yeterli oranda oylama yapmayanların oy alamaması

verdiği oy: 63999
aldığı oy: 27775

tam olarak 100223 oy daha alana kadar oy verme konusunda rahat rahat ense yapabileceğimi gösteren uygulama. şimdi onlar düşünsün!
neyse verdiğim oyu 64000'e tamamlayayım da sheqil olsun.

edit: fdkjhsdlfksdjfkhsdjfklsd
derviche'in ego butonuna bakmışım. o derece ego butonumdan habersizim!!!11

yeni istatistik şöyle;
verdiği oy: 56233
aldığı oy: 23936

88530 oy alana kadar bekleyebilirim..
devamını gör...
yazarların aldığı eksi oy sayılarının artacağı manasına gelen uygulama. zira her tanım artı oyu haketmemekte. bu eksi oyu hakettiği manasına da gelmemekte. yani sözlükteki muallak tanımlar bu uygulamayla oylanmaya zorlanmakta. artıyı haketmeyen tanımın, eksi oyu hak etmese bile, muallaksa, eksi oyla değerlendirileceği kanısındayım.
devamını gör...
zaten yöneticilerden alıyorduk birkaç oyu, ondan da olucaz diyen birtakım vatandaşlar tarafından öfkeyle karşılanan yeni uygulama.
devamını gör...
sözlük kapsamında oy vermenin özendirilmesi güzel elbette, oylama sözlüğü canlı tutan bir şey çünkü, yazamaya teşvik eden bir güç. ancak böyle bir uygulama ile oylamanın kısıtlanması gereksiz ve çocukça. ayrıca başlıkta anlatılırken bile çokça karmaşık olmuş, bu yaştan sonra tekrar havuz problemlerine döndürmeyin bizi. *

oy vermek her yazarın kendi bileceği iş, kimsenin diğeri üzerinde oy hakkı yok; yani bana kimse oy borçlu değil, ister verir ister vermez kimseyi zorlayamam ki! ama bu uygulama yazarları oylamaya zorluyor, bence bu komik.

bu tip hesaplara girmeyelim, oturup tanım girelim, sözlük şenlensin derim.
saygılar.

tanım: cogito sözlük moderasyonun yazarlarına layık gördüğü karmaşık hüküm. desteklemiyoruz efendim. *
devamını gör...
yazılımsal bir değişiklik...

kimse oy vermeye zorlanmıyor, sadece sözlüğe emek verenlerin hakları korunuyor çünkü oy vermek de sözlüğün varlığı için önemlidir. çok iyi yazan kimselerin, okunma oranı yüksek olduğu halde oylama oranının düşük olmasından dolayı terk-i diyar ettiğini gördük. yazan kimsenin reaksiyon beklemesi ne kadar doğalsa, saniyelik bir mevzunun bünyeye ağır gelmesi de o derece tuhaftır. butona tıklamak zor geliyorsa, durum daha vahim bir sıkıntıyla alakalıdır.

ve eleştirmek kolay, üretmek ise zordur.. üretmeye geri duranların eleştirmeye sancaktarlık yapması ne kişiye ne de ortama pozitif katkı sağlamaz.. cogito sözlük'ün iyiliğini çok düşünen varsa, lütfen yapıcı eleştiriyle meydana buyursun.
devamını gör...
ben en çok okunan ve oylanan yazar olayım ama kimseye de oy vermeyim, zaten benden başka herkes vasatın altında, artı oyu hak etmiyorlar diye düşünenleri rahatsız edebilir bu uygulama.
ben oy vermem bana da oy verilmesin hiiiiç umurumda değil diye düşünenlerin rahatsız olacağı bir durum yok, onlar için değişen bir şey yok sonuçta.
benim açımdan da değişen bir şey yok, öyle çok okunan, oylanan yazarlardan olmadım hiç, oylama konusunda da beğenmişsem artı oyu basarım, pek beğenmemişsem nötr kalırım öyle kolay kolay eksiye abanmam, yazılan tanımdan ciddi ciddi rahatsızlık duymuşsam, nefret, ırkçılık, kibir vs. okumuşsam ve hoşuma gitmemişse basarım eksiyi.
şimdi oy alabilmek için şuursuzca artı eksi oylama butonuna abanmaya da niyetim yok açıkçası.

devamını gör...
bir yazar olarak tasvip ettiğim uygulama. mod olarak değil yazar olarak.

insanlar vakit ayırarak bilgilerini,düşüncelerini,hayallerini ve dahi bir çok şeyi paylaşmaktalar. haklı olarak paylaşım yapanlar bu paylaşımlarının okunmasını ister ve ister istemez feedback beklerler. kimse ben artı oy almasam da olur,ben yazıyorum ister okuyun ister okumayın gibi ifadelerde bulunmasın,şurda bizbizeyiz.* yapılan araştırmalar sonucu artı oyların yazarları motive ve teşvik ettiği gözlemlenmiştir.* ki oy vermekte bi beis görmüyorum şahsen,siz de görmeyin efenim. oy vermek güzel birşey.

konumuza dönecek olursak, benim artı butonum benim kararım,oy benim değil mi ister veririm ister vermem diye düşünen arkadaşlar için zaten problem oluşturmayacak bir uygulama olduğu için güzel paylaşımlar yapıp oylamalardan nasiplenemeyen arkadaşlarımız içinse güzel olucak olan bir uygulamadır. oylamalarla memnun olan arkadaşlarımız daha güzel paylaşımlarda bulunacak,daha rahat yazıcak ve de yazan arkadaşlara daha rahat oy verecektir.kanaatim bu yöndedir.

tanımınız bol olsun. siz yazın,oylayacak birileri mutlaka olacaktır.
devamını gör...
"bence her tanım artı oyu hak etmiyor, okudum butonu olmalı" diyenleri yeniden harekete geçirmesi mümkün olan uygulama.

e kardeşim kaç kez söyledik, tanımı okurken yahut okuduktan sonra 1/10 saniye kadar bir süreyi oy butonuna basmak için harcamaya erinen adam o butona zaten basmaz diye. bir şeylere kılıf aramakta gerçekten üstümüze yok.

neyse konumuz bu değil. yeri geldiğinde sözlüğün "adaletsizliğinden" dem vuran, yok moderasyon şöyle adaletsiz yok yönetim böyle adil değil deyip çatır çatır eleştiri yapan bir bünyenin "karma 44568 varma -1567" gibi bir profile sahipken adaletten bahsetmesi mesela.. açıkçası çok fazla ironik. rakamlar tamamen uydurma, ama böyleleri de yok değil hepimiz biliyoruz.

benim anlamadığım şey "bana ne oydan, benim için artının eksinin önemi yok" mantığında olanlara neden bu kadar batmış olduğu! kardeşim madem bu taraklarda bezin yok o zaman git güzel güzel tanımını yaz, sana karışan mı var? ama yok, eleştirmezse ölecek hastalığımız var bizim değil mi? ne yorumlar görüyorum ki, daha neyi eleştiremediklerinden bile haberleri yok.

"ben oy meselesini önemsemem" demene rağmen bu değişikliği eleştirip "yok o zaman bu sözlükte durulmaz yok bilmem ne" diyorsan, sen bunu bal gibi de önemsiyorsun arkadaş! kendini istediğin kadar kandırmaya devam et ama emin ol bu utanılacak bir şey değil. o oy butonları oraya süs olsun diye konmadığına göre, önemsenmelerinde de zerre kadar beis yok.

ha bu kadar sözün sonucu egoizme bağlanacaksa, zaten boşuna konuşmuşuz demektir.. bunca zamandır bu konuda bas bas bağırıyor oluşumuzun getirildiği yer buysa, benim klavyemden artık tek bir cümle çıkar: "git bak bakalım ben ekşi sözlük'te miyim?"
devamını gör...
yazmayayım dedim ama kaosu daha da büyütmemek adına bir açıklama yapmak farz-ı ayn oldu. efendiler konunun sizinle bir ilgisi yok. mesele tamamen şahsi ve derviche modern'le benim aramda. bu ve daha önce yapılan benzeri uygulamalar, beni bu sözlükte bitirme, yok etme, sindirme planlarının bir parçası. maksat beni yok etmek yani.

sözlük kurulduğundan beri adam beni bir türlü kabullenemedi. haa ben de o'nu sevmiyorum o ayrı mesele. o'ndan daha iyi bir yazar; hatta alim, filozof, ressam, müzisyen, spor adamı, siyasetçi, sosyolog vb. olduğum gerçeğini bir türlü hazmedemedi. kovmak da işine gelmiyor. o yüzden kafası hep böyle ilginç planlarla meşgul. zaten böyle bir uygulamanın pratikte bir mantığı yok. misal, ben tek başıma oy veriyorum ama sözlükte 50 tane yazar var. belki daha fazla. yani ben bir artı ya da eksi oy versem o elli kişi benim yazdığım tanıma abanacaklar. ondan sonra ben onlara yetişmeye çalışacağım. mümkün mü efendiler..? bir de herkes benim gibi derya deniz değil ki yazdıkları her şeye oy verelim. değil mi yani..? eksi versen bu sefer de başlayacaklar mızmızlanmaya, yok seri eksici muhabbetleri yapmaya felan... bir de delisi var, sapığı var; adam eksi aldıkça dellenecek gelip sözlüğü basacak. ben akıllılarla geçinemiyorum, işin yoksa gel delisiyle uğraş...

aklımdayken, benim şu ego butonumu Allah rızası için yenileyin. çok eskidi. boyası silindi, kenarları yamuldu. geçen sefer şöyle beşon ebatlarına getirmişlerdi, o iyiydi. sonra yine bu küçük olanı koydular. neyin peşindesiniz anlamıyorum...

devamını gör...
sozluk icin faydali olmadigini dusundugum bir uygulama. nedenleri mi maddeler halinde siralayayim.

1-oncelikle arti eksi umrumda degil diyen birisi degilim. emek verdigim, hosuma giden bir tanim yazdigimda cok arti almasi baskalari tarafindan takdir edilmesi hosuma gidiyor.

2-benim de kendimce bir begeni esigim var ve o kapsamdaki tanimlara arti veya eksi veriyorum zaten.

3-sorun burada basliyor. herkesin begeni esigi baska. mesela bu cok onemli. sozluk yoneticilerinden bazilari (sanirim) yazilan her tanima arti veriyorlar. benim onlarca tek arti almis tanimim var ki ben hayatta arti vermem o tanimlara. atiyorum basit bir bilgi veren tanim olabilir, tamamen sacmaladigim bi sey olabilir. simdi arti verme standarti her tanim olan yazar da var burada arti verme standardi cok farkli olan yazarlar da. boyle bir seyi esitleyemezsin zaten. benim ortalama bir tanimima arti verilmis olmasi beni neden butun ortalama tanimlara arti vermekle yukumlu yapiyor? bu sorunun cevabi yok, olamaz.

4-bu sekilde zorlamayla insanlar oy mu verecek saniliyor? veya oylar hakettigi yere mi gidecek? ben ayni tavri surdurecegim. ama hadi diyelim aradaki acigi kapatmaya calistim. ne olacak onume gelen tanima arti verecegim di mi? e nerede bunun amaca matuf olmasi? ne zaman acik olussa gidip siradan arti verecegim. asil artiyi hakeden tanimlari arayip bulmayacagim. zaten onlari gorunce arti veriyorum. dedim ya herkesin kendi standardi var.

5-ongorumu de yazayim. bu tip sozlugun dogal akisina yapilmis mudahaleler sozluk ortamini sevimsizlestirir. boyle siz yapmiyorsunuz ama sirtiniza vura vura yaptiririz yaklasimlari insanin hosuna giden bir tavir degil. yemek secen birisi olarak kucukken annemin yaptigi baskilar ise yaramadi nitekim. hala yemek seciyorum.
devamını gör...
oy peşinde olanları çok üzecek durumdur. zira güzel her entrye hakkını veriyorum ama toplasan aldıklarımın çeyreği değildir. şimdi bu benim suçum mu ?

o halde zerre endişelendirmeyecek durumdur.
devamını gör...
fena ki ne fena…

ben ki oy veren bi insanım, hatta bazen seri artı veren melek moduna bile giriyorum, bir başlığa girdim, oda ne, oy butonları yok gibiydi, hemen derviche’e mesaj attım, oy butonları yoooook diye panikle… hemen ego’ma baktım, son yazdığım tanıma da oy verilmemişti, heh dedim hiç oy verilmediğinden gitti canıııım butonlar… üzüldüm yani.
varmış aslında telefondan görememişim sanırım.

Allah oy butonlarımıza zeval vermesin bence… oylayalım ki, yönetim böyle bir karar almak zorunda olmasın…
artı yada eksi hiç mühim değil ama lütfen oy verin arkadaşlar… insanlar paragraflarca yazılar yazıyorlar, bir butona tıklamak bu kadar zor olmamalı yani cidden…

sözlüklerin can damarıdır oylamalar… alışkanlık haline getirin ve oylayın, artı – eksi – eh, 3 tane buton var, hiç mi fikriniz yok bir yazı hakkında, güzel olmuş hak etmiş vereyim artıyı bi de favorilere ekleyeyim demek bu kadar zor olmamalı.

lütfen…
devamını gör...
kendime göre alternatifini geliştirdiğim yazılım. eğer bir yazıyı beğendiysem yazarın, verdiği oy ve aldığı oya bakıyorum. az bir oylama yaptı ise oy vermiyorum kendisine.
devamını gör...
bir kısım kimseleri fena vuracak yazılımdır. haa ben zorla da olsa alırım o oyları. siz kendinize bakın... *

devamını gör...
biraz önce mevzu butonunda belirtildiği üzere başlamış uygulama. zaten bu arkadaşlar oy verme ve oy alma'nın hiç önemli olmadığını söylüyorlardı. yani onlar için hiç önemli değil alınmalarına gerek yok...*
devamını gör...
simdi de gereksiz oylama olacak hadisedir.. sırf oy sayısıni yyükseltmek için her tanıma oy verenler, okumadan oylayanlar olacaktır.. ya da ne bilim formatsavardaki bütün tanımlara oy verilse tamamdır.. inşallah düşünülen gibi oy verim işlemini olumlu yönde tetikler..
devamını gör...
sırf oranı tutturmak adına tanımlara gelişigüzel oy verilse bile, bunun varılmak istenen nokta için vesile olabileceği uygulama. yazar oy alabilecek duruma gelene kadar oylama işleminin önemini anlayıp artık ona göre davranma temayülünde bulunabilir. ve bunun kötü bir şey olmadığı konusunda da müsterih olunabilir.

(bkz: oy alın oy verin sözlüğe can verin)
devamını gör...
amacına ulaşmış beni de oy vermeye teşvik etmiştir. her tanıma oy vermek geliyor içimden bunu durduramıyorum. siz de boş geçmeyin tabi.
devamını gör...
zamanında karınca misali çalıştığım için şimdi rahatım dediğim uygulama. *
devamını gör...
haddinden fazla tartışıldığını düşündüğüm uygulama.

oylamayı takmıyorsan, alana da verene de mani olmam diyorsan senlik bişey yok zaten, bırak dağıınık kalsın.

oylamayı önemsiyorsan, oylama teşvik edilsin işte, ne güzel, meydan canlansın.


(bkz: hey dostum senin sorunun ne ha)
devamını gör...
yanlış mı hatırlıyorum, bilemedim; bir ara varma karma gibisinden hoşluklar vardı. zaman zaman kimi afacanlar teşhir ederdi az oycuları.
şimdi deniyor ki; aga; oku ((bkz: ikra), okuduktan kelli ama iyi ama he he noktasına atış yap, atış yap ki sana dair güzellemeler, he helemeler "dikkate" alınıp, siciline işlesin.
içimden "oy oy" feryadı geçmedi değil, ama neylersiniz ki; dervişin kestiği parmak acımaz.
"ohal"de diyorum, her keşe oy. hadi hayırlısı.
devamını gör...
aktif bir çözme şeklidir. nasihat ile harekete geçemeyen bir topluluk olduğumuzdan, tekdir ve kötek her zaman çalışır.
devamını gör...
konu hakkında; uygulama devreye girdiği gün, mevzu butonu üzerinden sözlüğe yapılan duyuru aşağıdadır.
okuma-yazma bilmek önemli ama, anlamak daha önemli...

--- alıntı ---

selamun aleyküm cogito ahalisi!

sözlüğümüzde yürürlüğe giren yeni uygulama hakkında bilgi vermek istiyorum.

oylama ve oylanma prosedürü değişmiştir. uzun süredir sözlüğümüzü içten içe tehdit eden ve yazarlarımız tarafından çeşitli başlıklarda dile getirilen oylama duyarsızlığı karşısında yazılımsal bir hamle yapma ihtiyacı duyduk.
bundan sonra verdiği oy sayisi, aldiği oy sayisinin %25'inden veya 1/4'ünden az olanların tanımlarına otomatikman oy verilemeyecektir.
bu durum başta moderasyon ekibi olmak üzere çok sayıda tecrübeli yazarla yapılan istişarenin sonucu olarak çözüm amacıyla başlatılmıştır.
kişi eğer okuduğu tanımlara oy verme alışkanlığına sahip değilse veya oylama meselesi pek umrunda değilse, kendisi de diğer yazarlar tarafından yazdığı şeylere gelen pozitif veya negatif tepkilerden münezzeh olacak demektir.
lakin aldığı oy-verdiği oy dengesi oy almaya yetecek sınırı geçenler yeniden buna hak kazanacaktır sistem tarafından.

bildiğiniz gibi oylama meselesi interaktif sözlüklerin olmazsa olmazlarından biridir. zira yazdığınız yani emek ve vakit harcadığınız bir paylaşımın olumlu-olumsuz nasıl bir dönüş alacağını pekçok kimse önemser. herkes yazdığı şeylerin bu açıdan diğerleri nazarında değerini ölçmek ve kendisini tartmak ister. kişilerin oylamaya duyarsız yani yazılanlara tepkiniz kaldığı bir platformda fikir, duygu, tecrübe veya bilgilendirme paylaşmak anlamsız hale gelecektir.

oylama yapanların, okuduğu şeylerde emeğe saygı göstererek iyi veya kötü tepkisini bu yolla belirtenlerin de hakkını korumak için böyle bir yola gittik. zira oylamaya önem verdiği halde kendi paylaşımları oy almayan kişi bir süre sonra kendisi de oy vermeyi bıraktığı istatistiklerle ortaya çıkmıştır.

sözlük yazarlığı açısından en güzel yol okunan her tanıma öyle veya böyle oy verip tavrını ortaya koymak, bu sayede hem iyi yazanları teşvik edip hem de kötü yazanları daha iyiye sevk etmektir. bu alışkanlık hem sözlüğümüzü daha interaktif bir platforma dönüştürecek hem de sosyal birikimi yükseltecektir.

uygulamanın sözlüğümüze ve yazarlara hayırlı olmasını diler, saygılar dilerim.


--- alıntı ---

devamını gör...
tanım numarasına tıklayarak oy verildiğinde, geçersiz olan uygulamadır.
tabi bu durum, yazılımcımız tarafından kasıtlı olarak serbest bırakılmıştır.

peki, tanım numarasına tıklayıp oy verecek kadar oy vermeye susamış birine niye engel olalım ki? amaç zaten oy verdirmek! üstelik bu durumda yasakçı zihniyete de bizzat erk tarafından tepki verilmiş oluyor, öhöm öhöm...
devamını gör...
hediye çeki nin üzerinde denemeden bittiğine inanmam bu uygulamanın. malum bu yazarın tek bir artı oyu yoktur cogito sözlük'te..

not: hediye ye oy vermeye gittim dönücem! *

zorakiedit: test ettim onayladım halâ devam eden uygulamadır.
devamını gör...
son derece gereksiz ve mantıksız bulduğum sistem. oylama denen şey okunan entry ile alakalıdır, kimi oyladığıma ile bakmam. şimdi oylamak istediğim bir entryi o yazar hiç oy vermemiş diye neden oylayamayayım ki, alakasız.
devamını gör...
kanımca artık kaldırılması gereken uygulama.

tamam kabul ediyorum oylama önemli, ben de seviyorum arada egoya bakmayı, oy alınca mutlu oluyorum ama yine de çok fazla zorlamaya gerek yok. oylamayan oylamasın ne yapalım, canı sağ olsun.

bir de bu uygulama biraz amacı dışında sonuçlarda doğuruyor. mesela ben sürekli oylayan bir iyi çocuğum, makbul bir yazarım yani. ama bazen bir tanıma oy vermek istiyorum bu kural yüzünden veremiyorum. yani oy veren bir yazar olarak beni de cezalandırıyor bu uygulama.

devamını gör...
iyi niyetli bir çözüm arayışı. tabi ki bazı yazarlara bu sistem işlemeyebilir yine de ama daha iyi bir çözüm önerisi de yok doğrusu. oy vermek o kadar zor olmamalı, çok tanım girmekten daha ziyade okuyup sonra oylayıp tanım girmek bence nitelik mi nicelik mi ile eş değerde ve tabii ki nitelik pek çok kişinin düşündüğü gibi öncelikli olmali
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar