadır.
devamını gör...
20. (Tematik)
yeşil, tire ve sakallı gibi kod adlarıyla bilinen mahmut yıldırım'ın hayatına dair önemli ip uçları veren kitap. kitabı öz oğlu murat yıldırım kalem almış, timaş yayınları da 12,5 liraya satışa sunmuş. künye bilgilerinden sonra geçelim esas mevzuya;

yeşil hakkında yıllarca kitaplar yazıldı, televizyonlarda tartışma programları yayınlandı, gazete haberleri yazıldı, yazı dizileri filan gırla gitti. yeşil yakın geçmişimizdeki pek çok önemli olayın gizli aktörü ya da tanığı olarak hep gündemde kaldı. asla öldüğüne ya da öldürüldüğüne dair somut delillere ulaşılamadı (izmir'de gözleri oyulmuş bir ceset bulunmuş ardından bu ceset yeşil'miş gibi haber yapılmıştı lakin oğlundan alınan dna örneği ile bu cesedin mahmut yıldırım'a ait olmadığı ispatlanmıştı).

bu kitabı tüm ön yargılardan uzak bir şekilde okumak lazım. yani yeşil'i az çok duymuş hakkında biraz bilgi edinmiş kimse, o'nun için muhtemelen derin devletin tetikçisi, uyuşturucu işine girmiş, haraç toplayan iyi-kötü arası bir adamdır diye düşünür. dediğim gibi bu kitap ön yargılardan uzak bir şekilde okunmalı. yeşil'e en yakın olan kişi, oğlu yazdığı için bu kitabın bazı bölümlerinde olaylar karşısında objektif bakış açışı beklenmemeli, kimse babasını kolay kolay suçlamaz. ayrıca kitabın yazarı murat yıldırım kendi halinde bir tüccar olduğundan akademik bir dil de beklemeyin.

kitap olayları kronolojik bir sıra ile anlatmıyor aslında, çoğunlukla tarih ve yer bilgisi verilmeden pkk'ya karşı girişilen operasyonlar anlatılıyor. yeşil'in partiler üzerinde bir ülkücülüğü benimsemiş olmasından, vatanseverliğine , operasyonlardaki kahramanlıklarına filan atıfta bulunuluyor. yalnız öcalan'a karşı suriye'de yamulmuyorsam 1992'de girişilen suikast oldukça ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar