yıktın da dini mübini yeni bir din kurdun

merhum mehmet akif'e ait bir mısra.

mehmet akif neden ''(b: dini yıktın yeni bir din kurdun)?'' demiş?

bir önceki mısrada belirtmiş;

''nebiye atf ile binlerce herze uydurdun.
yıktın da dini mübini yeni bir din kurdun''

diyor.

o rivayetlerinize ''binlerce herze'' diyor. * islam dininin bununla yıkıldığını anlatıyor.

ben deyince hadis inkarcısı oluyorum. mehmet akif söylesin. *
devamını gör...
akif'in herzesi.

mehmet akif, bu lafında olduğu gibi, "asrın idrakine söyletmeliyiz islam'ı" derken de bilindiği gibi selefiliğin tesirindedir. islam'ı "çağlarüstü mutlak fikir" olarak niteleyen üstad necip fazıl onu şöyle düzeltir:

- "islam'a söyletmeliyiz, asrın idrakini!"

islam, muharref bir din değildir; tahrif edilmiş ve bozulmuş olan, yenilenememiş olan, zamanın islamî anlayışıdır. reformistlerin söylemek istediği, fakat dillerinin dönmediği hakikat, esasen budur. islam, mutlak fikir'dir, zamanüstüdür; zaman değişse de islam zamana göre değişmez. fakat islam, her dönem ve ortamda, o zaman ve mekanın getirdiği yeni şartlar ve ihtiyaçlara karşılık, kendini yeniden açar.

insanlık, bulunduğu çağ ve kıtada, islam'a nisbetle zamanı bütünlemeye memurdur; yoksa, zamanın anlayışına, zamanın inanışına, zamanın değerlerine göre islam'ı değil! bugün bunu anlamayan ayaktakımı, "islam eksik mi indi ki?" retoriğiyle mukabelede bulunma çabasına girmiş durumda; oysa baksalar, "kaynağa dönelim" tekerlemesiyle dini yıkıp yeniden yapmaya kalkanın, aslında kendileri olduklarını görebilirler mi acaba?
devamını gör...
herhalde peygamber söylemiş ki hemen iman edilmiş. evet kesin doğru yayalım.

1400 yıldır hz musa mucizevi olarak denizi yardı inancına sahip olanlar mı yeni din kurdu yoksa aslında mucize değil deprem oldu denizin suyu çekildi diyen mi?
devamını gör...
ikbal de bu meyanda konuşur...

eyyy alimler sizlerden Allah razi olsun kur'an ı bugüne kadar getirdiniz o'nu muhafaza ettiniz amma o'nu öyle bir şerh ettiniz ki muhammed'de, cebrail'de bu işe şaştı der...
devamını gör...
muvahhid mehmet akif'in muhteşem mısraları.

necip fazıl baştan aşağıya şirke bulanmış, uydurmalarla, hikayelerle yaşayan bu toplumu karşısına alacak, onların uyduruklarını toptan reddedebilecek karakterde birisi değil. zaaflarını biliyoruz. nitekim o cenahtan ekmek yiyordu. kendisine saygım var, az buçuk sever sayılırım ama tevhid'den yana verebileceği bir şey yok. edebiyatını alın.

mehmet akif yetmediyse imam-ı azam verelim ? en sünni, en ehlisünnet sizsiniz ya. imam-ı azam ebu hanif'in hadislere itimat etmediğini de bilmiyorsunuz herhalde ? nitekim zamanın hadisçileri kendisini tekfir etmiştir. imam-ı azam tekfir edilmiş , bize demişler çok mu ?

ve sen iktidar yalakası müptezel, ''o kafirler'' dediklerinle senin islam anlayışın baştan aşağıya aynı. islami anlayış olarak ayrı düştüğün için değil menfaatlerin çatıştığı için düşman oldun onlarla. bu bağlamda ben değil sen onlarla aynı saftasın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar