yıldızlı gece

van gogh'un en güzel eserlerinden biri.

http://www.cogitosozluk.net...



--- alıntı ---

don mclean'in ünlü "vincent" veya "starry, starry night" şarkısına da ilham olmuştur.
yıldızlı gece'nin şöhreti bir yana, işin ilginç tarafı van gogh'un bu resim hakkındaki kişisel görüşlerinin çok sınırlı olarak bilinmesidir. bunun temel nedeni, bu resime yalnızca iki mektubunda (mektup 595 ve mektup 607) değinmiş olmasıdır. genelde kardeşine yazdığı mektuplarda bazı resimlerini oldukça detaylı olarak anlatmıştır. ancak bu durum yıldızlı gece için geçerli değildir. neden? bu cevaplanması zor bir soru.

vincent yıldızlı gece'yi saint-rémy'deki akıl hastanesinde yatarken ve sıkça gelen nöbetler yüzünden akıl sağlığının çok da düzenli olmadığı bir zamanda yapmıştı. öte yandan yıldızlı gece'yi pek çok resminin aksine gerçeğine bakarak değil, yalnızca hayalgücünü kullanarak yapmıştı. belki bu durum resmin aynı döneme ait diğerlerinden neden bu kadar farklı ve çok daha etkili olduğu konusunda bir açıklama olabilir.

bazı kimseler bu resmi vincent'ın yine çok ünlü ve aynı derecede çalkantılı olan bir diğer resmi buğday tarlası ve kargalar ile kıyaslamışlardır. bu iki resmin düzensiz stili ızdırap içindeki bir beynin yansıması mıdır? yoksa vincent'ın gece gökyüzünü hareketlendiren sarmallarının ardında başka bir şeyler mi gizlidir? tüm bu sorular yıldızlı gece'yi yalnızca van gogh'un en ünlü resmi yapmakla kalmayıp aynı zamanda anlamı ve önemi üzerine en çok kafa yorulan resmi yapmıştır.

resimdeki onbir adet yıldız hakkında da bugüne kadar çeşitli spekülatif yorumlar yapılagelmiştir. vincent'ın resmi yaptığı 1889 yılında artık eskiden olduğu kadar dindar olmadığını biliyoruz, ancak yine de bir ihtimal de olsa resme ilham veren eski ahit'teki yusuf'un öyküsü olabilir.

'bak, bir rüya daha gördüm' dedi, 'güneşin, ayın ve onbir yıldızın bana doğru eğildiklerini gördüm.'
tekvin 37:9

--- alıntı ---

devamını gör...
yoksunluğunu çektiğim gecedir. nereye gitti yıldızlar, nerede esen tatlı rüzgar, ninni gibi gelen derenin çığırtısı... gözlerimi kapatıp niye dalamıyorum düşlere ve açtığımda neden gözlerim kamaşmıyor yıldızlardan. acaba bu yıldızın adı ne diye tahminlerde bulunamıyorum. çocukça ümitlerle acaba doğrumu bildim diye telaşım yok. kulağımda inceden bir ezgi, üzerimde incecik bir örtü neden yok.
ey yıldızlı geceler nerdesiniz.
devamını gör...
popüler kültürün nereye sokacağını şaşırdığı ve bu durumu inanılmaz abarttığı vincent van gogh tablosu. sanırım bu yüzden sanat tarihi bölümünde kesinlikle anlatılmayan bir kaç tablodan biri. hocalar bile 'geçelim bunu' diyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar