yılan balığı

boyları zaman zaman 2 metreye kadar uzanabilen elektrikli yılan balıkları amazon bölgesinde yaşar. bu balıklarda gövdenin üçte ikisini kaplayan ve sayıları 5000 ila 6000'i bulan organik elektrik plakaları vardır. bunların oluşturduğu elektriğin gerilimi 500 volt, akım değeri ise 2 amperdir. bu, televizyonunuzu çalıştırmak için kullandığınızdan çok daha güçlü bir elektrik yüküdür. *

(bkz: elektro şok)
devamını gör...
anguillidae olarak bilinen, üreme dönemlerinde denizlere yumurtlamaları dışında nehir ve tatlı sularda yaşayan, ortalama 4 kg ağırlığında, yılanı andıran şekliyle hatırlanan bir balık türü.
ayrıca tadı çok lezzetli bir balıktır.
devamını gör...
deniz ve tatlı su yılan balığı olarak ikiye türü vardır. tatlı su yılan balığının latince adı anguilla anguilladır. yetişkin olan balıklar sargossa denizine yumurtlamaya giderler. türkiye den uzaklığı yaklaşık 6000-7000 kmdir. yumurtlayan balıklar orada ölür. yumurtadan çıkan balıklar ise anavatanlarına dönerler.

eti çok lezzetli ve kılçıksız bir balıktır. kolaylıkla ölmez. bulanık, dibi çamur olan sularda bulunabilir. ilkbahar aylarında avlamak daha kolaydır. eğer su berrak ise avı gece yapılır. solucanı çok sever.

derisi bir kerpeten yardımıyla soyulur ve ızgara yapılır. yağlı bir balıktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar